Misternie uwite według staropolskiej tradycji dożynkowe wieńce grały pierwsze skrzypce na wrześniowych miejsko-gminnych dożynkach w Leżachowie w gminie Sieniawa. Cieszono się z owoców pracy na roli, prezentowano dorobek kół gospodyń i częstowano przysmakami przygotowanymi z okazji święta, a na koniec bawiono do późna przy muzyce zespołu Cantina.
Miejsko-gminne święto plonów przypadło w tym roku na 7 września. Zainaugurowano je mszą św. w leżachowskiej świątyni połączoną z poświęceniem wieńców i chleba, odprawioną pod przewodnictwem ks. Tomasza Kubasa.
Po eucharystii w barwnym korowodzie udano się na plac przy remizo-świetlicy, gdzie nastąpiła tradycyjna prezentacja wszystkich wieńców przygotowanych przez sołectwa gminy Sieniawa. Tutaj gospodarz miasta i gminy Sieniawa Witold Mrozek odebrał bochen chleba z rąk Moniki i Mariana Czercowych z Leżachowa. Podziękował on gospodyniom i gospodarzom za dbanie o ziemię i za trud rolniczej pracy. – Życzę Wam zawsze dobrych czasów dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans – powiedział. Rolnikom podziękowali również obecni na uroczystości starosta przeworski Dariusz Łapa i wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec.
Nie zabrakło prezentacji dorobku kół gospodyń. O dobre humory uczestników święta zadbały panie z KGW Wylewa i członkowie Stowarzyszenia „Aktywni” w Sieniawie. Typowy dla dożynek repertuar zaprezentowały też gospodynie z Czerwonej Woli i zespołu Piganeczki z Pigan. Ponadto przed publicznością zaprezentowała się[paywall] też rewelacyjna Anita Czopik.
Dożynkowe stoiska uginały się od pysznego jadła – królowały regionalne przysmaki, bezpłatny bigos i grochówka. Na wybranych swoją ofertę przedstawiły: Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Przeworsku i Biuro Powiatowe ARiMR w Przeworsku oraz Nadleśnictwo Sieniawa. Na najmłodszych czekały natomiast liczne atrakcje w postaci konkursów i pokazów strażaków ochotników. Towarzystwem służył im też Podkarpacki Biały Miś. Tegoroczne dożynki miały też wymiar charytatywny. W trakcie imprezy gospodynie z Leżachowa zbierały fundusze na leczenie i rehabilitację małego mieszkańca miejscowości Tadzia Szwarczaka. Społeczność Leżachowa i sympatycy gminy Sieniawa na dalsze leczenie chłopca uzbierali łącznie 6136 zł!
Na finał zaproszono natomiast wszystkich do tańca. Pary wirowały na parkiecie w rytm utworów zespołu Cantina będącego gwarancją niezapomnianej zabawy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze