Reklama

Powiat przekłada konsultacje, a miasto trzyma rękę na pulsie po wykryciu przypadków zakażenia koronawirusem u młodych ludzi

05/06/2020 12:09

Po długiej przerwie odnotowano nowe przypadki zachorowań na COVID-19 w powiecie jarosławskim. Niepokojące jest, że wśród chorych znaleźli się dwaj nastolatkowie i dziecko. Pojawiło się więc pytanie, co dalej z kolejnym etapem odmrażania szkół i zaplanowanymi w bieżącym tygodniu spotkaniami uczniów z nauczycielami na tzw. konsultacjach.

Spośród 5 potwierdzonych w weekend przypadków zakażeń koronawirsuem SARS-CoV-2, aż 3 dotyczy grupy, która dotychczas uznawana była za stosunkowo odporną, a więc młodzież i dzieci. Jest to fakt o tyle niepokojący, że trwa właśnie kolejny etap odmrażania działalności szkół, w klasach I-III prowadzone są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, zaś uczniowie klas starszych, kończących podstawówki i szkoły średnie uzyskali możliwość bezpośredniego kontaktu z nauczycielami na tzw. konsultacjach[paywall]. Już w poniedziałek rano pojawiły się sygnały, że część szkół w Jarosławiu może chcieć te ostanie odwołać.

W starostwie dmuchają na zimne

W poniedziałek, w godzinach przedpołudniowych naczelnik wydziału oświaty Marta Kurpiel oraz starosta Stanisław Kłopot podjęli decyzję o zwróceniu się do dyrektorów szkół prowadzonych przez powiat z prośbą o przełożenie wszystkich konsultacji w szkołach ponadpodstawowych w powiecie na czas po maturach. – Egzamin maturalny jest zbyt ważnym wydarzeniem, abyśmy mogli sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbanie, które mogłoby spowodować, że się nie odbędzie – wyjaśnia Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. – Nauczyciele będą oczywiście dostępni dla uczniów w dotychczasowej formie: telefonicznie, e-mailowo czy za pośrednictwem dziennika elektronicznego – zaznacza.

Reklama

Miasto monitoruje, ale nic nie zmienia

Szkoły prowadzone przez jarosławski urząd miasta pracować będą zgodnie z planem, choć oczywiście z zastosowaniem przewidzianych prawem ograniczeń. Trzeba podkreślić, że ich sytuacja jest trochę inna niż szkół średnich, przede wszystkim ze względu na to, że zachorowań nie potwierdzono w samym mieście, a na trenie powiatu. Co więcej ryzyko transmisji jest minimalizowane także dlatego, że z oferty edukacyjnej na czas pandemii korzysta zaledwie 7 procent uczniów. – Zajęcia prowadzone są w odpowiednim reżimie sanitarnym, który stanowi zaporę dla rozprzestrzeniania się koronawirusa – podkreśla zastępca burmistrza  Dariusz Tracz, do którego kompetencji w ratuszu należy nadzór nad szkołami. – Oczywiście sytuacja epidemiczna jest stale monitorowana – zaznacza jednak.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2020-06-05 16:34:21

    Z tego co wiadomo żadna z tych osób nie ma objawów choroby .Tylko ma stwierdzonego wirusa .Może to nie ma co się bać . Nikogo nie zarazili ,wirus został w rodzinie . 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    goxsc - niezalogowany 2020-06-05 21:30:21

    Te z objawami mozna sptkac na cmentarzu

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama