Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i wolno stojąca, jedna z największych w naszym regionie rzeźba przedstawiająca postać Jezusa zostały niedawno odsłonięte w parku wiejskim w Baszni Dolnej i Gorajcu.
Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się z udziałem 34 Batalionu Lekkiej Piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Poprzedziła ją msza św. w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej[paywall].
Marszałek J. Piłsudski jest Honorowym Obywatelem Gminy Lubaczów od kwietnia 1935 r. Z materiałów archiwalnych okresu międzywojennego wynika, że Rada Gminy Wiejskiej Lubaczów nadała mu ten tytuł jako mężowi stanu i politykowi w uznaniu zasług dla państwa. W uzasadnieniu podkreślono znaczenie czynu niepodległościowego marszałka, a także jego wartości osobowe. Napisano wówczas, że dla przyszłych pokoleń pozostanie „wzorem obywatela, wzorem Polaka, wzorem człowieka”.
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości mieszkańcy Gorajca w gminie Horyniec-Zdrój ufundowali Krzyż Niepodległości 1918 – 2018. Stanął on na rozdrożu w dawnym centrum wsi. Przed laty w tym samym miejscu stał podobny krzyż, który w latach 60. ubiegłego wieku spróchniał i się zawalił.
To miejsce wyjątkowe – tamtędy przebiegała niegdyś główna droga do wsi. Tam stał dwór baronów Brunickich, a jedna z dróg prowadzi do gorajeckiej kapliczki – miejsca objawień maryjnych. Jest to miejsce licznie odwiedzane przez turystów i pielgrzymów.
Jedna z największych (4 metry) w naszym regionie, wolno stojąca rzeźba w ludowym stylu przedstawia postać Jezusa na krzyżu w glorii zmartwychwstającego, tak jak Polska po latach zaborów. Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia krzyża towarzyszyły: msza św., koncert pieśni patriotycznych oraz prelekcja o historii.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Znowu kolejny pomnik. Tym razem na przysiółku.A na Cmentarzu Orląt Lwowskich kibole z Polski palą race.Nowy zwyczaj czy kolejny wybryk na Tym cmentarzu.Polacy we Lwowie oburzeni i wstrząśnięci.To już rozsądzi lwowski sąd i surowej kary domaga się tamtejsza Polonia.
Znowu kolejny pomnik. Tym razem na przysiółku.A na Cmentarzu Orląt Lwowskich kibole z Polski palą race.Nowy zwyczaj czy kolejny wybryk na Tym cmentarzu.Polacy we Lwowie oburzeni i wstrząśnięci.To już rozsądzi lwowski sąd i surowej kary domaga się tamtejsza Polonia.