Reklama

Partie odkrywają karty. Kto chce zostać posłem?

22/08/2019 17:48

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska przedstawiły już pełne listy wyborcze kandydatów do parlamentu, inne ugrupowania uchylają na razie tylko rąbka tajemnicy. Wśród obecnych posłów i senatorów, znajdujemy także kilka innych znanych w regionie postaci, m.in. Lucynę Podhalicz, Piotra Pilcha, Ewę Sawicką, Adama Wosia, czy Krzysztofa Kłaka.

W naszym materiale przedstawiamy kandydatów związanych z subregionem przemyskim.

Jedynka Prawa i Sprawiedliwości bez niespodzianek – to były marszałek Marek Kuchciński. Od lat właśnie on otwiera listę do wyborów parlamentarnych i wypracowuje najlepszy wynik. Afera samolotowa i dymisja z funkcji marszałka sejmu nie zachwiała zaufania kolegów partyjnych, a w październiku okaże się, czy M. Kuchciński nadal może liczyć na świetne notowania w swoim okręgu.

Na drugim miejscu znalazła się [paywall]Anna Schmidt-Rodziewicz. Miejsca od 3 do 6 zajmują kandydaci z subregionu krośnieńskiego.

Reklama

Siódemką jest natomiast wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch. Numer 8 to Teresa Pamuła, szefowa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na Podkarpaciu.

Na miejscu 10. znalazł się starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, na 11. wicewojewoda Lucyna Podhalicz. „Piętnastką” jest Joanna Burbeło – wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Radymnie.

O mandat poselski ubiegają się także szefowie gmin. Na 16. miejscu jest wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch, a listę zamyka wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec. O reelekcję nie będzie się natomiast ubiegał poseł Andrzej Matusiewicz.

Reklama

Do Senatu kandydował będzie obecny senator i były poseł Mieczysław Golba.

 

„Będą służyć Polsce i Polakom”

Listy PiS są koalicyjne i znajdują się na nich również kandydaci Porozumienia Jarosława Gowina i Solidarnej Polski.

Koalicja Obywatelska na pierwszym miejscu postawiła na kobietę – obecną posłankę Joannę Frydrych z Jasła. Tuż za nią znajduje się przemyślanin Marek Rząsa, piastujący mandat posła od 2009 r. Czwarte miejsce ma Józef Szkoła – radny rady powiatu jarosławskiego, a w poprzedniej kadencji wicestarosta jarosławski.

Na piątym natomiast znajdujemy Adama Wosia – od 2006 r. burmistrza Sieniawy, a wcześniej senatora i posła. Szóstka to z kolei Ewa Sawicka – przewodnicząca rady miejskiej w Przemyślu.

Reklama

Na miejscu 12. wpisano nazwisko Szczepana Łąki – radnego rady miejskiej w Jarosławiu, a tuż za nim – Krzysztofa Kłaka, który w przeszłości był posłem i radnym sejmiku wojewódzkiego, a obecnie dowodzi strukturami PO na Podkarpaciu i jest prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego w naszym województwie. Listę zamyka Waldemar Zadworny – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

– Nasi kandydaci będą spotykać się z mieszkańcami i rozmawiać z nimi. Pokora i ciężka praca są u nas na pierwszym miejscu. Dotrzymamy słowa, nie zawiedziemy. Będziemy słuchać Polaków i służyć Polsce – powiedział szef sztabu wyborczego PiS Joachim Brudziński podczas konferencji prasowej.

Reklama

Podobne obietnice składa KO: „Przedstawiamy dziś Drużynę Jutra, która nie idzie do Sejmu i Senatu po to, aby korzystać z państwowych limuzyn. Idziemy tam po to, aby pomagać ludziom”.

 

Jedynki z Ostrowa i Oleszyc

PSL i Lewica ujawniły na razie tylko nazwiska „jedynek”. Listę PSL, który do wyborów idzie razem z Kukiz’15, otwiera doświadczony parlamentarzysta z Ostrowa koło Radymna Mieczysław Kasprzak. Natomiast liderem Lewicy jest Łukasz Rydzik z Oleszyc – koordynator Wiosny Biedronia w okręgu krośnieńsko-przemyskim.

Koalicję Obywatelską tworzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Zieloni. Sojusz Lewicy Demokratycznej przystąpił ostatecznie do koalicji pod szyldem Lewica, w skład której wchodzą także: Razem i Wiosna. Co ciekawe, niektórzy z dotychczasowych działaczy SLD znaleźli się na listach KO. Przykładem jest choćby Tomasz Kamiński, były poseł z Rzeszowa. Takie zachowanie skrytykowali szefowie partii. „To jest czas sprawdzenia charakterów i wierności ideałom lewicy i socjaldemokracji. Ubolewamy nad tym, że odchodzą osoby, które swój dorobek i osiągnięcia porzucają na rzecz innej opcji politycznej. Wyborcy to ocenią. Jesteśmy gotowi ponieść ryzyko i powiedzieć sprawdzam” – napisali w oświadczeniu Wiesław Buż i Gabriel Zajdel – odpowiednio: przewodniczący i sekretarz rady wojewódzkiej SLD na Podkarpaciu.

Reklama

 

 

 


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Szok - niezalogowany 2019-08-22 18:55:45

    Ci co zdobyli mandat np. Radnego do Rady Miejskiej i startuja w wyborach powinni go oddać ! Co po roku zamarzyło sie co niektorym wyższa izba i lepsza dietka ? Co juz 1500 zł diety Radnego Przemyśla to za mało ? Pani Sawicka oddaj mandat ! A jak nie to bierz sie do roboty ale tutaj w naszym miescie bo noszenie łańcucha i ładny uśmieszek to za mało ! Degradujecie to miasto a zamiast sie nim zajac to bardziej przez najblizsze miesiace bedziecie myśleć o mieszaniu kleju i gdzie by tu swoj plakacik powiesić ! Wstyd że robicie takie rzeczy rok po wyborach swoim wyborcom. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Adc - niezalogowany 2019-08-22 19:35:42

    Chcieć kazdemu wolno ale czy wybiorą to zobaczymy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-08-22 19:54:20

    Sa tak mocno przyrośnięci do stołków,ze nawet podłości u niektórych  na ich kolegach partyjnych tych reprezentujących najwyższe cechy dobrego  i zacnego obywatela nie robią żadnego wrażenia ani zachwiania postawy moralnej.Trzeba mieć zdrowy partyjny kręgosłup. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama