Miał być spektakularny sukces, na razie mnożą się trudności. Nie dość, że PiS do tej pory zarejestrował kandydatów na radnych tylko w dwóch z czterech okręgów wyborczych w Przemyślu, to jeszcze pojawił się błąd w dokumentach ich kandydata na prezydenta.
Miejska Komisja Wyborcza w Przemyślu jednogłośnie zakwestionowała podpisy zebrane pod listami poparcia dla kandydatów na radnych z dwóch komitetów: Prawo i Sprawiedliwość oraz Artura Piotra Geruli Reset Systemu. Powody były podobne, a główne to: brak lub błędnie podane numery PESEL oraz błędy w adresach. Największe zaskoczenie wzbudziły pomyłki na listach PiS-u. W okręgu nr 2 ze 150 wymaganych podpisów partia zdobyła 145, a w okręgu 3 – 147. Zabrakło więc niewiele.
PiS złożyło odwołanie do komisarza wyborczego. Ten jednak podtrzymał stanowisko Miejskiej Komisji Wyborczej. Krzysztof Tryksza podkreślił, że wbrew pojawiającym się opiniom, nikt nie wywierał na niego żadnych nacisków, a postępowanie służyło wyłącznie wnikliwej analizie sprawy.
Komisarz nie chciał odpowiadać na pytania i odesłał do pisemnego uzasadnienia swojego postanowienia. Wyjaśnił w nim, że brak danych lub niepełne określenie adresu zamieszkania powoduje uznanie poparcia za złożone wadliwie. Co istotne, potwierdzeniem zamieszkania – zgodnie z kodeksem wyborczym – jest wpis do rejestru wyborców. Można więc przypuszczać, że osoby, które udzieliły poparcia podały na przykład swój obecny adres zamieszkania, podczas gdy w rejestrze wyborców widnieją pod wcześniejszym. Podobne błędy zdarzają się zawsze, dlatego komitety zbierają podpisy z nawiązką (kilkadziesiąt, a nawet kilkaset więcej), aby po odrzuceniu wadliwych, było wystarczająco dużo prawidłowych. PiS miał tylko kilkanaście podpisów więcej[paywall]. To okazało się za mało.
Zanim jeszcze komisarz ogłosił swoje stanowisko, poseł i zarazem kandydat na prezydenta Wojciech Bakun złożył do PKW i na policję zawiadomienie o nieprawidłowościach, jakich miał się dopuścić komisarz wyborczy. Chodziło o zdarzenia, które miały miejsce w przemyskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w czwartek wieczorem.
– Pan komisarz w bliżej nieokreślonym trybie, podobno w trybie z artykułu 430 kodeksu wyborczego, odbierał wyjaśnienia w formie oświadczeń od osób, których podpisy zostały zakwestionowane przez komisje terytorialną – wyjaśnia W. Bakun. Wątpliwości posła budzi również to, w jaki sposób te osoby zostały wezwane do komisarza. – Kto je tak naprawdę powiadomił? Z moich informacji wynika, że zrobił to pełnomocnik komitetu PiS, ale on nie powinien mieć ponownego dostępu do tych list – dodaje.
Sytuację tę W. Bakun skonsultował z prawnikiem i zdecydował się złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na policję oraz złożył skargę do PKW w Warszawie.
To niejedyny problem PiS w Przemyślu. Komisja wyborcza nie zarejestrowała kandydata na prezydenta miasta Janusza Hamryszczaka, ponieważ w dokumentach błędnie podano jego wiek. Chodzi o to, że ma obecnie 50, a nie 51 lat, ponieważ urodziny będzie obchodził w listopadzie. Pomyłka jest drobna, ale wystarczająca, aby odmówić rejestracji kandydata.
PiS nie komentuje sprawy do czasu ogłoszenia decyzji przez PKW. Komisarz wyborczy oddalił także odwołanie złożone przez KWW Artura Geruli Reset Systemu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Koryto od suwerena dla PISoBOLSZEWII nie jest znów takim złym potrzaskiem he hehttps://www.tvn24.pl/dotacje-z-ministerstwa-dla-fundacji-i-uczelni-zwiazanych-z-rydzykiem,871114,s.html
Baju baju PiS! Cała biedna polska C na was głosował a wy macie biedne Podkarpacie w d..pie , bo wydaje Wam się, że tu macie pewny grunt...Skończyło się! Nadużyliście zaufania suwerena.., którym tak się ciągle zasłaniacie. Suweren nie chce nawet was wam udzielić dostępu do udziału w wyborach.
DO Juras...ty chyba nie wiesz co to demokracja i wybory.Jestes młodym poj....bem.
A jednak Pan Hamryszcak jest juz oficjalnym kandydatem na Prezydenta Miasta Przemysla.No i napewno je wygra
Pan Hamryszczak dostał się na wicka po układzie z Regią, a teraz pytanie jak wygląda obecnie zadłużenie miasta, wielkie inwestycje które nie wnoszą nic do budżetu,-jaki był ich sens, nie wspomnę o strefie , w Gminie Orły w 2-3 lata powstały 2 firmy i jest już 3 w planach , a co w Przemyślu jedna z ulgą na 10 lat , teraz zakupiła następne działki po następne ulgi, zamknięty szpital - kto go teraz wykupuje,oczy otwieramy..a szara strefa w Przemyślu była jest i będzie -zmowa płacowa ,a nie ma szans na fabrykę Fiata czy VW,Pozddrawiam
A co z Gminą Przemyśl i pisowskim wójtem? Co prócz organizacji imprez działa? popatrzcie na gminy z okolicy, nawet Fredropol zdobyqwa większe pieniądze na inwestycje, Stubno też. A przy tym nieźle się bawią. Czy ta gmina ma jeszcze w ogóle sens?
Tylko nie Hamryszczak!!! jak będzie takim samym prezydentem jak dyrektorem szpitala to miasto czeka tragedia!!
Gmina Fredropol też ma pisowskiego wójta i niczym nie odbiega od gminy przemyśl
Patrzcie co robi w Gliwich to lyse indywiduum zwane Budka . Naipierw wpisano na listy wyborcze nazwiska , ktore uzyskaly poparcie, aa pozniej je zmienil na inne . Przeciez to przestepstwo . I jakos ANTPOLSKA TVN CZY WYBIORCZA NIE ZAUWAZAJA NAWET TAKICH PRZEKRETOW .
A gdybys byl z PO , to pisalbys awanturniku PEOWSKIM ? CO?
https://www.facebook.com/j.scheuringwielgus/videos/vb.566726730115973/291219588144231/?type=2&theater
Menedżer od... 7-miu boleści ;) (i ojca Pio)
Choma mądralo zapraszasz PAN turystów do Przemyśla i to sie chwali ALE MOŻE BY ZADBAĆ O TO ŻEBY NA DWORCU GŁÓWNYM CI TURYŚCI MIELI GDZIE BAGAŻE ZOSTAWIAĆ A NIE WŁUCZYĆ SIE Z NIMI PO MIEŚCIE ,akurat na dworcu głównym jest wiele takich miejsc A PRZECHOWALNI BAGAŻU NIE MA!!!!! trzeba byc the-billem żeby o tymnie pomyśleć!
Choma nie jeździ pociągami, co go to obchodzi.
Koryto od suwerena dla PISoBOLSZEWII nie jest znów takim złym potrzaskiem he hehttps://www.tvn24.pl/dotacje-z-ministerstwa-dla-fundacji-i-uczelni-zwiazanych-z-rydzykiem,871114,s.html
Baju baju PiS! Cała biedna polska C na was głosował a wy macie biedne Podkarpacie w d..pie , bo wydaje Wam się, że tu macie pewny grunt...Skończyło się! Nadużyliście zaufania suwerena.., którym tak się ciągle zasłaniacie. Suweren nie chce nawet was wam udzielić dostępu do udziału w wyborach.
DO Juras...ty chyba nie wiesz co to demokracja i wybory.Jestes młodym poj....bem.