Reklama

Pierwsze gminne i sołeckie dożynki już za nami

26/08/2019 11:24

Choć na polach świeci jeszcze gdzieniegdzie niewykoszone zboże, rozpoczął się czas dożynek. W powiecie jarosławskim jako pierwsze swoje święto obchodzili rolnicy z gmin Radymno, Pruchnik i Rokietnica, w powiecie przeworskim fetowano w gminach Przeworsk, Jawornik Polski, Gać i Kańczuga.

Symboliczne podsumowanie zbiorów to ważne wydarzenie dla każdej rolniczej społeczności. Dla uprawiających ziemię to czas podzięki za plony, ale też chwila wytchnienia i relaksu. Dlatego dożynki obchodzone są z namaszczeniem, ale i pompą. Nie inaczej działo się w ubiegły długi weekend w 5 miejscowościach regionu[paywall]. W Korczowej, Hawłowicach i Woli Rokietnickiej, a także w Studzianie, Pantalowicach (tu odbyły się dożynki sołeckie, te gminne już w najbliższą niedzielę w Rączynie) i Białobokach tradycyjnie w pierwszej kolejności za plony podziękowano modlitwą w trakcie uroczystych mszy świętych. Dalsza część zależała od fantazji gospodarzy. Wszędzie jednak zgodnie ze zwyczajem chwalono się wieńcami dożynkowymi, prezentowano dorobek artystyczny regionu, u jednych z większą dbałością o tradycję, u drugich nieco nowocześniej, uderzając w żartobliwą nutę, a wszystko to pod pieczą dożynkowych starostów i w asyście znamienitych gości, najczęściej reprezentantów władz samorządowych, a nawet parlamentarnych.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-08-26 11:38:55

    Gwiazda podkarpackich burdeli gwiazdą dożynek archidiecezjalnych w Markowej.Jak sie jest gwiazdą to gwiazdą się zostaje.Czy nie jest to miłe

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama