Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej pod nazwą „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027” daje naszemu województwu 2 mld 181 mln euro, czyli blisko 10 mld zł, które lokalne samorządy będą mogły wydać w najbliższych kilku latach.
Taka informacja została przekazana przez władze województwa podczas spotkania konsultacyjnego w sprawie projektu programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027”, które odbyło się 21 stycznia br. w auli Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
Gospodarzem był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Nie mogło oczywiście zabraknąć[paywall] wicemarszałka województwa, przemyślanina Piotra Pilcha. Obecni byli także włodarze samorządów lokalnych z naszego regionu oraz przedsiębiorcy.
Ten pierwszy (pospołu z dyrektorem Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie Wojciechem Magnowskim oraz kierownikiem w tym samym departamencie Andrzejem Burnatem) zaprezentował główne założenia nowego programu regionalnego, wskazując dziedziny priorytetowe, na które samorządy lokalne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie.
Marszałek W. Ortyl w kontekście nowego programu mówił o kluczowych, strategicznych inwestycjach, wśród których są: drogi wojewódzkie, Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka, Szpital Uniwersytecki, Podkarpackie Centrum Nauki, Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna.
Szczególnego wsparcia – jego zdaniem – wymagają Bieszczady, obszar Błękitnego Sanu oraz Roztocze.
– Konsultacje i debaty przybliżają nas do odpowiedzi na pytanie, na ile jesteśmy gotowi, aby wykorzystać tak duże kwoty i jak wydać ponad 2,18 miliarda euro. Każdy z uczestników szuka możliwości wykorzystania środków, by skorzystać z programu, do czego gorąco zachęcamy – powiedział W. Ortyl.
2 mld 181 mln euro to w przeliczeniu prawie 10 mld zł. To ogromne pieniądze do wykorzystania przez Podkarpacie, więc także samorządy lokalne z naszego regionu. Warto wiedzieć, że zmieniła się nazwa programu, która funkcjonowała przez kilkanaście ostatnich lat.
Nie będzie już stosowana dotychczasowa nazwa „Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego” a – jak już wspomnieliśmy wyżej – „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027”.
Jakie przedsięwzięcia będą miały priorytet? Na konkrety jeszcze za wcześnie.
Podczas spotkania w przemyskim muzeum padło pięć haseł, pięć tzw. osi priorytetowych. To: konkurencyjna i cyfrowa gospodarka, energia i środowisko, mobilność i łączność, infrastruktura bliżej ludzi, rozwój zrównoważony terytorialnie oraz kapitał ludzki gotowy do zmian.
Biorąc to pod uwagę, można stwierdzić, że pierwszeństwo będą mieć projekty nakierowane na pobudzenie innowacyjności i współpracę biznesu z jednostkami naukowo-badawczymi, zrównoważony rozwój uwzględniający zmiany klimatyczne i środowiskowe, transport i cyfryzację, wzmacnianie tzw. „Europy społecznej” oraz zbliżenie do obywateli.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze