W br. przypada piękny jubileusz 30-lecia powstania 1 batalionu czołgów w Żurawicy. Z tej okazji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się okolicznościowa uroczystość, podczas której doszło m.in. do otwarcia wystawy „Pancerniacka Tradycja”.
Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia był dowódca żurawickich czołgistów podpułkownik Rafał Kluz. Motywem przewodnim wystawy były jednostki stacjonujące w żurawickich koszarach w okresie międzywojennym. Ich tradycje w naturalny sposób odziedziczył i kontynuuje 1 batalion czołgów[paywall]. Wernisażowi towarzyszyła konferencja, której współorganizatorami byli – rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, a podczas której przedstawiona została historia żurawickich pancerniaków. O Żurawicy jako miejscu stacjonowania pododdziałów broni pancernej w okresie międzywojennym opowiadał dr Lucjan Fac, prelekcję „Żurawiccy pancerniacy w strukturze 10 Brygady Kawalerii Pancernej płk. dypl. Stanisława Maczka” wygłosił dr Jerzy Majka. O liście katyńskiej w kontekście żurawickich pancernych przypomniał dr Jacek Magdoń, zaś o historii i współczesności 1 batalionu czołgów im. płk. Józefa Koczwary opowiedział, wywodzący się z żurawickiej jednostki, gen. bryg. Rafał Kowalik.
Łyk historii
Historia żurawickich koszar ma swój początek w XIX wieku. Wówczas to dowództwo Armii Monarchii Austriackiej podjęło decyzję o rozpoczęciu budowy obozu szańcowego wokół Przemyśla. Takowe powstały i w Żurawicy. Do wybuchu I wojny światowej w koszarach stacjonował 28. Pułk Armat Polowych Cesarskiej i Królewskiej Armii. Potem, do połowy listopada 1920 r., w koszarach nie znajdowały się żadne oddziały wojskowe. Dopiero w połowie wspomnianego miesiąca, został przeniesiony do nich II Batalion Czołgów. Dowódcą był mjr Stanisław Jackowski, który został zarazem dowódcą garnizonu. 16czerwca 1931 r. w Żurawicy powstał 2. Pułk Pancerny. W październiku 1933 r. ten został przekształcony w 2. Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych. Rozkazem Dowództwa Broni Pancernej z 26 lutego 1935 r. jednostka zmieniła nazwę na 2. Batalion Pancerny, który był największą jednostką tego typu w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce.
26 kwietnia 1993 r. 1 batalion czołgów i kompania remontowa 14 Pułku Czołgów zostały przeniesione z Przemyśla do Żurawicy jako miejsce stacjonowania. W tymże roku powstał tam 1. Batalion Czołgów. Formacja utworzona została w ramach 14. Brygady Pancernej. W 2000 r. żurawickich czołgistów przyporządkowano 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. W grudniu 2022 r., decyzją Ministra Obrony Narodowej, po 22 latach pancerniacy zmienili podległość na 19. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie im. Franciszka Kleeberga.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze