Prace przy budowie nowego mostu kolejowego nad Sanem w Przemyślu idą pełną parą. Ich finał przewidziany jest na koniec września br. Nieco ponad dwa miesiące później zawita do miasta pendolino, czyli szybki pociąg o prędkościach maksymalnych od 200 do 250 km/h.
Kilka dni temu Urząd Transportu Kolejowego przyznał tzw. otwarty dostęp PKP Intercity na trasie Kołobrzeg – Przemyśl. Zgoda wydana została na okres od 10 grudnia br. do 9 grudnia 2028 r. To oznacza, że na tej trasie będą mogły poruszać się pociągi ED250, czyli popularne pendolino. Wiadomo już, że PKP Intercity uruchomi 16 pociągów na dobę relacji Kołobrzeg – Przemyśl Główny[paywall]. Oprócz pendolino polski kolejowy przewoźnik będzie realizował przewozy także składami wagonowymi z lokomotywą. Pociągi w rozkładach pojawią się w grudniu br. Skład będzie mógł zatrzymywać się na następujących stacjach: Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Koszalin, Sławno, Słupsk, Lębork, Gdynia Główna, Sopot, Gdańsk Oliwa, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Główny, Tczew, Malbork, Iława Główna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Kraków Główny, Kraków Płaszów, Tarnów, Dębica, Rzeszów Główny, Łańcut, Przeworsk, Jarosław, Przemyśl Zasanie. Stacją końcową będzie oczywiście Przemyśl Główny.
Zgodnie z zaproponowanym projektem rozkładu jazdy, podróż np. z Przemyśla do Warszawy Centralnej trwałaby 4,5 godziny. To o aż półtorej godziny mniej niż obecnie. Z Przemyśla do Krakowa podróż trwałaby ok. 2,5 godziny. Wiele wskazuje na to, że pierwszy kurs ze stacji Przemyśl Główny ruszyłby o g. 5.59. Na stacji Kraków Główny pociąg zameldowałby się o g. 8.23, w Warszawie Centralnej o g. 10.30, zaś w Gdańsku Głównym o g. 13.12.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze