Reklama

Pomnik generała Dąbka w Lubaczowie odsłonięty

Budowę pomnika zainicjował Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Pomnik o wysokości 2,80 m został wykonany z brązu, a autorem projektu jest artysta Marek Dryniak – adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Inwestycję, która kosztowała łącznie ok. 330 tys. zł, finansowo wsparł Instytut Pamięci Narodowej.

Organizatorami uroczystości, które odbyły się 6 grudnia br., byli: Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Urząd Miasta w Lubaczowie, Urząd Gminy w Lubaczowie, Urząd Gminy w Horyńcu-Zdroju oraz Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.

Generał Stanisław Dąbek to bardzo ważna i zasłużona postać w historii Lubaczowa. Jego imię nosi[paywall] Szkoła Podstawowa nr 1 i jedna z ulic miasta. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów.

Starania o jeszcze jedno widome upamiętnienie rozpoczęły się już w 2016 r. Sfinansowały je samorządy gminy, miasta i powiatu lubaczowskiego oraz wspomniane Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.

Swój udział miał też marszałek województwa i gmina Horyniec-Zdrój. Cały odlew figury sfinansował natomiast IPN.

Reklama

Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 6 grudnia br. Nieprzypadkowo, ale bynajmniej nie z okazji mikołajek. Właśnie w tym dniu, w 1918 r. Lubaczów został wyzwolony przez wojska pod dowództwem gen. Dąbka.

– Od wielu lat zabiegaliśmy o to, myśleliśmy o realizacji tego pomysłu, który zrodził się w gronie regionalistów, historyków związanych z Towarzystwem Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, z Muzeum Kresów – powiedział starosta lubaczowski Zenon Swatek.


fot.IPN odział Rzeszów
Pomnik generała Stanisława Dąbka stanął u zbiegu ulic Konopnickiej i Unii Lubelskiej, w samym centrum Lubaczowa.

Reklama

Pokochał Lubaczów

Pomnik stanął u zbiegu ulic Konopnickiej i Unii Lubelskiej, w samym centrum Lubaczowa. Jest wykonany z brązu.

– Generał Dąbek urodził się co prawda w Nisku, ale tutaj, w Lubaczowie, się wychowywał, w Sokalu kończył gimnazjum i tutaj właśnie w 1918 roku, podobnie jak Stanisław Maczek dążył do Lwowa, aby wyzwolić go z rąk ukraińskich wojsk, tak samo Stanisław Dąbek dążył do Lubaczowa, aby tutaj organizować struktury wojska polskiego. Ważne dla armii polskiej w 20-leciu międzywojennym – powiedział dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, przemyślanin Dariusz Iwaneczko. 

Reklama

W ceremonii odsłonięcia monumentu uczestniczył m.in. wnuk brata gen. Dąbka Stanisław Nowak.

– Dla mnie to wydarzenie ma podwójny wymiar, bo z jednej strony czcimy wujka, generała jako niezłomnego żołnierza, patriotę, postać historyczną, ale z drugiej strony to członek naszej rodziny. Człowiek, którego bardzo nam brakowało, kiedy zmarł 19 września 1939 r. Ta dzisiejsza uroczystość jest dla nas w związku z tym szczególnie wzruszająca – powiedział.

 



Słów kilka o generale
S. Dąbek w latach 1901 – 1905 uczęszczał do szkoły wydziałowej w Lubaczowie, gdzie ukończył 5 i 6 klasę. Maturę zdał w Sokalu, w studium nauczycielskim.

Pracę zawodową rozpoczął w Bóbrce, miejscowości w okolicach Lwowa, jednocześnie studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Został powołany do służby wojskowej w austriackim 34 pułku strzelców w Jarosławiu. W 1914 r. ukończył oficerską szkołę rezerwy.

W czasie I wojny światowej awansował do stopnia porucznika, dowodząc kompanią na froncie w Karpatach i w Tyrolu. W przededniu II wojny światowej, pod koniec lipca 1939 r., został wyznaczony na dowódcę Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża.

Podjął aktywne prace nad umocnieniem pozycji obronnych i wzmocnieniem uzbrojenia podległych mu jednostek. Podczas kampanii wrześniowej dowodził aktywnie całością sił lądowych zgromadzonych wokół Gdyni. Wobec przeważających sił Wehrmachtu i odcięcia wojsk polskich na Wybrzeżu od pozostałej części kraju podjął decyzję o ewakuacji na Kępę Oksywską.

Wieczorem, 19 września 1939 r., w obliczu nieuchronnej klęski, odebrał sobie życie strzałem w głowę. Jego ciało spoczęło w Gdyni. Po śmierci, w 1964 r. awansowano go na generała brygady. Odznaczono go Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Medalem Niepodległości, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi. Pośmiertnie otrzymał Order Krzyża Grunwaldu II klasy.

KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama