Za nami kolejna odsłona Dni Profilaktyki Onkologicznej w Galerii Sanowej pod hasłem „Masz haka na raka?”. Jak zwykle była to okazja do zadania nurtujących pytań specjalistom i przekonania się, że wartościowa dieta i higieniczny tryb życia to nasi sprzymierzeńcy w walce o zdrowie. Organizatorami akcji były: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz lokalna uczelnia – Państwowa Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia nie zabrakło ważkich tematów. Wspólnie z gośćmi ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu – dr n. med. Anetą Grabowską-Popek, specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologiem; lek. med. Mateuszem Leśnym, specjalistą urologiem; lek. med. Olegiem Sochą, specjalistą onkologiem próbowano odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. chorób układu pokarmowego i zachorowalności na nowotwory układu pokarmowego, moczowego czy WZW. Była okazja do uzyskania porad dietetyka w kwestii zdrowej diety i otyłości oraz zapoznania się z narzędziami pozwalającymi prowadzić zdrowy tryb życia, oferowanymi m.in. przez NFZ. Chętni mieli okazję do rozmowy również ze specjalistkami od zdrowia psychicznego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przemyślu – psycholożkami Karoliną Gołąbek i dr Karoliną Łaniusz. Oczywiście przede wszystkim mówiono o profilaktyce i namawiano do niej, czemu miała służyć nie tylko tematyka spotkania, ale też czekająca na chętnych ścianka nawiązująca do kampanii „Ja już! A Ty”, której celem jest przekonanie jak największej liczby osób do wykonywania badań profilaktycznych, pozwalających w porę wykryć ewentualne kłopoty zdrowotne i w porę zareagować.
Chętne osoby, przy okazji zakupów, mogły wykonać podstawowe badania, jak np. określić poziom cukru, poradzić się nie tylko w kwestii zdrowia, ale też urody czy mody. Dostępne były też podstawowe zabiegi kosmetyczne, masaże, a co bardziej dociekliwi mogli podpatrzeć, jak działają symulatory pozwalające wejść w skórę osoby niewidomej czy starszej, o ograniczonych możliwościach ruchowych.
Również maluchy miały zapewnione atrakcje w postaci zbaw czy malowania twarzy. Nie brakowało też ciekawych przerywników w postaci pokazu zumby, występów tanecznych podopiecznych szkoły tańca Golden Dance oraz brawurowego występu dziewcząt z Fit Kids. Wydarzenie poprowadziły: Ewelina Kasperska – rzecznik prasowy PANS w Przemyślu oraz Kamila Płóciennik z Powiatowej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze