26 stycznia, w Przeworsku odbyła się pierwsza w tym roku sesja rady miasta. Radni pojawili się w komplecie, a w obradach uczestniczyli także burmistrz Leszek Kisiel, wiceburmistrz Wojciech Superson, sekretarz Agnieszka Zakrzewska, skarbnik Dorota Jarosz oraz mecenas Joanna Litwin. Sesja była oglądana online przez kilkuset internautów.
Obrady przebiegły z zachowaniem pełnego porządku, radni wykazali się też zgodnością w podejmowaniu uchwał. Zgodnie ze sprawozdaniem burmistrza L. Kisiela wszystkie założone zadania w okresie międzysesyjnym zostały realizowane lub są w trakcie realizacji.
Podpisano umowy z podwykonawcami, ogłoszono przetargi, między innymi z przewoźnikami dla dzieci z niepełnosprawnościami, zaplanowano szereg remontów dróg. Burmistrz ogłosił także, że nowym dyrektorem miejskiej biblioteki została Renata Cużytek.
Jedna z uchwał dotyczyła zaciągnięcia zobowiązania finansowego przez burmistrza na realizację zadań inwestycyjnych. Jak tłumaczył L. Kisiel, sama dokumentacja projektowa to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych.
Wszystkie zaplanowane inwestycje jednoznacznie składają się na wizję Przeworska jako miasta otwartego na kulturę i rekreację, a planowana oferta skierowana jest nie tylko do turystów, ale także mieszkańców miasta.
Projekt uchwały zakładał[paywall] zaciągnięcie zadłużenia na pięć dokumentacji projektowych. Po pierwsze, rodzi się koncepcja dalszej modernizacji terenu przy zajeździe „Pastewnik”. Ma powstać tam przestrzeń pod wypożyczalnię kajaków, ponadto w planach jest także przeniesienie dwóch zabytkowych domów, między innymi z ulicy Tkackiej.
Dwa kolejne projekty dotyczyły Miejskiego Ośrodka Kultury – tu w grę wchodzą modernizacji wnętrza, terenu wokół oraz budowa dodatkowego budynku obok głównego gmachu. Docelowo ma się tam znajdować Dom Pracy Twórczej. Burmistrz argumentował zasadność tej inwestycji tym, że obecny ośrodek przez braki lokalowe nie może poszerzyć oferty kulturalnej.
Kolejne zadanie to pełna modernizacja kompleksu basenowego przy ulicy Krakowskiej, latem często odwiedzanego przez przeworszczan.
Kolejny pomysł to odpowiedź na prośby i sugestie obywateli, mianowicie poprowadzenie szlaku rowerowego przez miasto. Jest to trudna inwestycja, ponieważ spora część przeworskich ulic to drogi powiatowe, wojewódzkie, a także krajowe, co łączy się z tym, że miasto nie może o nich bezpośrednio decydować. Leszek Kisiel podkreślił, że istnieje możliwość otrzymania subwencji na taką inwestycję, dlatego chce, aby miasto było na to gotowe i posiadało odpowiednią dokumentację.

fot.MOSiR Przeworsk
Właśnie tego kompleksu basenowego przy ulicy Krakowskiej dotyczy jeden z projektów modernizacyjnych.
Od nowego roku w Przeworsku uchwalono nowe opłaty za wywóz odpadów komunalnych oraz wskazano wytyczne nieskanalizowanym gospodarstwom domowym. Są one zobowiązane do opróżniania zbiornika na nieczystości ciekłe nie rzadziej niż cztery razy do roku.
Usuwanie osadu z przydomowych oczyszczalni ma się odbywać przynajmniej raz w roku, a koszt wywozu to 250 złotych za metr sześcienny.
eśli chodzi o ścieki, paragraf drugi uchwały podaje:
„Określa się górną stawkę opłaty ponoszoną przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych do punktu zlewnego w wysokości 150,00 zł brutto za 1 m sześc.”.
Ten sam projekt ustala ceny za wywóz odpadów komunalnych:
„Określa się górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Gminy Miejskiej Przeworsk, za usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnymi, za 1 m sześc. w wysokości: 560 zł brutto, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny, 1650 zł brutto, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny”.
Radni uchwałę przyjęli.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze