Reklama

Leżachów: Podziękowali za dobre zbiory [ZDJĘCIA]

Misternie uwite według staropolskiej tradycji dożynkowe wieńce grały pierwsze skrzypce na wrześniowych miejsko-gminnych dożynkach w Leżachowie w gminie Sieniawa. Cieszono się z owoców pracy na roli, prezentowano dorobek kół gospodyń i częstowano przysmakami przygotowanymi z okazji święta, a na koniec bawiono do późna przy muzyce zespołu Cantina.

Miejsko-gminne święto plonów przypadło w tym roku na 7 września. Zainaugurowano je mszą św. w leżachowskiej świątyni połączoną z poświęceniem wieńców i chleba, odprawioną pod przewodnictwem ks. Tomasza Kubasa.

Po eucharystii w barwnym korowodzie udano się na plac przy remizo-świetlicy, gdzie nastąpiła tradycyjna prezentacja wszystkich wieńców przygotowanych przez sołectwa gminy Sieniawa. Tutaj gospodarz miasta i gminy Sieniawa Witold Mrozek odebrał bochen chleba z rąk Moniki i Mariana Czercowych z Leżachowa. Podziękował on gospodyniom i gospodarzom za dbanie o ziemię i za trud rolniczej pracy. – Życzę Wam zawsze dobrych czasów dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans – powiedział. Rolnikom podziękowali również obecni na uroczystości starosta przeworski Dariusz Łapa i wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec.

Reklama

Nie zabrakło prezentacji dorobku kół gospodyń. O dobre humory uczestników święta zadbały panie z KGW Wylewa i członkowie Stowarzyszenia „Aktywni” w Sieniawie. Typowy dla dożynek repertuar zaprezentowały też gospodynie z Czerwonej Woli i zespołu Piganeczki z Pigan. Ponadto przed publicznością zaprezentowała się[paywall] też rewelacyjna Anita Czopik.

Dożynkowe stoiska uginały się od pysznego jadła – królowały regionalne przysmaki, bezpłatny bigos i grochówka. Na wybranych swoją ofertę przedstawiły: Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Przeworsku i Biuro Powiatowe ARiMR w Przeworsku oraz Nadleśnictwo Sieniawa. Na najmłodszych czekały natomiast liczne atrakcje w postaci konkursów i pokazów strażaków ochotników. Towarzystwem służył im też Podkarpacki Biały Miś. Tegoroczne dożynki miały też wymiar charytatywny. W trakcie imprezy gospodynie z Leżachowa zbierały fundusze na leczenie i rehabilitację małego mieszkańca miejscowości Tadzia Szwarczaka. Społeczność Leżachowa i sympatycy gminy Sieniawa na dalsze leczenie chłopca uzbierali łącznie 6136 zł!

Reklama

Na finał zaproszono natomiast wszystkich do tańca. Pary wirowały na parkiecie w rytm utworów zespołu Cantina będącego gwarancją niezapomnianej zabawy.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/09/2024 14:48
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama