Wzgórze przy Bazylice Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej było miejscem uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej. Starsi posterunkowi Jan Jurysta i Edward Misiński pochodzili z miejscowej parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Ponad 82 lata temu zostali zamordowani przez NKWD w Twerze, a pochowani są w Miednoje.
Gospodarzami uroczystości byli gwardian klasztoru, proboszcz parafii i kustosz bazyliki o. Krzysztof Hura oraz komendant wojewódzki podkarpackiej policji nadinspektor Dariusz Matusiak. Wśród gości obecni byli m.in.: wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, szef rzeszowskiego oddziału IPN, przemyślanin dr Dariusz Iwaneczko czy komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, generał brygady SG Andrzej Popko[paywall].
– Ta tablica mówi o życiu po życiu tutaj, na ziemi. Mówi o wiecznym życiu w pamięci. O życiu w pamięci polskiego narodu. O tym życiu, którego ani Instytut Pamięci Narodowej, ani wolna Rzeczpospolita nigdy nie zapomną. Bowiem dwóch funkcjonariuszy policji to ofiary Zbrodni Katyńskiej. To w czasie Zbrodni Katyńskiej zginął co czwarty polski policjant – powiedział prezes IPN K. Nawrocki.
Uroczystość poprzedziła msza św. odprawiona w bazylice w intencji policjantów, także tych, którzy zginęli na służbie. Uświetniły ją poczty sztandarowe, kompania honorowa oraz orkiestra reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Odczytany został apel pamięci, była salwa honorowa. Inicjatorem upamiętnienia był wspomniany gwardian kalwaryjskiego klasztoru o. Krzysztof Hura.
– Środowisko policyjne Podkarpacia czyni wiele starań, aby upamiętnić życie i śmierć policjantów. Tych, którzy w chwili próby złożyli na ołtarzu naszej Ojczyzny to, co najcenniejsze, własne życie. Odsłaniamy kolejną tablicę pamiątkową, składamy kwiaty na grobach poległych policjantów, które znajdują się w wielu miejscach. Ofiarę policjantów upamiętniają zasadzone dęby pamięci. Na terenie województwa podkarpackiego znajduje się ponad sto ustalonych dotychczas tego rodzaju upamiętnień. To także publikacje, konferencje naukowe i wystawy, realizowane wspólnie z wieloma podmiotami publicznymi i osobami prywatnymi – wyliczył szef podkarpackich policjantów nadisp. Dariusz Matusiak.
Ważnym punktem było wręczenie medali „Pro Patria”. To odznaczenia przyznawane przez kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Szczególnym wyróżnieniem przyznawanym za zasługi dla środowiska policyjnego jest statuetka „Sierżanta Michała”. Nadinsp. D. Matusiak wręczył ją o. Krzysztofowi Hurze jako wyraz wdzięczności za troskę o zachowanie pamięci o pomordowanych policjantach, ale też pomoc, jakiej udzielał w ostatnich miesiącach funkcjonariuszom zaangażowanym w działania przy granicy.
Jednak głównymi bohaterami uroczystości byli starsi posterunkowi – Jan Jurysta i Edward Misiński. Ich sylwetki przedstawił dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN D. Iwaneczko. Wzruszającym momentem było poświęcenie i odsłonięcie tablicy ku ich czci. Bratanicy J. Jurysty i wnukowi E. Misińskiego towarzyszyli nadinsp. D. Matusiak, prezes IPN K. Nawrocki oraz o. K. Hura.
Upamiętnieni starsi posterunkowi
Jan Jurysta – starszy posterunkowy Policji Państwowej, urodził się 12 lipca 1896 r. w Pacławiu. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej. Od 28 sierpnia 1916 r. do 30 października 1918 r. był w armii austriackiej. Następnie od 1 stycznia 1919 r. w Żandarmerii Krajowej w Dobromilu, skąd automatycznie przeszedł do Policji Państwowej po jej utworzeniu na terenie byłej Galicji w grudniu 1919 r. Starszym posterunkowym mianowany został 1 marca 1923 r. Odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność. W okresie międzywojennym służył m.in. na posterunku w Radawie (powiat jarosławski) i Hrebennem (powiat rawski). Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.
***
Edward Misiński – starszy posterunkowy Policji Państwowej, urodził się 6 września 1893 r. w Nowosiółkach. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej. W Policji Państwowej od 1923 r. We wrześniu 1939 r. służbę pełnił w I komisariacie w Stanisławowie. Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. Odznaczony m.in. Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918 –1921 oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze