Reklama

Porywający spektakl muzycznej „armii” Jana Łaskarzewskiego

2 stycznia br. przez ponad godzinę mury sali sportowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Żurawicy trzęsły się w posadach. Świąteczno-noworoczny spektakl w wykonaniu muzyków z Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy pod batutą Jana Łaskarzewskiego na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.

– Ta orkiestra jest nie tylko skarbem gminy Żurawica, ale perłą całego powiatu przemyskiego – stwierdził podczas składania noworocznych życzeń starosta przemyski Jan Pączek.

Zarówno on, jak i cała rzesza zaproszonych gości, by wymienić choćby: dyrektor przemyskiego oddziału Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Bernadetę Jasińską, wicestarostę przemyskiego Marka Kudłę, wójta gminy Żurawica Tomasza Szeleszczuka czy dowódcę 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk. Rafała Kluza musiała być pod wielkim wrażeniem tego, co muzyczna „armia” J. Łaskarzewskiego zaprezentowała w niedzielne popołudnie.

Bo choć najprawdopodobniej większość zna jej moc, za każdym razem muzycy są w stanie zaskoczyć[paywall].

Znowu porwali

W Koncercie Noworocznym, którego konferansjerami byli obecna dyrektor żurawickiego zespołu Renata Drewniak i były szef placówki Jan Semków (który jest kierownikiem artystycznym tej reprezentacyjnej Orkiestry Chorągwi Podkarpackiej ZHP, reaktywowanej w 1998 r. właśnie przez J. Semkowa i Jana Łaskarzewskiego), znalazło się wszystko, co mogło zadowolić gusta słuchaczy.

Spektakl podzielony został na dwie części. W pierwszej muzycy kilku pokoleń zaprezentowali wzruszającą wiązankę tradycyjnych polskich kolęd, by potem przypomnieć największe przeboje szwedzkiej popowej formacji ABBA, kapitalną interpretację pieśni włoskich partyzantów z ok. 1942 r. „Bella ciao”, kilka motywów filmowych przeplatanych zagranicznymi świątecznymi piosenkami, jak choćby „All I want for Christmas is You” Mariah Carey.

Reklama

Nic jednak nie przebiło rewelacyjnego wykonania monumentu w historii muzyki rockowej – „Smoke on the Water” (czyli „Dym na wodzie”) formacji Deep Purple z jedynym w swoim rodzaju motywem przewodnim na gitarze elektrycznej. Arcydzieła, które znalazło się na 12. miejscu listy 100 najlepszych w historii utworów gitarowych.

Dodać tylko trzeba, że występujących 51 żurawickich muzyków użyło do tego instrumentów dętych. A to niebagatelna różnica. Tego popołudnia bisowali kilkukrotnie.

 




Słów kilka o orkiestrze

Reklama

Formacja ta to ewenement na skalę ogólnopolską. Korzenie orkiestry sięgają 24 grudnia 1946 r., kiedy harcerze 1. drużyny śpiewaków przemyskiego hufca zebrali się w Domu Harcerza w Przemyślu i postanowili założyć tę grupę. Pierwsza liczyła 41 członków. Kadrę instruktorską tworzyli druhowie: ks. W. Dec, W. Malec, E. Wardęga, J. Jurewicz i M. Przygórski.

W późniejszych latach jej losy były bardzo zawiłe, ale wciąż trwała. W latach 1967 – 1980 należało do niej aż 181 osób. Wśród nich był także Jan Łaskarzewski, grający na kornecie. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Jan Palczewski, Jan Niemiec i Zdzisław Strzępek. W 1981 r., z okazji jubileuszu 35-lecia orkiestry, odbył się zjazd wszystkich jej członków od 1946 r., na czele z ks. Władysławem Decem. Całość uroczystości została zwieńczona koncertem galowym, który odbył się w sali Wojewódzkiego Domu Kultury w Przemyślu (obecnie Centrum Kulturalne).

Z czasem szeregi zespołu zaczęli opuszczać starsi członkowie, podejmując studia w ośrodkach akademickich, a chętnej młodzieży do podjęcia się tego trudnego zadania było coraz mniej. Pomimo usilnych starań i prób ze strony ówczesnego kapelmistrza Jana Niemca, druhów Przemysława Niemca czy Zdzisława Sabramowicza oraz innych członków, orkiestra była zmuszona zawiesić działalność w 1985 r. Ostatnią jej siedzibą był Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu.

W 1998 r. z inicjatywy druhów Jana Łaskarzewskiego oraz Jana Semkowa nastąpiła reaktywacja formacji. To właśnie dzięki determinacji tej dwójki w maju 1998 r. został przeprowadzony nabór, głównie wśród uczniów ówczesnej 8-klasowej Szkoły Podstawowej w Żurawicy, której dyrektorem był właśnie J. Semków i przygotowanie do rozpoczęcia nauki pierwszych adeptów.

Budynek szkoły stał się miejscem ćwiczeń orkiestry oraz przechowalnią dla instrumentów, które przekazała Komenda Hufca w Przemyślu. Od tego momentu nastąpił, okraszany systematycznymi ogólnopolskimi sukcesami, rozkwit formacji. Obecnie orkiestra liczy 61 osób. Promocją, ale przede wszystkim pomocą finansową, zajmuje się Stowarzyszenie „Viento”, którego prezesem jest Witold Beer.

KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama