Reklama

Pomoc dla kilku tysięcy rodaków zamieszkujących tereny Ukrainy

Tegoroczny okres okołoświąteczny oraz cały okres zimowy to czas ciężkiej próby dla Polaków zamieszkujących tereny Ukrainy. Z myślą o nich zorganizowano kolejną już edycję zbiórki żywności i najpotrzebniejszych artykułów pod hasłem „Polakom Na Ukrainie”. Dzięki wsparciu mieszkańców Podkarpacia i lokalnych firm do naszych rodaków na Wschodzie dotarła bardzo wyczekiwana i potrzebna pomoc.

Mieszkańcy województwa podkarpackiego pięknie zareagowali na tegoroczny apel samorządu województwa, który przedsięwzięcie zorganizował wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem oddział w Przemyślu, Grupą Kapitałową „Specjał” i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

W okresie od 1 do 12 grudnia przekazywane dary gromadzone były w: siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, sklepach sieci Nasz Sklep oraz szkołach (łącznie zaangażowały się 394 szkoły z terenu Podkarpacia).

Założeniem było, by dary trafiły do polskiej społeczności z: Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości na Ukrainie.

– W wyniku zbiórki udało się zgromadzić bardzo dużą liczbę potrzebnego asortymentu – mówiła podczas grudniowej konferencji podsumowującej akcję wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Małe przedsięwzięcie, które od kilku lat jest wspierane przez administrację rządową i samorządową w tym roku rozkwitło i stało się bardzo duże. W założeniu mieliśmy pomóc 140 naszym rodakom,  Polakom mieszkającym w Mościskach, Łanowicach i Samborze. Jednak pomoc i hojność ludzi okazała się tak wielka, że będziemy mogli[paywall] dotrzeć do większej liczby osób – uzupełnił Andrzej Berestecki, prezes przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.


Jak podały służby prasowe PUW, w ramach tegorocznej akcji pomoc przygotowano łącznie dla kilku tysięcy osób pozostających na terenie objętej wojną Ukrainy.

Reklama

Musimy pokazać, że jesteśmy silni

Partia darów pozyskanych w wyniku zbiórki 16 grudnia dotarła m.in. do Mościsk w obwodzie lwowskim.

W siedzibie działającego tam Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej odbyło się też spotkanie Polaków z Mościsk i okolicznych miejscowości z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart oraz wspomnianym już A. Beresteckim.

Uczestniczyli w nim ponadto: wiceprzewodniczący Administracji Państwowej we Lwowie Andrij Годик, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościkach Henryk Ilczyszyn, przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jacek Magdoń oraz Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

Ostatnia z wymienionych, zwracając się do Polaków z terenu Mościsk i okolic, powiedziała:  – Musimy pokazać, że jesteśmy silni, że się nie dajemy.

Wizyta przedstawicieli strony polskiej zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy grobach żołnierzy poległych we Lwowie 1939 r., znajdujących się na polskim cmentarzu w Mościskach.

Reklama


fot.PUW Rzeszów
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama