Reklama

Pomysłów na wykorzystanie dworcowych przestrzeni jest kilka. Miasto postawi raczej na kulturę

29/01/2021 13:36

Wielkimi krokami zbliża się koniec remontu budynku dworca w Radymnie. Jak się okazuje, obiekt ma nie tylko służyć podróżnym, do zagospodarowania części pomieszczeń zobowiązała się gmina miejska Radymno. Jest niemal pewne, że nowe przestrzenie na swą działalność zyska MOK. Co pomieszczą wyremontowane przez PKP lokale? Pomysłów jest kilka.

Przejęcie części pomieszczeń dworca i zaadaptowanie ich na własne potrzeby to część umowy pomiędzy właścicielami nieruchomości, czyli PKP, a samorządem miasta Radymna, umożliwiającej przeprowadzenie renowacji zabytkowego budynku dworca. Podobną konstrukcję zastosowano np. w Jarosławiu, a tamtejszy ratusz ulokował w budynku tamtejszego dworca siedzibę MOPS.

W Radymnie[paywall] nikt miejskich instytucji na dworzec nie będzie przenosił, ale (choć plan wykorzystania pomieszczeń jest w trakcie opracowania) jest już raczej przesądzone, że budynek zyska funkcje kulturalno-rekreacyjne. – Niezależnie od tego, jaką formę działalności zdecydujemy się tam prowadzić, budynek zapewne znajdzie się w strukturach MOK-u i ta instytucja będzie swoją działalność statutową tam właśnie rozwijała – przewiduje burmistrz Mieczysław Piziurny. – Widziałbym tam przestrzeń do organizacji różnego rodzaju wystaw – rozważa jedną z opcji. – Mile widziane byłoby zaangażowanie różnych klubów, działających na terenie miasta, takich jak na przykład klub szachowy. Oni często narzekają na brak miejsca dla siebie, dla swoich spotkań, więc pomysł ulokowania ich w tych nowych przestrzeniach nasuwa się sam – dodaje. – Mam też nadzieję, że będzie tam też coś na kształt centrum informacji turystycznej – rzuca kolejną koncepcję.

Reklama

A może książkomat?

– Sztandarowym pomysłem, nad którym pracuje dyrektor naszej miejskiej biblioteki, jest coś w rodzaju książkomatu. To coś, co funkcjonuje już na terenie większych miast, najczęściej przy dużych bibliotekach – tłumaczy. – Pomysł polega na tym,  żeby stworzyć niewielki księgozbiór, być może w oparciu o książki, które mieszkańcy dostarczają do biblioteki, bo nie są im one już potrzebne. Następnie podróżny wyruszający w podróż z naszego dworca, na przykład do Rzeszowa, mógłby sobie taką książkę odebrać i zwrócić, gdy z tej podróży będzie wracał – rozwija, dodając, że zakup profesjonalnego urządzenia do tego celu przekracza raczej możliwości gminy i zapewne mija się z celem. – Będziemy jednak szukać rozwiązania, które pozwoli nam zrealizować ten pomysł w jakiś prostszy sposób, zapewne w oparciu o założenie społecznego zaufania – konkluduje. – Wśród pomysłów znalazł się też i taki, by w budynku dworca działało coś w rodzaju świetlicy, umielibyśmy tam telewizor, może stół bilardowy, dart czy jakieś inne podobne gry, żeby  ten, kto ma wolny czas, a chce go spędzić w ciepłym pomieszczeniu i dobrej atmosferze, mógł znaleźć tam miejsce – burmistrz wymienia jeszcze jeden pomysł. Trzeba podkreślić, że na tym etapie koncepcji jest przynajmniej kilka i najprawdopodobniej zrealizowanych zostanie przynajmniej część z nich. Zapowiada się ciekawie i – niezależnie od wyboru docelowego przeznaczenia pomieszczeń – ważne jest, by dworzec po odzyskaniu dawnego blasku stał się też przestrzenią, która zyskała nowe życie.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama