Reklama

Pamiętają o Korpusie Ochrony Pogranicza

Formację wojskową o nazwie Korpus Ochrony Pogranicza utworzono 17 września 1924, by chroniła wschodniej granicy Rzeczypospolitej. Mimo jej rozformowania w 1939 roku, zgodnie z tradycją, Wojska Ochrony Pogranicza i Straż Graniczna co roku 14 października oddają hołd jej żołnierzom i dowódcom.

Takie wydarzenie miało miejsce i w tym roku. W 98. rocznicę powołania KOP płk SG Sławomir Klekotka – zastępca komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wraz z Cezarym Okoczukiem, przewodniczącym NSZZ FSG Koła nr 1 Emerytów i Rencistów złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy służących w Korpusie Ochrony Pogranicza, znajdującą się przy pomniku Orląt Przemyskich na Zasaniu.

Korpus Ochrony Pogranicza ochraniał granicę pomiędzy Polską – Rosją Sowiecką, Łotwą, Litwą, Rumunią, częścią Prus Wschodnich. Powstał[paywall] 12 września 1924 roku.

KOP był w stanie skutecznie utrzymywać i zapewniać na terenie swego działania stan bezpieczeństwa i porządku. Chronił granicę państwową Rzeczypospolitej i prowadził walkę z czynną z dywersją, bandytyzmem, grabieżą i szpiegostwem.

Przeciwdziałał także nielegalnemu przemieszczaniu się osób i towarów, jak również przestępczości gospodarczej.

Reklama

Po wybuchu II wojny światowej żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza jako pierwsi stanęli do walki obronnej przeciwko niemieckiemu i sowieckiemu najeźdźcy, zapisując się na kartach historii udziałem w bitwach m.in. pod Oleszycami – Dachnowem na Podkarpaciu”– przekazuje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama