W Kalwarii Pacławskiej podpisano trójstronne porozumienie o współpracy w organizacji corocznych obchodów przy Alei Dębów. Na wzgórzu kalwaryjskim znajduje się jedyne w Polsce miejsce upamiętniające kapelanów różnych wyznań zamordowanych w Katyniu.
Podpisanie porozumienie poprzedziła msza św. odprawiona w Bazylice Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej. Koncelebrowali ją m.in.: dziekan Straży Granicznej ks. prał. kan. płk SG Zbigniew Kępa oraz kapelan Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu ks. mjr SG Jacek Dzwonek. W nabożeństwie wzięli też udział przedstawiciele kadry kierowniczej oddziału, na czele z gen. bryg. SG Tomaszem Zybińskiem. Obecny był także poczet sztandarowy BiOSG, a oprawę liturgiczną zapewnili funkcjonariusze oddziału.
Po mszy komendant BiOSG odebrał z rąk dziekana SG Medal Milito Pro Christo, przyznany przez biskupa polowego WP bp Wiesława Lechowicza. Odznaczenie nadawane jest za świadectwo najwyższym wartościom, wytrwałą służbę Rzeczypospolitej Polskiej, głoszenie prawdy o losach Narodu Polskiego oraz wspieranie duszpasterstwa wojskowego.
Wspomniane trójstronne porozumienie o współpracy podpisali: komendant BiOSG gen. bryg. SG T. Zybiński, prezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich Łukasz Stefaniak, członek zarządu stowarzyszenia Marian Szpunar oraz gwardian, proboszcz i kustosz bazyliki w Kalwarii Pacławskiej o. Marian Gołąb[paywall].
Dokument reguluje współpracę w zakresie przygotowania i przeprowadzenia corocznych uroczystości patriotycznych odbywających się w czerwcu w Kalwarii Pacławskiej.
Aleja Dębów jest poświęcona służącym w Wojsku Polskim, znanym z nazwiska 34 duchownym różnych wyznań zamordowanym w 1940 r. Oni również, podobnie jak inni polscy oficerowie, zginęli od strzału w tył głowy. Każdemu z nich poświęcono jedno z drzew, o czym informują umieszczone przy dębach tabliczki. Wśród upamiętnionych kapelanów najwięcej jest duchownych wyznania rzymskokatolickiego, ale są też duchowni wyznania greckokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego oraz mojżeszowego. Inicjatywa powstania alei została podjęta wspólnie przez zakon Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej oraz Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich.
W sali senatu Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie komendant BiOSG T. Zybiński oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podpisali porozumienie o współpracy. Dotyczy m.in. zasad współpracy w zakresie edukacji i propagowania działalności na rzecz bezpieczeństwa publicznego, profilaktyki oraz kształtowania postaw patriotycznych i społecznych wśród studentów politechniki.
– W sposób szczególny chodzi o adeptów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne i kierunku logistyka. Przedstawiciele Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej będą brali udział w zajęciach dydaktycznych, prelekcjach, wykładach, sympozjach i innych podobnych przedsięwzięciach organizowanych przez uczelnię. Realizowane będą także praktyki studenckie oraz wizyty studyjne, podczas których studenci w praktyce poznają zadania Straży Granicznej i specyfikę służby granicznej na Podkarpaciu
Reklama
– wyliczył rzecznik prasowy BiOSG w Przemyślu por. SG Piotr Zakielarz.
Bieszczadzki Oddział SG aktywnie współpracuje z jednostkami edukacyjnymi. Są to nie tylko uczenie wyższe z Podkarpacia mające w swojej ofercie kierunki związane z bezpieczeństwem, ale także szkoły średnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w wybranych szkołach ponadpodstawowych tworzone będą klasy o profilu mundurowym.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze