Reklama

Piękno wyrażone tańcem

07/10/2014 15:27

– To miasto warte jest tego, by działał w nim balet – mówi z wielkim przekonaniem choreograf i pedagog Galina Koval.

Twoja historia to dowód na to, że baletu trzeba się uczyć jak najwcześniej.

– Oczywiście. Trzeba zacząć od małego, bo w dorosłym wieku jest o wiele trudniej. Ja zaczęłam wcześnie. Potem była szkoła choreograficzna we Lwowie, następnie studiowałam balet w Kałuszu. Po studiach miałam niewielki wybór: albo zespół pieśni i tańca, albo teatr. Wybrałam teatr muzyczno-dramatyczny, w którym grano również operetki. To było w Iwanofrankowsku. Później przyjechałam do Krakowa. Tam zaczęłam pracę jako choreograf w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, następnie uczyłam w Krakowskiej Szkole Baletowej. Potem jedno królewskie miasto zamieniłam na drugie – Przemyśl. Pokochałam je i zamarzyłam, żeby powstał tu balet.

Reklama

Dlaczego właśnie balet?

– Bo balet pomaga dzieciom osiągnąć wewnętrzną harmonię, nauczyć się poznawać swoje ciało i nad nim panować. Osiągnąć taką doskonałość, żeby prawidłowym ruchem i doskonałym gestem wyrazić swoje uczucia. Balet to piękno wyrażone tańcem, któremu towarzyszy dobra, klasyczna muzyka. Nawet jeżeli dziecko w przyszłości nie trafi to baletu, na zawsze pozostanie w nim wrażliwość na piękno, elegancja i gracja wyrażana w ruchach oraz wyćwiczone ciało.

W Przemyślu działasz już drugi rok. I co, udaje się?

Reklama

– We wrześniu zaczęłam drugi sezon baletowy. W Studium baletowym „Terpsychora”, które założyłam, tańczy kilkadziesiąt dziewczynek. W ubiegłym sezonie daliśmy cztery publiczne występy. Tańczyliśmy na scenie Zamku Kazimierzowskiego, w nowej, przepięknej sali Biblioteki Publicznej, w Centrum Kulturalnym i na scenie Domu Katolickiego „Roma”. W mieście, w kilku szkołach też są dobre warunki do baletu. Potrzebna nam tylko specjalna, rozkładana podłoga z odpowiednią twardością i przyczepnością. Można ją ułożyć w każdej sali i na scenie. To nieduży wydatek, a dla baletnic ogromne ułatwienie. Kocham balet i wierzę, że w Przemyślu się uda.

Dziękuję za rozmowę i życzę, by twoje marzenia się spełniły i żebyśmy co pewien czas mogli oglądać w Przemyślu prawdziwy balet.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości