Reklama

Po „Sondzie”. Teraz czas na dowodzenie

– To bardzo ważny czas dla naszych żołnierzy ochotników, którzy aspirują do korpusu podoficerów młodszych. To także ważna chwila dla pododdziałów brygady, ponieważ po pozytywnym zaliczeniu egzaminu i promocji na pierwszy stopień podoficerski wszyscy żołnierze zostaną wyznaczeni na stanowiska dowódców sekcji w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Jarosławiu, Rzeszowie, Nisku, Dębicy i Sanoku – powiedział dowódca podkarpackich terytorialsów płk Dariusz Słota.

Dwa dni, 19 i 20 grudnia  br., trwał egzamin końcowy dla uczestników II edycji kursu podoficerskiego „Sonda”, odbywający się na terenie garnizonowych obiektów w Nisku. Za organizację szkolenia teoretycznego i praktyczne przygotowanie uczestników kursu odpowiedzialni byli instruktorzy obrony terytorialnej z 3 Podkarpackiej BOT, natomiast sprawdzian podsumowujący wiedzę przeprowadziła komisja egzaminacyjna, wystawiona przez Szkołę Podoficerską „Sonda” w Zegrzu i Toruniu. Stawiło się na niego ponad 50 ochotników z batalionów lekkiej piechoty z: Jarosławia, Rzeszowa, Niska, Dębicy i Sanoka[paywall].

– W tym roku forma egzaminu wyglądała nieco inaczej niż w pierwszej edycji. Każdy kandydat występował w roli instruktora, prowadząc zagadnienie zgodnie z wcześniej wylosowanym tematem. Tematy do przeprowadzenia zajęć przez przyszłych podoficerów były zróżnicowane. Wśród nich były zadania z: taktyki, działań nieregularnych, terenoznawstwa, rozpoznania, medycyny pola walki, łączności oraz organizacji systemu ognia – wyjaśnił rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT w Rzeszowie kpt. Witold Sura.

Reklama

Czym jest „Sonda”?

Kurs „Sonda” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym, trwają kilkanaście tygodni. Ich duża intensywność, samokształcenie poprzez zdalne nauczanie oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT sprawiają, że kurs jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej, gdzie był to podstawowy kurs szkoleniowy, obejmujący poziom dowódców drużyn.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerry - niezalogowany 2021-01-04 18:15:16

    Wszyscy dowódcy na nowoczesnym polu walki powinni mieć taki nowoczesny sprzęt do nawigacji jak na zdjęciu w artykule :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama