Reklama

Ponad 2 miliardy euro dla Podkarpacia z funduszy unijnych

Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej pod nazwą „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027” daje naszemu województwu 2 mld 181 mln euro, czyli blisko 10 mld zł, które lokalne samorządy będą mogły wydać w najbliższych kilku latach.

Taka informacja została przekazana przez władze województwa podczas spotkania konsultacyjnego w sprawie projektu programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027”, które odbyło się 21 stycznia br. w auli Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Gospodarzem był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Nie mogło oczywiście zabraknąć[paywall] wicemarszałka województwa, przemyślanina Piotra Pilcha. Obecni byli także włodarze samorządów lokalnych z naszego regionu oraz przedsiębiorcy.

Ten pierwszy (pospołu z dyrektorem Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie Wojciechem Magnowskim oraz kierownikiem w tym samym departamencie Andrzejem Burnatem) zaprezentował główne założenia nowego programu regionalnego, wskazując dziedziny priorytetowe, na które samorządy lokalne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie.

Marszałek W. Ortyl w kontekście nowego programu mówił o kluczowych, strategicznych inwestycjach, wśród których są: drogi wojewódzkie, Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka, Szpital Uniwersytecki, Podkarpackie Centrum Nauki, Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna.

Szczególnego wsparcia – jego zdaniem – wymagają Bieszczady, obszar Błękitnego Sanu oraz Roztocze.

Reklama

– Konsultacje i debaty przybliżają nas do odpowiedzi na pytanie, na ile jesteśmy gotowi, aby wykorzystać tak duże kwoty i jak wydać ponad 2,18 miliarda euro. Każdy z uczestników szuka możliwości wykorzystania środków, by skorzystać z programu, do czego gorąco zachęcamy – powiedział W. Ortyl.

Co będzie priorytetem?

2 mld 181 mln euro to w przeliczeniu prawie 10 mld zł. To ogromne pieniądze do wykorzystania przez Podkarpacie, więc także samorządy lokalne z naszego regionu. Warto wiedzieć, że zmieniła się nazwa programu, która funkcjonowała przez kilkanaście ostatnich lat.

Nie będzie już stosowana dotychczasowa nazwa „Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego” a – jak już wspomnieliśmy wyżej – „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027”.

Reklama

Jakie przedsięwzięcia będą miały priorytet? Na konkrety jeszcze za wcześnie.

Podczas spotkania w przemyskim muzeum padło pięć haseł, pięć tzw. osi priorytetowych. To: konkurencyjna i cyfrowa gospodarka, energia i środowisko, mobilność i łączność, infrastruktura bliżej ludzi, rozwój zrównoważony terytorialnie oraz kapitał ludzki gotowy do zmian.

Biorąc to pod uwagę, można stwierdzić, że pierwszeństwo będą mieć projekty nakierowane na pobudzenie innowacyjności i współpracę biznesu z jednostkami naukowo-badawczymi, zrównoważony rozwój uwzględniający zmiany klimatyczne i środowiskowe, transport i cyfryzację, wzmacnianie tzw. „Europy społecznej” oraz zbliżenie do obywateli.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama