Reklama

Piękne wyniki zbiórek na ratowanie nagrobków. W Przemyślu rekordowa kwota! [ZDJĘCIA]

Na cmentarzach w regionie jak co roku odbyły się tradycyjne kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Ich wyniki pokazują, że nie skąpiliśmy grosza na ten szczytny cel. W Przemyślu efekt zbiórki zaskoczył nawet samych organizatorów, w Przeworsku, Jarosławiu i Lubaczowie również udało się zgromadzić niemałe kwoty!

Tradycja kwestowania przed przemyskimi cmentarzami sięga jeszcze 1978 roku, kiedy to przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu powstała sekcja Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami Przemyskimi. Na jej czele stanął znany ze społecznych inicjatyw sędzia Antoni Rachwał. W związku z jego śmiercią pożyteczną akcję na jakiś czas przerwano, ale od 2007 roku piękną inicjatywę kontynuuje powołany przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu Komitet Ochrony Starych Cmentarzy i Miejsc Pamięci Narodowej.  

W okresie od 2007 do 2024 staraniem TPPiR odnowiono, uporządkowano i wykonano konserwację już ponad 102 nagrobków mieszkańców ziemi przemyskiej, co stanowi piękny wynik. Było to możliwe dzięki zebranym na ten cel datkom, środkom własnym towarzystwa dotacjom pozyskanym od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz urzędów gmin. W tym roku również nie próżnowano. W „Kweście 2024” przed przemyskimi cmentarzami, odbywającej się od 31 października do 2 listopada, w którą zaangażowało się 236 wolontariuszy, łącznie zebrano do puszek na ratowanie przemyskich nekropolii 44 tys. 422,95 zł. To ogromny sukces!

Reklama

Zebrane fundusze zostaną przeznaczone częściowo na pokrycie kosztów konserwacji ogrodzenia nagrobku rodziny Woronieckiej oraz planowanego  rozpoczęcia prac przy grobowcu wielkiego patrioty, biskupa przemyskiego oraz rektora i wykładowcy Uniwersytetu Lwowskiego Łukasza Ostoi Soleckiego, usytuowanego obok Kaplicy Cmentarnej na Cmentarzu Głównym w Przemyślu – poinformowała prezes TPPiR Bogusława Pieczyńska[paywall].

W tegorocznej kweście, pod honorowym patronatem prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, wzięli udział m.in.: włodarze miasta Przemyśla i przedstawiciele rady miejskiej, posłowie na Sejm RP M. Rząsa i A. Zapałowski, wicemarszałek województwa Piotr Pilch, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Mirosław Majkowski, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków Beata Kot, przedstawiciele służb mundurowych, pogotowia, artyści, dziennikarze, pracownicy przemyskich urzędów i instytucji, nauczyciele i uczniowie przemyskich szkół, członkowie stowarzyszeń, przedsiębiorcy i osoby indywidualne.

Reklama

Dodatkowo TPPiR jest również współorganizatorem zbiórek publicznych przed cmentarzami w wybranych miejscowościach powiatu przemyskiego. W tym roku podczas kwesty prowadzonej w Żurawicy udało się zebrać kwotę 4001,02 zł, do puszek w Krzywczy wpadło 7053,33 zł, zaś w Birczy – 6542 44 zł.

Spisał się także Jarosław

Jarosławską kwestę tradycyjnie prowadził Komitet Społeczny na rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy przy SP nr 11, na którego czele od ponad 30 już lat stoi inicjator i organizator zbiórki Tomasz Kulesza. Organizatorów wsparli tradycyjnie: społeczność Szkoły Podstawowej nr 4, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie oraz samorządowcy. Efekt tegorocznej zbiórki to kwota 20 tys. 150 zł. Pozwala ona mieć nadzieję, że przynajmniej jakąś część cennych nagrobków, o wyjątkowych walorach estetycznych, architektonicznych i historycznych, uda się ocalić przed całkowitym zniszczeniem. Tym bardziej, że do zebranej sumy każdego roku drugie tyle dokłada miasto.

Reklama

– Zasada jest taka, że co roku konserwator zabytków i służby burmistrza Jarosławia wskazują nagrobek, który będzie odrestaurowany. Tak będzie i w tym roku – mówi T. Kulesza.

Jak dodaje, niestety ząb czasu sprawił, że nagrobki konserwowane przed 32 laty ponownie wymagają prac. Może nie na taką skalę, jak pierwotnie, ale jednak.

Przeworszczanie i lubaczowianie też sypnęli groszem

Rezultat zbiórki „Ratujmy nagrobki”, prowadzonej na przeworskim starym cmentarzu, to natomiast kwota 15 tys. 555 zł. Udało się ją zgromadzić za sprawą zaangażowania ponad 30 wolontariuszy – przedstawicieli samorządu szkolnego Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Justyny Flis w Przeworsku oraz inicjatorów zbiórki – harcerzy 13. Przeworskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy „Kresy”.

Reklama

– W tej chwili w renowacji jest okazały nagrobek rodzinny Święteckich z wieńczącą go urną. Koszty prac będą spore i właśnie na ich pokrycie pójdzie część pieniędzy ze zbiórki. Dodatkowo urząd miasta będzie się też starał o dotację od konserwatora. Wówczas następne w kolejce będą nagrobki z czerwonego piaskowca – Klary Jungst z  wierszowaną inskrypcją oraz cesarsko-królewskiego urzędnika kolejowego – Nazarewicza. Obecnie są porośnięte mchem i porostami – mówi o planach harcmistrz Agnieszka Bernacka z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy „Kresy”.

Jak co roku zbierano też fundusze na ratowanie zabytków cmentarza komunalnego przy ul. Kościuszki w Lubaczowie. Prowadzona corocznie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej oraz chętnych samorządowców i społeczników zbiórka przyniosła efekt w postaci 10 tys. 33,52 zł.     

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/11/2024 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama