W dniach 3 – 4 września Karpacz był gospodarzem XXXIV Forum Ekonomicznego – jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych i samorządowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas uroczystej gali, towarzyszącej wydarzeniu, ogłoszono wyniki Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w kategoriach: powiat ziemski i gmina miejska. Była to chwila pełna emocji, a także prawdziwe święto dla powiatu przemyskiego, który w tej pierwszej otrzymał nagrodę i statuetkę.
To były trzy dni intensywne dni debat, spotkań i wydarzeń kulturalnych. Niedawne Forum Ekonomiczne, odbywające się pod hasłem „Czas transformacji – jaka będzie Europa przyszłości?”, zdominowały dyskusje m.in. na temat: bezpieczeństwa, rozwiązań komunikacyjnych, strategicznych inwestycji, budowania marki, perspektyw rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwań oraz roli samorządu terytorialnego w procesie transformacji energetycznej. W trakcie gali, będącej częścią wydarzenia, wręczone zostały też nagrody Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w kategoriach: powiat ziemski i gmina miejska.
Wspomniany ranking to analiza kondycji finansowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, od 2017 r. przygotowuje go Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Zestawienie opracowane jest na podstawie sprawozdań finansowych składanych przez samorządy przy współpracy z niezależnymi, renomowanymi instytucjami: Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (w latach 2017-2019) i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu (w latach 2020-2023).
Wskaźniki, jakie brane są pod uwagę przy tworzeniu zestawienia, to m.in.: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od nich, relacja zobowiązań do dochodów czy udział środków europejskich w wydatkach (bez poręczeń). Wśród laureatów rankingu w kategorii powiat ziemski znalazł się powiat przemyski (w grupie 314 powiatów ziemskich uzyskał najlepszy wynik), reprezentowany na forum przez starostę Bożenę Ryczan.
Odbierając statuetkę[paywall] z rąk prof. Marka Rockiego – dyrektora Instytutu Rozwoju Gospodarczego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, powiedziała: – Jesteśmy powiatem, który leży na końcu Polski, graniczy z Ukrainą – tam, gdzie wybuchła wojna, a nasi mieszkańcy otworzyli swoje domy i serca, aby pomóc wszystkim tym, którzy uciekali ze swojego kraju. Tę piękną statuetkę, tę nagrodę chciałam zadedykować wszystkim pracownikom starostwa – pani skarbnik, zarządowi i Radzie Powiatu Przemyskiego, a także tym osobom, które pomagały i wspierały nas w tym, aby nasz powiat pięknie się rozwijał.
Przyznana nagroda jest wyrazem uznania dla dobrego zarządzania finansami publicznymi, a także dla zaangażowania i pracy wszystkich pracujących na to osób.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze