ZUS rozsyła deklaracje podatkowe PIT do wszystkich, którzy w 2021 r. pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Przed 1 marca każdy, kto w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz pobrał świadczenie z ZUS, otrzyma deklarację. Na Podkarpaciu będzie to ponad 516 tys. osób. Ministerstwo Finansów przypomina z kolei, że od wtorku, 15 lutego, do 2 maja emeryci i renciści mogą składać swoje zeznanie PIT za 2021 r. albo poczekać, aż urząd zaakceptuje to wygenerowane automatycznie. Mogą również przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie informuje, że osoby, które otrzymały z organu rentowego PIT-11A, mogą samodzielnie złożyć zeznanie roczne (najłatwiej w usłudze Twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl) albo[paywall] nie podejmować żadnych kroków do 2 maja – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2021 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.
Jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane albo złożone elektronicznie – na zwrot nadpłaty podatku trzeba będzie poczekać do 45 dni. W przypadku tradycyjnych zeznań papierowych termin zwrotu jest nieco dłuższy i wynosi do 3 miesięcy.
Ważna informacja jest też taka, że aby uzyskać zwrot nadpłaty, trzeba zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego – można to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. Natomiast jeśli był on już zgłoszony wcześniej i wciąż jest aktualny, nic nie trzeba robić.
Emeryci lub renciści, którzy otrzymali jeden PIT-40A i chcą, by ich 1 proc. podatku otrzymała ta sama organizacja, co w ubiegłym roku, nie będą musieli nic robić, jeśli do 31 marca br. nie zostanie odwołany stan epidemii.
Taka sama sytuacja dotyczy podatników, którzy otrzymali PIT-11A. Jeśli w tym roku chcą podzielić się 1 proc. z tą samą organizacją, co rok wcześniej, też nie muszą podejmować żadnych kroków. Urząd skarbowy zrobi to za nich za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym.
Jeżeli zechcą jednak przekazać 1 proc. podatku innej organizacji niż ta, którą wsparli w zeszłym roku, powinni powiadomić o tym fiskusa. Przy czym jeżeli otrzymali od ZUS PIT-40A, nie muszą składać całego zeznania rocznego, wystarczy, że wypełnią krótki druk PIT-OP. Jeżeli dostali PIT-11A, powinni wskazać wybraną organizację pożytku publicznego w rozliczeniu rocznym.
Resort finansów zaznaczył ponadto, że wskazana przez nas organizacja pożytku publicznego musi być ujęta w aktualnym Wykazie Organizacji Pożytku Publicznego.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Moim zdaniem lepiej złożyć. Wtedy można sobie coś odliczyć. Ja od lat korzystam za darmo z systemu Pitax i nigdy nie miałam żadnego problemu z rozliczeniem deklaracji i wysyłką do Urzędu. System podpowiada, jakie rodzaje odliczeń mi się należą, naprawdę fajne rozwiązanie.
Moim zdaniem lepiej złożyć. Wtedy można sobie coś odliczyć. Ja od lat korzystam za darmo z systemu Pitax i nigdy nie miałam żadnego problemu z rozliczeniem deklaracji i wysyłką do Urzędu. System podpowiada, jakie rodzaje odliczeń mi się należą, naprawdę fajne rozwiązanie.