Ostatnia przed wakacjami sesja Rady Miasta Przemyśla (23 czerwca br.) nie dostarczyła większych emocji. Być może z powodu upału, być może zbliżającej się kanikuły przemyscy radni przyjęli wszystkie projekty uchwał, w tym tą najważniejszą, czyli udzielili absolutorium prezydentowi miasta Robertowi Chomie za wykonanie budżetu za 2015 r.
Na sali obrad w przemyskim magistracie obecnych było 18 radnych. Opozycyjny klub Platformy Obywatelskiej reprezentowała jedynie radna Aleksandra Cikuj. Zarówno Komisja Rewizyjna, jak i Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie wydały pozytywną opinię odnośnie wykonania budżetu za 2015 r. Dług miasta w porównaniu z wcześniejszym rokiem zmalał o ok. 9 mln zł i wynosi obecnie ponad 181 mln zł. Najpierw radni przyjęli sprawozdanie finansowe za 2015 r., a potem udzielili absolutorium za wykonanie budżetu za 2015 r. prezydentowi Robertowi Chomie. Szesnaście osób było „za”, dwie (Jerzy Krużel, Aleksandra Cikuj) wstrzymały się od głosu[paywall].
– Zdajemy sobie sprawę, że przy tak dużym zadłużeniu miasta, spadek nie jest znaczący, ale jednak. Nie zaciągnęliśmy kolejnych kredytów. Nie ma zobowiązań wymagalnych, nie było tym razem problemów finansowych w oświacie. Widoczne są także efekty reorganizacji w urzędzie miasta. Okres wielkich inwestycji się zakończył. Teraz trzeba się skupić na mniejszych, lokalnych przedsięwzięciach. Zwiększyć budżet obywatelski – proponował szef Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Bogusław Zaleszczyk.
– Mój głos, ze względu na puste krzesła należące do radnych PO, będzie jedynym głosem opozycji. Jedno jest pewne: ciężko znaleźć pozytywy w tym budżecie. Przedstawione opinie świadczą o tym, że został wykonany poprawnie. Udało się zahamować spiralę zadłużania miasta. W kolejnych budżetach nie znajdziemy potrzebnych milionów. Gdzie szukać kasy? W stolicy województwa! Moim zdaniem jesteśmy postrzegani tam fatalnie, mimo zmian politycznych. Pytam pana prezydenta, czy odczuwa to, że sprawuje władzę w drugim po Rzeszowie mieście województwa? Czy nie przyszła pora, aby zmienić strategię? Poprośmy o wspólną sesję z radnymi sejmiku wojewódzkiego. Najwyższy czas, aby słynna już dobra zmiana dotarła wreszcie do Przemyśla! – stwierdził szef Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ryszard Kulej.
Podczas sesji radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe Szpitala Miejskiego, mimo że w 2015 r. dług placówki wzrósł do prawie 6 mln zł. – Gratuluję władzom miasta i dyrekcji szpitala, że wystarczyło 45 dni, aby zlikwidować placówkę o półwiecznej historii. W zeszłym roku dług wynosił 2,5 miliona złotych, w tym już prawie 6 milionów. Pytam, co to jest? Czym jest przedstawiona w sprawozdaniu rezerwa emerytalna? Czy przygotowaniem do masowych zwolnień pracowników? – pytał podenerwowany radny Eugeniusz Strzałkowski (PiS).
Sporo zmian nastąpiło w budżecie miejskim. Zabezpieczone zostały środki m.in.: na prace konserwatorskie budynku Gimnazjum nr 5, kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Głównym w Przemyślu, wykonanie zadaszenia wejścia do podziemnej trasy turystycznej na płycie Rynku. Z uzyskanych oszczędności po przetargach (100 tys. zł) jeszcze w tym roku dojdzie do remontu i naprawy alejek, schodków między nimi oraz wykonania tabliczek informacyjnych z numerami pól na dwóch przemyskich cmentarzach, przy ul. Słowackiego i Bolesława Śmiałego. 55 tys. zł z kolei przeznaczone zostało na prace konserwatorsko-remontowe m.in. przy murach fundamentowych romańskiej rotundy w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej, rokokowego ołtarza szkoły lwowskiej w kościele oo. Franciszkanów oraz remonty dachu i elewacji w budynkach przy ulicy Smolki 5 i Słowackiego 23 – 23 a.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie dostaną ani złotówki. W Rzeszowie wiedzą , że radni utopią kasę na bagnach (STREFA EKONOMICZNA) lub władują w nieczynny ze względu na zmianę klimatu STOK NARCIARSKI i PAWILON.22 mln - strefa ekonomiczna na terenach podmokłych3,5 mln - pawilon restauracyjny? mln - wyciąg narciarskiChore inwestycje wymyslane przez chorych ludzi!
Teraz czas na pole golfowe dla Roberta i jego bogatych znajomych.Szkoda słów.
Przepychanki podczas marszu Ukraińców w Przemyślu [
Czy ktoś zauważył iż orkiestra na marszu Ukraińców miała mundury militarne , czarne w czerwone lampasy ? . Dlaczego orkiestra w mundurach o symbolice OUN UPA dostała zgodę na przemarsz i nie została zatrzymana prze ( policję ) .
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraincy-na-marszu-w-przemyslu-jeszcze-polska-nie-zginela-ale-zginac-musi-foto
Nie dostaną ani złotówki. W Rzeszowie wiedzą , że radni utopią kasę na bagnach (STREFA EKONOMICZNA) lub władują w nieczynny ze względu na zmianę klimatu STOK NARCIARSKI i PAWILON.22 mln - strefa ekonomiczna na terenach podmokłych3,5 mln - pawilon restauracyjny? mln - wyciąg narciarskiChore inwestycje wymyslane przez chorych ludzi!
Teraz czas na pole golfowe dla Roberta i jego bogatych znajomych.Szkoda słów.
Przepychanki podczas marszu Ukraińców w Przemyślu [