Reklama

Pola, chrzan droższy niż złoto

10/07/2019 07:51

Na straganie w dzień targowy, takie słyszy się rozmowy. – Pani kochana, poszłam z dzieciakami na spacer. Wiadomo po gałce lodów, potem gofra trzeba kupić. Jakiś owoc też by się przydał. Dzieciaki lubią borówki amerykańskie, więc czemu nie. Nastawiałam się na cenę w okolicach dwudziestu paru złotych, a tu: czterdzieści cztery złote za kilogram! To jakieś wariactwo. Co prawda mój szef ma węża w kieszeni, ale za to mój stary zarabia przyzwoicie, więc na siłę bym te borówki kupiła, ale nie. Taka cena to zdzierstwo.

– Pani popatrzy, nawet w gazetach o tym piszą – włącza się do rozmowy starszy pan i pokazuje jeden z ogólnopolskich tabloidów z krzyczącym tytułem: Cebula droższa od ananasów! Pięć i pół złotego za kilogram cebuli. Ananas za cztery. Świat stanął na głowie. Cebula nasz rodzimy produkt taki drogi. Pamiętam czasy, że na cytrusy czekało się cały rok, na Boże Narodzenie. Jak kto miał szczęście, to może sobie pomarańczy kupił, mandarynek, ale ananasa? Pani, ja ananasa to tylko na obrazku widziałem albo w telewizorze, jak do Gdańska przypłynęły z Kuby. A teraz proszę, tańszy od cebuli – konkluduje starszy pan i chowa gazetę do wysłużonej skórzanej teczki.

Do rozmowy włącza się kolejny pan. – Żona robi ogórki i co? Chrzan droższy od złota. Szczególnie ten niby kopany, swojski. Chrzan, cebula, pietruszka, wszystkie nasze rodzime warzywa, a wszystko cholernie drogie. Przednówek dawno za nami. O co chodzi? Kto nas robi w konia? – rzucił pytanie kolejny rozmówca. I oczywiście zaczęła się jazda, bo wiadomo, rankiem, na Zielonym Rynku lubimy trochę ponarzekać, poplotkować, a najbardziej trochę popolitykować.

Mój dyżurny Kaszub z Kaszub dorzucił mi jeszcze jeden obrazek znad pięknego Bałtyku. Od wprowadzenia programu 500 plus rzeczywiście wzrosła liczba turystów. Wiele dzieciaków po raz pierwszy w życiu bawi się na plaży. Ale zauważył równocześnie, że rodziny te najczęściej przyjeżdżają na kilka dni i stać je na najtańsze „dobra” oferowane w nadmorskich kurortach.

– Serce się kroi – rzecze do mnie Kaszub – jak wielodzietna rodzina, i owszem, wchodzi do nadmorskiej restauracyjki i zamawia kilka porcji frytek, bo nawet na najtańszą rybę ich nie stać, a kilka metrów dalej widzą ekskluzywną knajpę z basenami. Dzieciaki grają w tenisa, a ich starzy popiją kolejne martini z lodem – kończy Kaszub.

Szczerze mówiąc, nie wiem, co ma wynikać z tego ostatniego obrazka, ale dziwnie połączył mi się on z rozmowami na Zielonym Rynku. Zauważyłem jedną prawidłowość. Im więcej ludzie dostają pieniędzy, tym bardziej narzekają. Niestety mam złe skojarzenia, bo jeszcze pamiętam taki czas, że pieniędzy na rynku było masę, ale produktów brakowało lub były koszmarnie drogie. Ale to takie moje trochę historyczne skrzywienie, zupełnie nieadekwatne. Aha, Muniek Staszczyk z T. Love nagrał kapitalny kawałek Pola. Może tam jest kilka odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Adc - niezalogowany 2019-07-10 08:04:17

    W Polsce mamy już tylko 3 warstwy spoleczne. Cwaniacy ,intelgencja i frajernia .(osoby które usiłują żyć uczciwie).

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tońcio - niezalogowany 2019-07-10 08:19:45

    Ni i co Pan poradzisz? Można  tylko zaśpiewać Ojczyżnie  ..,,Moja droga ja Cie kocham,,.  Podobno będą rządowe dotacje za patriotyzm...dla producentów gier. No ale my nie producenci,raczej malkontenci Tak ,ze tylko jak mawiał Marszałek ...możemy się na deratyzację załapać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-07-10 09:30:26

    To prawdziwa inflacja .Ukryta ale bardzo wysokaAle na szczęście podjęto już zdecydowane środki zaradcze.Selekcja jaka stosowali nasi okupanci.Tym razem bardzo humanitarnie.Totalny brak leków i to prawie wszystkich stosowanych przez ludzi starszych totalnie ograniczy  nam "pasożytniczą" grupę rodaków czyli emerytów i to w bardzo krótkim czasie.Poprawi się koniunktura i będzie dobrze.https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1421060,brak-lekow-w-aptekach-list-do-ministra-zdrowia.html

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama