Reklama

Pawłosiów staje na nogi. Akcja pomocowa wciąż trwa [ZDJĘCIA]

Od dramatycznych wydarzeń w kilku miejscowościach powiatu jarosławskiego, ale przede wszystkim w Pawłosiowie, minęło sześć dni, ale prace porządkowe po gwałtownej nawałnicy wciąż trwają.

Po przejściu gwałtownej nawałnicy, która nawiedziła gminę Pawłosiów, błoto i szlam zalały domy, piwnice, drogi i chodniki. Jak już wspomnieliśmy, ogrom pracy wykonali i wykonują strażacy ochotnicy, terytorialsi, którzy ramię w ramię w mieszkańcami przywracają tą miejscowości do normalności. W działaniach pomocowych uczestniczy ponad 150 żołnierzy – z 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie oraz żołnierze wojsk inżynieryjnych z Niska (18. pułk saperów oraz 3. batalion inżynieryjny), którzy wspierają akcję przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców oraz szybkie usunięcie skutków powodzi

Reklama

– powiedział dowódca przemyskiej brygady płk Daniel Błotko.

– W rejonie działania stale przebywa około 150 żołnierzy, rotujących się codziennie. Żołnierze pomagają w usuwaniu błota i szlamu z zalanych domów, wspierają też służby cywilne w realizacji ich zadań ustawowych oraz przygotowują pomieszczenia w gospodarstwach domowych pod ich odkażanie chemiczne w sytuacji tego wymagającej. Obecność wojska to nie tylko konkretna pomoc, ale też ogromne wsparcie psychiczne dla mieszkańców. Nasze motto: „Zawsze Gotowi, Zawszy Blisko” powoduje, że jesteśmy tam, gdzie potrzebują nas nasi rodacy

Reklama

– dodał.

– 18 kwietnia żołnierze z naszej brygady ruszyli z pomocą. Na polecenie ministra obrony narodowej i w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami, żołnierze rozpoczęli działania ratunkowe. Jako pierwsi ruszyli żołnierze 202 batalionu obrony pogranicza z Jarosławia. W dalszej kolejności do wsparcia lokalnej społeczności Pawłosiowa ruszyły pozostałe pododdziały naszej formacji – 201 batalion obrony pogranicza z Przemyśla, 203 batalion obrony pogranicza z Sanoka oraz batalion logistyczny i samodzielne kompanie

Reklama

– wyliczył oficer prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.

Pod koniec ubiegłego roku był to Dolny Śląsk, dziś to teren działania przemyskiej brygady. Wojsko pozostanie w Pawłosiowie tak długo, jak będzie to konieczne.

 

Zdjęcia: 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/04/2025 13:14
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama