74 żołnierzy szkolenia podstawowego i wyrównawczego z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie jest już po pierwszym strzelaniu bojowym w Mielcu. Część z nich, po przysiędze, zasili etatowy batalion lekkiej piechoty w Jarosławiu oraz nowo tworzony batalion w Przemyślu.
Zajęcia odbyły się na strzelnicy LOK w Mielcu, a rekruci wykorzystali karabinek Grot (5,56 mm).
– Pierwsze takie strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który przekroczył bramy koszar Podkarpackiej Brygady OT. Większość z nich nie miała wcześniej okazji poczuć zapachu prochu czy odrzutu karabinka po wykonanym strzale – stwierdził rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT kpt. Witold Sura[paywall].
Pierwsze bojowe zajęcia kandydatów na „terytorialsów” obserwował dowódca brygady płk Dariusz Słota.
– Decyzja o założeniu munduru w tym trudnym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i ojczyznę. To najlepszy moment, by wykonać pierwszy krok w dorosłość. 16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Szkolimy naszych adeptów według zasady „minimum teorii – maksimum praktyki” – zapewnił.
Zajęcia w czasie tzw. szesnastki ukierunkowane są na opanowanie podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, z ratownictwa medycznego, topografii oraz szkolenia strzeleckiego.
Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się w przededniu 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz święta Wojsk Obrony Terytorialnej (26 września br.).
Jak już wspomnieliśmy, po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Jarosławiu, Rzeszowie, Nisku, Dębicy i Sanoku, jak również pierwsi rekruci zasilą nowo tworzony batalion w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze