27 kwietnia odbyła się XIX sesja Rady Gminy Radymno. Podejmowano uchwały dotyczące gospodarowania nieruchomościami, lokalnej tarczy antykryzysowej, wprowadzano też poprawki do budżetu. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że sesja miała formę korespondencyjną.
Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa poważnie utrudniają funkcjonowanie samorządom. Zwłaszcza zwoływanie posiedzeń gminnych rad nastręcza wiele trudności. Stąd też w ostatnim miesiącu wiele takich spotkań odwołano, kilka samorządów planuje sesje zdalne, a tam gdzie z zachowaniem środków ostrożności odbyły się one w sposób tradycyjny, ich organizacja wywołała sporo kontrowersji. Inną drogę obrała gmina Radymno[paywall] – obrady XIX sesji rady tej gminy odbyły się w trybie korespondencyjnym. Oznacza to, że radni nie spotkali się na jednej sali, a nad projektami uchwał głosowali ze swoich domów. Następnie materiały zostały odebrane od radnych i przekazane przewodniczącemu rady. Ten już w siedzibie urzędu przed kamerami stwierdził prawomocność obrad, ustalił i ogłosił wyniki głosowań. Sesja trwała od g. 8 i zakończyła się kilka minut po g. 13.
Gmina Radymno nie jest oczywiście prekursorem tej formuły zwoływania sesji rady gminy. Jedną z pierwszych była Wieliczka, organizując taką sesję jeszcze pod koniec marca. Podobne rozwiązania zastosowano np. we Wrocławiu, Garwolinie czy Skierniewicach. Wobec wdrażania tego typu rozwiązań pojawił się szereg wątpliwości. Przeciwnicy rad korespondencyjnych podnoszą argument, że przyjmowane uchwały nie mogą być należcie przedyskutowane, co naraża prawo lokalne na wprowadzenie doń bubli prawnych albo rozwiązań szkodliwych, Zastrzeżenie zgłaszał też Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Krytykuje on możliwość przeprowadzania sesji zdalnych jako takich. „Jakkolwiek sam zamysł możliwości obrad na odległość wydaje się słuszny, brak jest jednak przepisów określających zasady obradowania i głosowania w sposób zdalny. Standardowe zasady obrad na sesjach rad gmin, w tym sposób przeprowadzania głosowania, określa statut gminy. Projektowana ustawa nie reguluje szczegółowo tych kwestii, co może mieć wpływ na ocenę legalności uchwał podjętych przez organy stanowiące gmin w trybie zdalnym, w tym aktów prawa miejscowego określających prawa i obowiązki obywateli” – czytamy w oświadczeniu RPO. Ostatecznie jednak coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego wybiera tę formułę, choćby dlatego, że pewne pilne działania, np. inwestycyjne, wymagają zatwierdzenia przez radę. Tym samym rozwiązanie zawędrowało też w naszą część Podkarpacia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I tylko w tym są do przodu! Reszta to dno.......maseczki dla mieszkańców -brak, wójt ukryty jak szczur w norze!
Masz rację co do płytek, takie upodobanie miała poprzednia władza , poprzedni wójt i przewodniczący rady
A Ci są już drugą kadencję i nawet fug nie potrafią zmienić
Nie zmieniają bo są zapewne ważniejsze sprawy i inwestycje które wykonują dla mieszkańców gminy
Wymienić okulary jak nie widzisz lub odrobinę mniej nienawiści która cię zaślepia. Wystarczy że dostrzegają te inwestycje i zmiany na lepsze większość wyborców i kolejny raz głosowała i zagłosuje na obecnego Wójta. Jak umiesz czytać to porównaj budżety do 2014 roku do poprzedniej kadencji do 2018 r oraz z bieżącej kadencji. Ponad drugie tyle obecnie pozyskiwanych i wydatkowanych środków w stosunku do poprzedników, dlatego wygrane zawsze w pierwszej turze.
Dokładnie, możecie tylko szczekać bo to wam pozostało a Pan Szylar będzie przygotowywał się do kolejnej kadencji i to w pierwszej turze wygra. Ale to wasze szczekanie przypomina raczej skowyt.
tobie nawet lekarz już nie pomoże, szkoda publicznych pieniędzy na leczenie,ale szczekać możesz do tego nie musisz używać rozumu...
I tylko w tym są do przodu! Reszta to dno.......maseczki dla mieszkańców -brak, wójt ukryty jak szczur w norze!
Fajne płytki w tym kiblu.
Masz rację co do płytek, takie upodobanie miała poprzednia władza , poprzedni wójt i przewodniczący rady