Reklama

Po kasę do stolicy województwa!

Ostatnia przed wakacjami sesja Rady Miasta Przemyśla (23 czerwca br.) nie dostarczyła większych emocji. Być może z powodu upału, być może zbliżającej się kanikuły przemyscy radni przyjęli wszystkie projekty uchwał, w tym tą najważniejszą, czyli udzielili absolutorium prezydentowi miasta Robertowi Chomie za wykonanie budżetu za 2015 r.

Na sali obrad w przemyskim magistracie obecnych było 18 radnych. Opozycyjny klub Platformy Obywatelskiej reprezentowała jedynie radna Aleksandra Cikuj. Zarówno Komisja Rewizyjna, jak i Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie wydały pozytywną opinię odnośnie wykonania budżetu za 2015 r. Dług miasta w porównaniu z wcześniejszym rokiem zmalał o ok. 9 mln zł i wynosi obecnie ponad 181 mln zł. Najpierw radni przyjęli sprawozdanie finansowe za 2015 r., a potem udzielili absolutorium za wykonanie budżetu za 2015 r. prezydentowi Robertowi Chomie. Szesnaście osób było „za”, dwie (Jerzy Krużel, Aleksandra Cikuj) wstrzymały się od głosu[paywall].

– Zdajemy sobie sprawę, że przy tak dużym zadłużeniu miasta, spadek nie jest znaczący, ale jednak. Nie zaciągnęliśmy kolejnych kredytów. Nie ma zobowiązań wymagalnych, nie było tym razem problemów finansowych w oświacie. Widoczne są także efekty reorganizacji w urzędzie miasta. Okres wielkich inwestycji się zakończył. Teraz trzeba się skupić na mniejszych, lokalnych przedsięwzięciach. Zwiększyć budżet obywatelski – proponował szef Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Bogusław Zaleszczyk.

Reklama

– Mój głos, ze względu na puste krzesła należące do radnych PO, będzie jedynym głosem opozycji. Jedno jest pewne: ciężko znaleźć pozytywy w tym budżecie. Przedstawione opinie świadczą o tym, że został wykonany poprawnie. Udało się zahamować spiralę zadłużania miasta. W kolejnych budżetach nie znajdziemy potrzebnych milionów. Gdzie szukać kasy? W stolicy województwa! Moim zdaniem jesteśmy postrzegani tam fatalnie, mimo zmian politycznych. Pytam pana prezydenta, czy odczuwa to, że sprawuje władzę w drugim po Rzeszowie mieście województwa? Czy nie przyszła pora, aby zmienić strategię? Poprośmy o wspólną sesję z radnymi sejmiku wojewódzkiego. Najwyższy czas, aby słynna już dobra zmiana dotarła wreszcie do Przemyśla! – stwierdził szef Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ryszard Kulej.

Prawie 6 mln zł straty szpitala na Słowackiego

Podczas sesji radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe Szpitala Miejskiego, mimo że w 2015 r. dług placówki wzrósł do prawie 6 mln zł. – Gratuluję władzom miasta i dyrekcji szpitala, że wystarczyło 45 dni, aby zlikwidować placówkę o półwiecznej historii. W zeszłym roku dług wynosił 2,5 miliona złotych, w tym już prawie 6 milionów. Pytam, co to jest? Czym jest przedstawiona w sprawozdaniu rezerwa emerytalna? Czy przygotowaniem do masowych zwolnień pracowników? – pytał podenerwowany radny Eugeniusz Strzałkowski (PiS).

Sporo zmian nastąpiło w budżecie miejskim. Zabezpieczone zostały środki m.in.: na prace konserwatorskie budynku Gimnazjum nr 5, kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Głównym w Przemyślu, wykonanie zadaszenia wejścia do podziemnej trasy turystycznej na płycie Rynku. Z uzyskanych oszczędności po przetargach (100 tys. zł) jeszcze w tym roku dojdzie do remontu i naprawy alejek, schodków między nimi oraz wykonania tabliczek informacyjnych z numerami pól na dwóch przemyskich cmentarzach, przy ul. Słowackiego i Bolesława Śmiałego. 55 tys. zł z kolei przeznaczone zostało na prace konserwatorsko-remontowe m.in. przy murach fundamentowych romańskiej rotundy w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej, rokokowego ołtarza szkoły lwowskiej w kościele oo. Franciszkanów oraz remonty dachu i elewacji w budynkach przy ulicy Smolki 5 i Słowackiego 23 – 23 a.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Catwoman - niezalogowany 2016-06-26 14:14:21

    Nie dostaną ani złotówki. W Rzeszowie wiedzą , że radni utopią kasę na bagnach (STREFA EKONOMICZNA) lub władują w nieczynny ze względu na zmianę klimatu STOK NARCIARSKI i PAWILON.22 mln - strefa ekonomiczna na terenach podmokłych3,5 mln - pawilon restauracyjny? mln - wyciąg narciarskiChore inwestycje wymyslane przez chorych ludzi! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kocur - niezalogowany 2016-06-26 15:00:23

    Teraz czas na pole golfowe dla Roberta i jego bogatych znajomych.Szkoda słów. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hgfd - niezalogowany 2016-06-26 19:36:43

    Przepychanki podczas marszu Ukraińców w Przemyślu [

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama