Pamięć o nich nigdy nie może zginąć – to motto przyświecające od kilku lat organizatorom przemyskich obchodów kolejnej rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir pod hasłem „Zapal znicz wywiezionym”. W br. przypadła już 84. rocznica.
Msza święta w kościele pw. Świętej Trójcy, zapalenie zniczy przy tablicy sybiraków w arkadii kościoła, przemarsz w milczeniu pod pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia oraz uroczystości tamże – to tradycyjny program rocznicowych obchodów. Nie inaczej było 10 lutego br.
Tradycyjnie obchody rozpoczęła msza św. koncelebrowana w intencji osób wywiezionych w głąb ZSRR podczas pierwszej, masowej deportacji 10 lutego 1940 r., przeprowadzonej przez NKWD. Wywieziono wówczas ok. 140 tys. obywateli polskich. Eucharystii przewodniczył ks. bp Krzysztof Chudzio, zaś homilię wygłosił ks. prałat Jan Mazurek – kapelan przemyskiego oddziału Związku Sybiraków. Po niej, w arkadii murów świątyni, zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą sybiraków[paywall].
Areną finału uroczystości był pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, pod który wszyscy obecni udali się w marszu milczenia. Tu odegrano hymn sybiraków, doszło do modlitwy ekumenicznej, a przemyska poetka Teresa Paryna odczytała wiersz poświęcony „Przemyskim Sybirakom”. Syn sybiraka Marcin Orłoś odczytał apel pamięci sybiraków, a sekretarz przemyskiego oddziału Związku Sybiraków Marian Boczar wręczył Odznaki Honorowe Sybiraka osobom zasłużonym dla związku. Otrzymali je: Irena Wywrot, Michał Thier, Krystyna Rzepczyńska, Bożena Stępka, Katarzyna Boczar i Wojciech Bakun. Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem zostały złożone znicze upamiętniając deportowanych na Sybir i do Kazachstanu.
Nie brakowało także bezpośredniego nawiązania do tamtych tragicznych czasów. W postaci wywiezionych na Syberię mieszkańców Przemyśla i okolic wcielili się bowiem członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”.
Organizatorami uroczystości byli: Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu i Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.
Zwieńczenie uroczystości odbyło się dwa dni później, 12 lutego br. W Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się Poranek Patriotyczny – żywa lekcja historii połączona z premierą filmu „Listy z Piekła” w reżyserii przemyślanina Roberta Młynarskiego.
Link do filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=WVyi4MIA38k&t=92s
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze