Reklama

Piękny jubileusz 30-lecia powstania 1 batalionu czołgów w Żurawicy

W br. przypada piękny jubileusz 30-lecia powstania 1 batalionu czołgów w Żurawicy. Z tej okazji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się okolicznościowa uroczystość, podczas której doszło m.in. do otwarcia wystawy „Pancerniacka Tradycja”.

Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia był dowódca żurawickich czołgistów podpułkownik Rafał Kluz. Motywem przewodnim wystawy były jednostki stacjonujące w żurawickich koszarach w okresie międzywojennym. Ich tradycje w naturalny sposób odziedziczył i kontynuuje 1 batalion czołgów[paywall]. Wernisażowi towarzyszyła konferencja, której współorganizatorami byli – rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, a podczas której przedstawiona została historia żurawickich pancerniaków. O Żurawicy jako miejscu stacjonowania pododdziałów broni pancernej w okresie międzywojennym opowiadał dr Lucjan Fac, prelekcję „Żurawiccy pancerniacy w strukturze 10 Brygady Kawalerii Pancernej płk. dypl. Stanisława Maczka” wygłosił dr Jerzy Majka. O liście katyńskiej w kontekście żurawickich pancernych przypomniał dr Jacek Magdoń, zaś o historii i współczesności 1 batalionu czołgów im. płk. Józefa Koczwary opowiedział, wywodzący się z żurawickiej jednostki, gen. bryg. Rafał Kowalik.

 

Reklama

Łyk historii

Historia żurawickich koszar ma swój początek w XIX wieku. Wówczas to dowództwo Armii Monarchii Austriackiej podjęło decyzję o rozpoczęciu budowy obozu szańcowego wokół Przemyśla. Takowe powstały i w Żurawicy. Do wybuchu I wojny światowej w koszarach stacjonował 28. Pułk Armat Polowych Cesarskiej i Królewskiej Armii. Potem, do połowy listopada 1920 r., w koszarach nie znajdowały się żadne oddziały wojskowe. Dopiero w połowie wspomnianego miesiąca, został przeniesiony do nich II Batalion Czołgów. Dowódcą był mjr Stanisław Jackowski, który został zarazem dowódcą garnizonu. 16czerwca 1931 r. w Żurawicy powstał 2. Pułk Pancerny. W październiku 1933 r. ten został przekształcony w 2. Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych. Rozkazem Dowództwa Broni Pancernej z 26 lutego 1935 r. jednostka zmieniła nazwę na 2. Batalion Pancerny, który był największą jednostką tego typu w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce.

26 kwietnia 1993 r. 1 batalion czołgów i kompania remontowa 14 Pułku Czołgów zostały przeniesione z Przemyśla do Żurawicy jako miejsce stacjonowania. W tymże roku powstał tam 1. Batalion Czołgów. Formacja utworzona została w ramach 14. Brygady Pancernej. W 2000 r. żurawickich czołgistów przyporządkowano 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. W grudniu 2022 r., decyzją Ministra Obrony Narodowej, po 22 latach pancerniacy zmienili podległość na 19. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie im. Franciszka Kleeberga.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama