Reklama

Podhalańczycy uczcili 85. rocznicą sowieckiej napaści na Polskę [ZDJĘCIA]

17 września 1939 r. jest symboliczną datą dla Polski. Wówczas Polska zdradziecko została zaatakowana przez Sowietów, tocząc już nierówną walkę z hitlerowskimi Niemcami. Na placu apelowym 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu odbyła się uroczystość poświęcona 85. rocznicy tej agresji.

Około godziny 4 nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop –Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. Polakom zacięcie zmagającym się od 1 września z armią III Rzeszy został wbity nóż w plecy.

17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat.

Reklama

Mamy obowiązek pamiętać o poświęceniu wszystkich Polaków, którzy 17 września 1939 roku stanęli w obronie ojczyzny wobec sowieckiej napaści. 17 września to także Dzień Sybiraka.

Niemal w samo południe na placu apelowym 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu odbyła się uroczystość poświęcona 85. rocznicy tej agresji. Meldunek o gotowości pododdziałów odebrał zastępca dowódcy przemyskiego batalionu mjr Piotr Barszczak. W niezwykle ciekawy sposób historię tamtych tragicznych dni w naszym regionie przypomniał zastępca dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, znakomity historyk, dr Lucjan Fac. Nie mogło oczywiście zabraknąć apelu poległych i salwy honorowej.

Reklama

 

Jeszcze dzisiaj mszą św. o godzinie 16 w kościele oo. Karmelitów w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę oraz zmarłych i żyjących Sybiraków z udziałem pocztów sztandarowych i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, a potem przy pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia przy Wybrzeże Marszałka J. Piłsudskiego odbędą się miejskie uroczystości związane z tą rocznicą.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/09/2024 13:12
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama