Reklama

Pomnik marszałka Piłsudskiego odsłonięty

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i wolno stojąca, jedna z największych w naszym regionie rzeźba przedstawiająca postać Jezusa zostały niedawno odsłonięte w parku wiejskim w Baszni Dolnej i Gorajcu.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się z udziałem 34 Batalionu Lekkiej Piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Poprzedziła ją msza św. w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej[paywall].

Marszałek J. Piłsudski jest Honorowym Obywatelem Gminy Lubaczów od kwietnia 1935 r. Z materiałów archiwalnych okresu międzywojennego wynika, że Rada Gminy Wiejskiej Lubaczów nadała mu ten tytuł jako mężowi stanu i politykowi w uznaniu zasług dla państwa. W uzasadnieniu podkreślono znaczenie czynu niepodległościowego marszałka, a także jego wartości osobowe. Napisano wówczas, że dla przyszłych pokoleń pozostanie „wzorem obywatela, wzorem Polaka, wzorem człowieka”.

Reklama

Jedna z największych w regionie

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości mieszkańcy Gorajca w gminie Horyniec-Zdrój ufundowali Krzyż Niepodległości 1918 – 2018. Stanął on na rozdrożu w dawnym centrum wsi. Przed laty w tym samym miejscu stał podobny krzyż, który w latach 60. ubiegłego wieku spróchniał i się zawalił.

To miejsce wyjątkowe – tamtędy przebiegała niegdyś główna droga do wsi. Tam stał dwór baronów Brunickich, a jedna z dróg prowadzi do gorajeckiej kapliczki – miejsca objawień maryjnych. Jest to miejsce licznie odwiedzane przez turystów i pielgrzymów.

Jedna z największych (4 metry) w naszym regionie, wolno stojąca rzeźba w ludowym stylu przedstawia postać Jezusa na krzyżu w glorii zmartwychwstającego, tak jak Polska po latach zaborów. Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia krzyża towarzyszyły: msza św., koncert pieśni patriotycznych oraz prelekcja o historii.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-11-24 16:51:37

    Znowu kolejny pomnik. Tym razem na przysiółku.A na  Cmentarzu Orląt Lwowskich kibole z Polski palą race.Nowy zwyczaj czy kolejny wybryk na Tym cmentarzu.Polacy we Lwowie oburzeni i wstrząśnięci.To już rozsądzi lwowski sąd i surowej kary domaga się tamtejsza Polonia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama