Budowę pomnika zainicjował Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Pomnik o wysokości 2,80 m został wykonany z brązu, a autorem projektu jest artysta Marek Dryniak – adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Inwestycję, która kosztowała łącznie ok. 330 tys. zł, finansowo wsparł Instytut Pamięci Narodowej.
Organizatorami uroczystości, które odbyły się 6 grudnia br., byli: Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Urząd Miasta w Lubaczowie, Urząd Gminy w Lubaczowie, Urząd Gminy w Horyńcu-Zdroju oraz Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.
Generał Stanisław Dąbek to bardzo ważna i zasłużona postać w historii Lubaczowa. Jego imię nosi[paywall] Szkoła Podstawowa nr 1 i jedna z ulic miasta. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów.
Starania o jeszcze jedno widome upamiętnienie rozpoczęły się już w 2016 r. Sfinansowały je samorządy gminy, miasta i powiatu lubaczowskiego oraz wspomniane Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.
Swój udział miał też marszałek województwa i gmina Horyniec-Zdrój. Cały odlew figury sfinansował natomiast IPN.
Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 6 grudnia br. Nieprzypadkowo, ale bynajmniej nie z okazji mikołajek. Właśnie w tym dniu, w 1918 r. Lubaczów został wyzwolony przez wojska pod dowództwem gen. Dąbka.
– Od wielu lat zabiegaliśmy o to, myśleliśmy o realizacji tego pomysłu, który zrodził się w gronie regionalistów, historyków związanych z Towarzystwem Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, z Muzeum Kresów – powiedział starosta lubaczowski Zenon Swatek.

fot.IPN odział Rzeszów
Pomnik generała Stanisława Dąbka stanął u zbiegu ulic Konopnickiej i Unii Lubelskiej, w samym centrum Lubaczowa.
Pomnik stanął u zbiegu ulic Konopnickiej i Unii Lubelskiej, w samym centrum Lubaczowa. Jest wykonany z brązu.
– Generał Dąbek urodził się co prawda w Nisku, ale tutaj, w Lubaczowie, się wychowywał, w Sokalu kończył gimnazjum i tutaj właśnie w 1918 roku, podobnie jak Stanisław Maczek dążył do Lwowa, aby wyzwolić go z rąk ukraińskich wojsk, tak samo Stanisław Dąbek dążył do Lubaczowa, aby tutaj organizować struktury wojska polskiego. Ważne dla armii polskiej w 20-leciu międzywojennym – powiedział dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, przemyślanin Dariusz Iwaneczko.
W ceremonii odsłonięcia monumentu uczestniczył m.in. wnuk brata gen. Dąbka Stanisław Nowak.
– Dla mnie to wydarzenie ma podwójny wymiar, bo z jednej strony czcimy wujka, generała jako niezłomnego żołnierza, patriotę, postać historyczną, ale z drugiej strony to członek naszej rodziny. Człowiek, którego bardzo nam brakowało, kiedy zmarł 19 września 1939 r. Ta dzisiejsza uroczystość jest dla nas w związku z tym szczególnie wzruszająca – powiedział.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze