Powiat przeworski ma oryginalny sposób na promocję swoich szkół ponadpodstawowych. Po prostu postanowiono oddać głos ich uczniom. Zorganizowano więc konkurs z bardzo atrakcyjnymi nagrodami.
W Przeworsku od kilku lat tutejsze szkoły średnie walczą o ucznia. To niełatwe, bo żyjemy w warunkach niżu demograficznego, więc co roku absolwentów szkół podstawowych jest coraz mniej.
Sytuacji nie upraszcza fakt, że część z nich korzysta z położenia powiatu w pobliżu większych ośrodków miejskich i wybiera kontynuowanie nauki np. w Rzeszowie, a niekiedy także w Jarosławiu.
Władze powiatu[paywall] w zasadzie od początku kadencji samorządowej wskazywały na potrzebę zminimalizowania tego trendu i zwiększenia liczby uczniów przyjmowanych do przeworskich szkół ponadpodstawowych. Podejmowane działania przynosiły pewne efekty, nabory w ostatnich latach uznawano za „przyzwoite”, ale nie to było celem odpowiedzialnych za oświatę w powiecie.
Teraz mają nowy pomysł, jak wypromować swoje szkoły. Jest nim konkurs „Przeworskie Szkoły – Masz Wybór”.
Przede wszystkim ma podnosić umiejętności i kompetencje uczniów, rozwijać ich wyobraźnię i kreatywność, pokazywać osiągnięcia. Nie można jednak pominąć faktu, że ma też na celu przedstawienie walorów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu przeworskiego, zachęcenie uczniów ostatnich klas szkół podstawowych do wyboru przeworskich placówek edukacyjnych głosami ich starszych kolegów.
Jak dowiedzieliśmy się w starostwie, inicjatorem pomysłu był starosta Bogusław Urban, a jednym z podstawowych założeń koncepcyjnych było to, by spojrzeć na szkoły oczami młodzieży, bo sposób myślenia urzędników czy nauczycieli może być niekiedy zbyt schematyczny.
W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku. W szranki mogą stanąć indywidualnie lub w maksymalnie pięcioosobowym zespole.
By wziąć w udział w konkursie, należy wykonać projekt promujący swoją szkołę – przy czym organizatorzy nie ograniczają uczestników przez wskazanie jego formy.
Gra jest warta świeczki, bo dla najlepszych starostwo przewidziało bardzo atrakcyjne nagrody. Do „wzięcia” jest aż 5 tys. zł za zajęcie pierwszego miejsca, 3 tys. zł za miejsce drugie i 2 tys. za zajęcia miejsca trzeciego.
Prace konkursowe należy dostarczyć do Starostwa Powiatowego w Przeworsku do 14 stycznia przyszłego roku. Później oceni je specjalna komisja. Zwycięzców poznamy do końca stycznia 2022 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze