Reklama

Pamięć o nich nigdy nie zginie… Uroczystości rocznicowe

Kościół oo. Karmelitów Bosych, Cmentarz Wojskowy, pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia oraz plac przed Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej były głównymi miejscami, gdzie przemyślanie oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia br. obchodzone były dwie rocznice – 81. zbrodni katyńskiej i 11. katastrofy smoleńskiej. W związku z panującym stanem epidemii i obostrzeniami z nim związanymi uroczystości miały bardzo symboliczny wymiar. Bez przemówień, okolicznościowych wystąpień czy wspomnień. Tym razem, na szczęście, nie było żadnych podziałów czy kilku spotkań pod miejscami upamiętnień[paywall]. W jednym szeregu, oddając hołd pomordowanym przed 81 laty i tym, którzy zginęli w największej katastrofie w powojennej historii Polski, stanęli m.in.: kombatanci, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Przemyślu, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, starosta przemyski Jan Pączek, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński, wiceprzewodniczący rady Janusz Zapotocki, dowództwo Garnizonu Przemyśl.

Budujmy cywilizację życia i miłości

Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w kościele ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu w intencji ofiar. Eucharystii przewodniczył gwardian klasztoru, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o. Krzysztof Górski, natomiast homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Czenczek, kapelan m.in. Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.

Reklama

– Mówienie o zbrodni katyńskiej było zakazane przez pół wieku. Istnieją jednak świadkowie tej zbrodni. Nie chcemy zemsty, ale prawdy i sprawiedliwości. Prawda musi być nazwana, a potworność osądzona. Ponad 42 tysiące zamordowanych naszych rodaków. Za to, że byli Polakami. Moskiewskie radio podało, że zbrodni tej dokonali Niemcy. Tak narodziło się, trwające ponad 50 lat, kłamstwo. Po transformacji, w 1990 roku, poinformowano, że dokonali tego funkcjonariusze NKWD. To była zbrodnia wojenna, która nie ulega przedawnieniu. Dzisiaj wspominamy również ofiary katastrofy smoleńskiej. Zginęło 96 osób na czele z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim. Jechali oddać hołd pomordowanym w Katyniu. Wiadomość o tym sprawiła, że świat dowiedział się także o zbrodni z 1940 roku. Czego uczy nas ta historia? Wierzymy, że te ofiary sprzed 80 lat są męczennikami za ojczyznę i wiarę. Można stawiać wiele pytań. Oby nigdy nie powtórzyły się takie tragedie. Budujmy cywilizację życia i miłości. Okazujmy życzliwość przez dobre słowa, wzajemne zrozumienie i pomoc w razie potrzeby – powiedział podczas homilii ks. Prałat S. Czenczek. 

Po eucharystii doszło do złożenia kwiatów przez poszczególne delegacje pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej, znajdującą się wewnątrz świątyni, przy Grobie Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym, przy pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia i pod tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2021-04-15 16:03:21

    Czy mamy z tego powodu że są razem być dumni?Ja np. postrzegam ich  w ten sposób,  politycy mniejszego szczebla dbają  o pamięć polityków wyższego szczebla. Z wzajemnością zresztą.  Katastrofa jak katastrofa ,nikt ich nie zmuszał do wchodzenia  wszystkich razem do samolotu.  Katastrofą jest stan państwa w którym codziennie umiera ok 800 osób i bliscy dostaja 4 tys zł na  obrządek ,co nie pokrywa kosztów.   Bliscy z tamtej katastrofy zainkasowali ogromne pieniądze, na pewno nie wiem czy wszyscy  ale niektórzy po kilka milionów zł.   Katastrofą pod każdym względem jest stan naszego państwa ,pytam więc  za co mam pamiętać o ludziach którzy za ten stan są odpowiedzialni,przynajmniej w jakiejś części?Czy oni zrobili coś dobrego dla społeczeństwa aby żyło się nam lepiej?  Czytam że Obajtek tylko w jednej firmie zarobił 1.250.000 tys.zł w ciągu roku  a takich obajtków jest multum,  wcześnie nazywali się inaczej ,za każdym rządem od 89 r  afera na aferze ,złodziejstwo na złodziejstwie ,oszust na oszuście i kłamca na kłamcy.  Czy chcecie dowodów na moje słowa?  Pamiętacie  reformy Buzka,jak kłamali  o emerytach leżących pod palmami.Pamiętacie OFE a może pamiętacie  referendum uwłaszczeniowe?   Co jeszcze pamiętacie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-04-15 16:18:53

    Czciciele klęsk juz tylko z urzędniczego obowiązku.To mówi wszystko.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2021-04-15 18:28:59

    Masz rację Janie. Czcimy porażki i katastrofy wynikłe w większości z głupoty rządzących czy sprawujących władzę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama