50-lecie zawarcia związku małżeńskiego to piękny jubileusz, 60-lecie jeszcze zacniejszy. Dwie pary z nadsańskiego grodu niedawno takie rocznice świętowały.
Do tradycji należy nazywanie kolejnych pełnych rocznic zawarcia małżeństwa. Te z dłuższym stażem celebrują w sposób szczególny 25. rocznicę ślubu, czyli Srebrne Gody oraz 50. rocznicę ślubu, czyli Złote Gody. Często z tej okazji odnawiają przysięgę małżeńską czy to w kościele, czy w urzędzie stanu cywilnego[paywall].
1. rocznica ślubu zwana jest papierową. Dlaczego? Z dwóch powodów – kartka papieru jest bardzo kruchym materiałem, który trzeba odpowiednio pielęgnować. Jednak pozwala też na zapisanie własnej, unikalnej historii na stronach życia. 10. rocznica ślubu zwana jest cynową, bo cyna jest symbolem trwałości i siły, co czyni ją idealnym reprezentantem dziesiątej rocznicy ślubu. 20. rocznicę ślubu okrzyknięto porcelanową. Nie bez powodu. Wiele rzeczy zrobione z tego właśnie materiału jest nieskazitelnie piękne. 30. rocznica ślubu zwana jest perłową. Perły to naturalnie piękne klejnoty, pełne nieskazitelności, a w dodatku uważa się je za rzadko spotykane. To samo dotyczy trzydziestej rocznicy ślubu – miłość małżonków jest wciąż zniewalająco intensywna, a miniony czas przepełniony jest niezwykłymi wspomnieniami. 40. rocznicę ślubu nazwano rubinową. Uważa się ją za naprawdę niezwykłą – dlatego na symbol wybrany został kamień miłości i pożądania.
50. rocznica ślubu nazywana jest złotą. To tzw. złote gody. Według starożytnych tradycji, pięćdziesiąta rocznica ślubu powinna zostać ukoronowana złotym wieńcem, a przynajmniej tak robili mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego. Mówią, że to złoto czyni człowieka zamożnym. Jednak nie wszystko złoto co się świeci. Spędzenie większości życia z ukochaną osobą w szczęściu i miłości – to dopiero bogactwo...
60. rocznicę ślubu nazwano diamentową. Diament jest najszlachetniejszym z kamieni, który słynie ze swojej nieskazitelności. Sześćdziesiąt lat dbania o siebie nawzajem to powód do ogromnej radości.
Dwie pary z Przemyśla niedawno świętowały dwie ostatnie rocznice. Zgodnie z tradycją ostatnich miesięcy, spotkanie i wręczenie medali przyznanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odbyło się w gabinecie prezydenta miasta Wojciecha Bakuna. Gościli w nim Ryszarda i Adam Rudy, obchodzący 50-lecie małżeństwa. W tym samym dniu, czyli 27 lipca br., drugą parę Szacownych Jubilatów – w imieniu W. Bakuna – w Zakładzie Opieki Leczniczej odwiedził Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Andrzej Durbajło. To Czesława i Bronisław Zajdelowie, obchodzący 60-lecie małżeństwa. W imieniu prezydenta miasta otrzymali medale i najlepsze życzenia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze