2 stycznia br. przez ponad godzinę mury sali sportowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Żurawicy trzęsły się w posadach. Świąteczno-noworoczny spektakl w wykonaniu muzyków z Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy pod batutą Jana Łaskarzewskiego na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.
– Ta orkiestra jest nie tylko skarbem gminy Żurawica, ale perłą całego powiatu przemyskiego – stwierdził podczas składania noworocznych życzeń starosta przemyski Jan Pączek.
Zarówno on, jak i cała rzesza zaproszonych gości, by wymienić choćby: dyrektor przemyskiego oddziału Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Bernadetę Jasińską, wicestarostę przemyskiego Marka Kudłę, wójta gminy Żurawica Tomasza Szeleszczuka czy dowódcę 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk. Rafała Kluza musiała być pod wielkim wrażeniem tego, co muzyczna „armia” J. Łaskarzewskiego zaprezentowała w niedzielne popołudnie.
Bo choć najprawdopodobniej większość zna jej moc, za każdym razem muzycy są w stanie zaskoczyć[paywall].
W Koncercie Noworocznym, którego konferansjerami byli obecna dyrektor żurawickiego zespołu Renata Drewniak i były szef placówki Jan Semków (który jest kierownikiem artystycznym tej reprezentacyjnej Orkiestry Chorągwi Podkarpackiej ZHP, reaktywowanej w 1998 r. właśnie przez J. Semkowa i Jana Łaskarzewskiego), znalazło się wszystko, co mogło zadowolić gusta słuchaczy.
Spektakl podzielony został na dwie części. W pierwszej muzycy kilku pokoleń zaprezentowali wzruszającą wiązankę tradycyjnych polskich kolęd, by potem przypomnieć największe przeboje szwedzkiej popowej formacji ABBA, kapitalną interpretację pieśni włoskich partyzantów z ok. 1942 r. „Bella ciao”, kilka motywów filmowych przeplatanych zagranicznymi świątecznymi piosenkami, jak choćby „All I want for Christmas is You” Mariah Carey.
Nic jednak nie przebiło rewelacyjnego wykonania monumentu w historii muzyki rockowej – „Smoke on the Water” (czyli „Dym na wodzie”) formacji Deep Purple z jedynym w swoim rodzaju motywem przewodnim na gitarze elektrycznej. Arcydzieła, które znalazło się na 12. miejscu listy 100 najlepszych w historii utworów gitarowych.
Dodać tylko trzeba, że występujących 51 żurawickich muzyków użyło do tego instrumentów dętych. A to niebagatelna różnica. Tego popołudnia bisowali kilkukrotnie.
Słów kilka o orkiestrze
Formacja ta to ewenement na skalę ogólnopolską. Korzenie orkiestry sięgają 24 grudnia 1946 r., kiedy harcerze 1. drużyny śpiewaków przemyskiego hufca zebrali się w Domu Harcerza w Przemyślu i postanowili założyć tę grupę. Pierwsza liczyła 41 członków. Kadrę instruktorską tworzyli druhowie: ks. W. Dec, W. Malec, E. Wardęga, J. Jurewicz i M. Przygórski.
W późniejszych latach jej losy były bardzo zawiłe, ale wciąż trwała. W latach 1967 – 1980 należało do niej aż 181 osób. Wśród nich był także Jan Łaskarzewski, grający na kornecie. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Jan Palczewski, Jan Niemiec i Zdzisław Strzępek. W 1981 r., z okazji jubileuszu 35-lecia orkiestry, odbył się zjazd wszystkich jej członków od 1946 r., na czele z ks. Władysławem Decem. Całość uroczystości została zwieńczona koncertem galowym, który odbył się w sali Wojewódzkiego Domu Kultury w Przemyślu (obecnie Centrum Kulturalne).
Z czasem szeregi zespołu zaczęli opuszczać starsi członkowie, podejmując studia w ośrodkach akademickich, a chętnej młodzieży do podjęcia się tego trudnego zadania było coraz mniej. Pomimo usilnych starań i prób ze strony ówczesnego kapelmistrza Jana Niemca, druhów Przemysława Niemca czy Zdzisława Sabramowicza oraz innych członków, orkiestra była zmuszona zawiesić działalność w 1985 r. Ostatnią jej siedzibą był Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze