Reklama

Pieniądze na ratowanie zabytków już rozdzielone. Najbardziej zyskają powiaty przemyski i jarosławski

4,1 mln zł przeznaczył w br. samorząd województwa na poprawę infrastruktury zabytkowej i turystycznej Podkarpacia. Na liście beneficjentów znalazły się także obiekty z powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego.

Pieniądze, które już niebawem trafią do autorów wniosków rozpatrzonych pozytywnie, mogą zostać przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach ruchomych i[paywall] nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków. Lista beneficjentów ogłoszona została 21 sierpnia, podczas briefingu zorganizowanego w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

– Wsparcie naszego regionu w zakresie poprawy infrastruktury zabytkowej i turystycznej jest bardzo ważne. Obiekty te są istotnymi punktami na mapie turystycznej Podkarpacia. Poprzez tego rodzaju działalność podnosimy atrakcyjność województwa podkarpackiego – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wicemarszałek województwa, przemyślanin Piotr Pilch.

W gronie 253 podmiotów ubiegających się w tym roku o dotację z puli 4,1 mln zł znalazły się: parafie, klasztory, zakony, zgromadzenia i inne kościelne osoby prawne (190 wniosków), jednostki samorządu terytorialnego (33 wnioski), organizacje pozarządowe (19 wniosków) i osoby fizyczne będące właścicielami bądź posiadaczami obiektu wpisanego do rejestru zabytków (11 wniosków).

Starania o pozyskanie pieniędzy zakończyły się sukcesem dla 104 z nich, bo tylu wnioskodawców objęto dofinansowaniem. Warto podkreślić, że fundusze na poprawę infrastruktury zabytkowej i turystycznej Podkarpacia rozdysponowano do wszystkich podkarpackich powiatów, ale najwięcej środków trafiło do powiatów: jarosławskiego i przemyskiego. Najbardziej zyskają obiekty sakralne.

Reklama

 

Kto dostanie pieniądze?

Jeśli chodzi o powiat jarosławski, pieniądze z województwa popłyną do: klasztoru Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu – 115 tys. zł, parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia MNP w Chotyńcu – 20 tys. zł, parafii greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu – 20 tys. zł, klasztoru oo. Dominikanów w Jarosławiu – 50 tys. zł i 20 tys. zł (z przeznaczeniem na dwa różne rodzaje prac), parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu – 40 tys. zł, Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Jarosławiu – 50 tys. zł, Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Jarosławiu – 25 tys. zł, parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Świętem – 35 tys. zł, Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu – 15 tys. zł oraz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Radymnie – 50 tys. zł.

Reklama

Z terenu powiatu przemyskiego obiekty objęte dofinansowaniem to z kolei: parafia rzymskokatolicka pw. Trójcy Świętej w Babicach – 45 tys. zł, parafia rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny w Bachórcu – 10 tys. zł, klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Braci Mniejszych Konwentualnych Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej – 100 tys. zł i 30 tys. zł (na 2 osobne inwestycje), parafia rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Bolesnej w Kosienicach – 40 tys. zł, Archidiecezja Przemyska Obrządku Łacińskiego w Przemyślu – 250 tys. zł i 100 tys. zł (z przeznaczeniem na 2 różne inwestycje), klasztor Franciszkanów – OFM Reformatów Przemyśl – 50 tys. zł, klasztor Karmelitów Bosych Przemyśl – 100 tys. zł, klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Przemyślu – 20 tys. zł, klasztor św. Marii Magdaleny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Przemyślu – 20 tys. zł, parafia prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Przemyślu – 40 tys. zł, Jednostka Działalności Gospodarczej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej w Przemyślu – 40 tys. zł, Przemyska Kapituła Metropolitalna Obrządku Łacińskiego – 30 tys. zł, Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl – 20 tys. zł.

Na terenie powiatu przeworskiego dofinansowanie objęte zostaną: parafia rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Kańczudze – 25 tys. zł, parafia rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Manasterzu – 15 tys. zł, parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Pantalowicach  – 20 tys. zł. Natomiast beneficjenci z powiatu lubaczowskiego to: parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Horyńcu-Zdroju – 25 tys. zł oraz parafia rzymskokatolicka pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu – 20 tys. zł.

Reklama


ug

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-09-06 16:03:17

    Możee nie powiaty ale budynki i budowle należące do kościoła w tym także nie mające żadnej wartości tak architektonicznej jak też historycznej.Jedyną wartoscią ich jest,że stanowią  własność kościoła.A przepraszam na twierdzę Przemysl też znalazło się symboliczne parę groszy.Zastanawiające jest dlaczego zabytkowa zabudowa trwała w nie najlepszym stanie   nie będąca własnością kościoła nie jest ujęta w tych planach.  Tych nasz  regionalny samorząd nie widzi.Zapewne ślepota  lub znaczne pogorszenie wzroku a może inna choroba trawiąca  obecnych  decydentów

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Heniek - niezalogowany 2020-09-06 21:39:06

    Cały Przemyśl to jeden wielki zabytek przygraniczny 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    czykins - niezalogowany 2020-09-07 00:20:01

    Ma pan rację . Czytałem na forty 20,000 tys. zł.  a cała reszta na obiekty sakralne . KOŚCIÓŁ doi to nasze państwo na potęgę , a my na to pozwalamy .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama