Od dramatycznych wydarzeń w kilku miejscowościach powiatu jarosławskiego, ale przede wszystkim w Pawłosiowie, minęło sześć dni, ale prace porządkowe po gwałtownej nawałnicy wciąż trwają.
Po przejściu gwałtownej nawałnicy, która nawiedziła gminę Pawłosiów, błoto i szlam zalały domy, piwnice, drogi i chodniki. Jak już wspomnieliśmy, ogrom pracy wykonali i wykonują strażacy ochotnicy, terytorialsi, którzy ramię w ramię w mieszkańcami przywracają tą miejscowości do normalności. W działaniach pomocowych uczestniczy ponad 150 żołnierzy – z 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie oraz żołnierze wojsk inżynieryjnych z Niska (18. pułk saperów oraz 3. batalion inżynieryjny), którzy wspierają akcję przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców oraz szybkie usunięcie skutków powodzi
Reklama
– powiedział dowódca przemyskiej brygady płk Daniel Błotko.
– W rejonie działania stale przebywa około 150 żołnierzy, rotujących się codziennie. Żołnierze pomagają w usuwaniu błota i szlamu z zalanych domów, wspierają też służby cywilne w realizacji ich zadań ustawowych oraz przygotowują pomieszczenia w gospodarstwach domowych pod ich odkażanie chemiczne w sytuacji tego wymagającej. Obecność wojska to nie tylko konkretna pomoc, ale też ogromne wsparcie psychiczne dla mieszkańców. Nasze motto: „Zawsze Gotowi, Zawszy Blisko” powoduje, że jesteśmy tam, gdzie potrzebują nas nasi rodacy
Reklama
– dodał.
– 18 kwietnia żołnierze z naszej brygady ruszyli z pomocą. Na polecenie ministra obrony narodowej i w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami, żołnierze rozpoczęli działania ratunkowe. Jako pierwsi ruszyli żołnierze 202 batalionu obrony pogranicza z Jarosławia. W dalszej kolejności do wsparcia lokalnej społeczności Pawłosiowa ruszyły pozostałe pododdziały naszej formacji – 201 batalion obrony pogranicza z Przemyśla, 203 batalion obrony pogranicza z Sanoka oraz batalion logistyczny i samodzielne kompanie
Reklama
– wyliczył oficer prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.
Pod koniec ubiegłego roku był to Dolny Śląsk, dziś to teren działania przemyskiej brygady. Wojsko pozostanie w Pawłosiowie tak długo, jak będzie to konieczne.
Zdjęcia: 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze