Reklama

Plogging nad Sanem w Jarosławiu: 1 420 kg odpadów

20/05/2024 13:01

20 opon, 31 worków z plastikiem i metalem, 16 ze szkłem i 36 z odpadami zmieszanymi – to bilans akcji sprzątania okolic brzegu Sanu w Jarosławiu. Liczby te ukazują skalę problemu zanieczyszczenia środowiska, ale też determinację jarosławskich biegaczy, którzy co roku stawiają czoła temu wyzwaniu.

Plogging, czyli łączenie biegania ze zbieraniem śmieci, staje się coraz bardziej popularny, a Jarosławska Grupa Biegowa Sokół co roku daje świetny przykład, jak można go wcielać w życie. I tak oto w sobotę, 20 kwietnia, jarosławscy biegacze posprzątali miejsce, gdzie w każde sobotnie przedpołudnie spotykają się, aby wspólnie trenować.


Wszyscy wolontariusze z zaangażowaniem zbierali odpady porzucone przy drogach, ścieżkach, a nawet w trudniej dostępnych miejscach, takich jak skarpy, rowy czy przepusty. Łącznie zebrali 83 worki z odpadami oraz liczne odpady wielkogabarytowe, budowlane i rozbiórkowe oraz zużyte urządzenia elektryczne.

Reklama


Inicjatywa biegaczy z Jarosławia to nie tylko sprzątanie terenów zielonych, ale też edukowanie i podnoszenie świadomości mieszkańców na temat ochrony środowiska, segregacji odpadów i ich recyklingu.


– Wyrzucone do środowiska odpady, w szczególności takie, jak zużyte opony i tworzywa sztuczne, stanowią poważne zagrożenie. Mogą być przyczyną pożarów, z czasem zaczynają też uwalniać mikroplastiki, mające szkodliwy wpływ na środowisko. Zatruwają glebę i przenikają do wody, przez co są niebezpieczne nie tylko dla roślin i zwierząt, ale również dla ludzi

Reklama

– tłumaczy Grzegorz Tarnowski, prekursor ploggingu w Jarosławiu w ramach projektu „Zabiegam o czysty Jarosław” i koordynator akcji sprzątania.


Ilość porzuconych śmieci wskazuje na to, że niestety mieszkańcy wciąż nie wiedzą, jak radzić sobie z problematycznymi odpadami. Dowodem na to jest fakt, że zaledwie dwa dni po akcji sprzątania, w tym samym miejscu, które wcześniej zostało oczyszczone przez wolontariuszy, ktoś ponownie wyrzucił śmieci, m.in.: 2 fotele samochodowe, walizkę i odpady remontowe.
MD

Reklama

 

Zebrane podczas akcji odpady zostały odebrane przez jarosławskie PGKiM i przekazane do dalszego zagospodarowania.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/05/2024 13:01
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama