13 kwietnia br. w 1 Batalionie Czołgów w Żurawicy odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 82. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Gościem honorowym uroczystości była Maria Dubaniowska-Guzdek, bratanica kpt. Dionizego Dubaniowskiego, przedwojennego oficera broni pancernej, który po mobilizacji w sierpniu 1939 r. skierowany został do Ośrodka Zapasowego Broni Pancernej nr 3 w Żurawicy i wraz z nim ewakuował się na wschód. Wzięty do niewoli przez oddziały sowieckie został zamordowany w Katyniu[paywall].
W uroczystości udział wziął również kapelan Garnizonu Przemyśl płk rez. ks. Władysław Kozicki. Odsłonięta została tablica pamiątkowa zawierająca 32 nazwiska oficerów broni pancernej. Żołnierze ci służyli w 1. pułku czołgów i w 2. batalionie pancernym w Żurawicy. Wzięci do niewoli przez wojska sowieckie, zostali zamordowani w 1940 r. przez NKWD. Ich prochy spoczywają w masowych grobach na polskich cmentarzach wojennych w: Katyniu, Charkowie i Bykowni. Podczas uroczystości posadzony został dąb, który ma symbolizować wieczną pamięć o zamordowanych czołgistach.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze