Reklama

Dęby pod opieką pograniczników [ZDJĘCIA]

W Kalwarii Pacławskiej podpisano trójstronne porozumienie o współpracy w organizacji corocznych obchodów przy Alei Dębów. Na wzgórzu kalwaryjskim znajduje się jedyne w Polsce miejsce upamiętniające kapelanów różnych wyznań zamordowanych w Katyniu.

Podpisanie porozumienie poprzedziła msza św. odprawiona w Bazylice Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej. Koncelebrowali ją m.in.: dziekan Straży Granicznej ks. prał. kan. płk SG Zbigniew Kępa oraz kapelan Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu ks. mjr SG Jacek Dzwonek. W nabożeństwie wzięli też udział przedstawiciele kadry kierowniczej oddziału, na czele z gen. bryg. SG Tomaszem Zybińskiem. Obecny był także poczet sztandarowy BiOSG, a oprawę liturgiczną zapewnili funkcjonariusze oddziału.

Po mszy komendant BiOSG odebrał z rąk dziekana SG Medal Milito Pro Christo, przyznany przez biskupa polowego WP bp Wiesława Lechowicza. Odznaczenie nadawane jest za świadectwo najwyższym wartościom, wytrwałą służbę Rzeczypospolitej Polskiej, głoszenie prawdy o losach Narodu Polskiego oraz wspieranie duszpasterstwa wojskowego.

Reklama

Wspomniane trójstronne porozumienie o współpracy podpisali: komendant BiOSG gen. bryg. SG T. Zybiński, prezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich Łukasz Stefaniak, członek zarządu stowarzyszenia Marian Szpunar oraz gwardian, proboszcz i kustosz bazyliki w Kalwarii Pacławskiej o. Marian Gołąb[paywall].

Dokument reguluje współpracę w zakresie przygotowania i przeprowadzenia corocznych uroczystości patriotycznych odbywających się w czerwcu w Kalwarii Pacławskiej.

Czym jest Aleja Dębów?

Aleja Dębów jest poświęcona służącym w Wojsku Polskim, znanym z nazwiska 34 duchownym różnych wyznań zamordowanym w 1940 r. Oni również, podobnie jak inni polscy oficerowie, zginęli od strzału w tył głowy. Każdemu z nich poświęcono jedno z drzew, o czym informują umieszczone przy dębach tabliczki. Wśród upamiętnionych kapelanów najwięcej jest duchownych wyznania rzymskokatolickiego, ale są też duchowni wyznania greckokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego oraz mojżeszowego. Inicjatywa powstania alei została podjęta wspólnie przez zakon Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej oraz Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich.

Reklama

Współpraca z Politechniką Rzeszowską

W sali senatu Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie komendant BiOSG T. Zybiński oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podpisali porozumienie o współpracy. Dotyczy m.in. zasad współpracy w zakresie edukacji i propagowania działalności na rzecz bezpieczeństwa publicznego, profilaktyki oraz kształtowania postaw patriotycznych i społecznych wśród studentów politechniki.

W sposób szczególny chodzi o adeptów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne i kierunku logistyka. Przedstawiciele Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej będą brali udział w zajęciach dydaktycznych, prelekcjach, wykładach, sympozjach i innych podobnych przedsięwzięciach organizowanych przez uczelnię. Realizowane będą także praktyki studenckie oraz wizyty studyjne, podczas których studenci w praktyce poznają zadania Straży Granicznej i specyfikę służby granicznej na Podkarpaciu

Reklama

– wyliczył rzecznik prasowy BiOSG w Przemyślu por. SG Piotr Zakielarz.

Bieszczadzki Oddział SG aktywnie współpracuje z jednostkami edukacyjnymi. Są to nie tylko uczenie wyższe z Podkarpacia mające w swojej ofercie kierunki związane z bezpieczeństwem, ale także szkoły średnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w wybranych szkołach ponadpodstawowych tworzone będą klasy o profilu mundurowym.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/03/2025 13:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama