– To miasto warte jest tego, by działał w nim balet – mówi z wielkim przekonaniem choreograf i pedagog Galina Koval.
Twoja historia to dowód na to, że baletu trzeba się uczyć jak najwcześniej.
– Oczywiście. Trzeba zacząć od małego, bo w dorosłym wieku jest o wiele trudniej. Ja zaczęłam wcześnie. Potem była szkoła choreograficzna we Lwowie, następnie studiowałam balet w Kałuszu. Po studiach miałam niewielki wybór: albo zespół pieśni i tańca, albo teatr. Wybrałam teatr muzyczno-dramatyczny, w którym grano również operetki. To było w Iwanofrankowsku. Później przyjechałam do Krakowa. Tam zaczęłam pracę jako choreograf w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, następnie uczyłam w Krakowskiej Szkole Baletowej. Potem jedno królewskie miasto zamieniłam na drugie – Przemyśl. Pokochałam je i zamarzyłam, żeby powstał tu balet.
Dlaczego właśnie balet?
– Bo balet pomaga dzieciom osiągnąć wewnętrzną harmonię, nauczyć się poznawać swoje ciało i nad nim panować. Osiągnąć taką doskonałość, żeby prawidłowym ruchem i doskonałym gestem wyrazić swoje uczucia. Balet to piękno wyrażone tańcem, któremu towarzyszy dobra, klasyczna muzyka. Nawet jeżeli dziecko w przyszłości nie trafi to baletu, na zawsze pozostanie w nim wrażliwość na piękno, elegancja i gracja wyrażana w ruchach oraz wyćwiczone ciało.
W Przemyślu działasz już drugi rok. I co, udaje się?
– We wrześniu zaczęłam drugi sezon baletowy. W Studium baletowym „Terpsychora”, które założyłam, tańczy kilkadziesiąt dziewczynek. W ubiegłym sezonie daliśmy cztery publiczne występy. Tańczyliśmy na scenie Zamku Kazimierzowskiego, w nowej, przepięknej sali Biblioteki Publicznej, w Centrum Kulturalnym i na scenie Domu Katolickiego „Roma”. W mieście, w kilku szkołach też są dobre warunki do baletu. Potrzebna nam tylko specjalna, rozkładana podłoga z odpowiednią twardością i przyczepnością. Można ją ułożyć w każdej sali i na scenie. To nieduży wydatek, a dla baletnic ogromne ułatwienie. Kocham balet i wierzę, że w Przemyślu się uda.
Dziękuję za rozmowę i życzę, by twoje marzenia się spełniły i żebyśmy co pewien czas mogli oglądać w Przemyślu prawdziwy balet.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze