25 lutego br. żołnierze 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu w cenny sposób uczcili pamięć „żołnierzy wyklętych”. Na przemyskim Rynku zorganizowali akcję krwiodawstwa.
Mottem ich przedsięwzięcia były słowa Jana Pawła II, wypowiedziane podczas Światowego Dnia Krwiodawców w 2004 r. – „Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się[paywall] wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich krajach świata”.
Hasłem zaś – „SpoKREWnieni służbą w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.” Dzień Żołnierzy Wyklętych w br. przypadł 1 marca, ale przemyscy „podhalańczycy” oddanie im hołdu rozpoczęli wcześniej.
Krwiobus stał naprzeciw przemyskiego magistratu. Akcję zorganizował Klub HDK „Żołnierski dar” przy 5 bsp, a w roli współorganizatorów wystąpiło dowództwo i kadra batalionu oraz Urząd Miejski w Przemyślu.
Ten najcenniejszy lek mogli oddać wszyscy chętni. Kiedy podsumowano akcję, okazało się, że łącznie oddano 11,25 l krwi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szacunek za akcję. Ale proponuję, żeby podhalańczycy zapoznali się z historią. Przekaz partyjny - kiedyś PZPR, czy aktualnie PiS nie jest tożsamy z faktami.
Szacunek za akcję. Ale proponuję, żeby podhalańczycy zapoznali się z historią. Przekaz partyjny - kiedyś PZPR, czy aktualnie PiS nie jest tożsamy z faktami.