W niedzielę, 8 września, na stadionie sportowym w Cieszacinie Wielkim odbyły się dożynki powiatowo-gminne. Rolnicy dziękowali za plony, a licznie przybyli politycy robili kampanię wyborczą.
Atmosferę dożynek można było poczuć jeszcze na granicy malowniczo położonego Cieszacina Wielkiego. Przy znaku z nazwą miejscowości ustawiono, tradycyjne już, figury z bel słomy, a przyjezdnych witała młodzież w strojach ludowych, siedząca w „zaparkowanej” pod figurami bryczce. Święto rolników zgodnie[paywall] z obyczajem rozpoczęła msza święta, po której przybyli na dożynki goście przeszli na miejscowy stadion sportowy. Tu, po powitaniu i rozdzieleniu dożynkowego chleba, rozpoczęła się seria wystąpień parlamentarzystów i samorządowców.
Słowo do zebranych rolników, licznej delegacji samorządowej, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji skierowali gospodarze dożynek – starosta jarosławski Tadeusz Chrzan oraz wójt gminy Pawłosiów Mariusz Reń. Po nich głos zabrała minister Anna Schmidt-Rodziewicz, która – oprócz odczytania listów od premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego – wygłosiła od siebie krótką pochwałę rolniczego trudu. Po niej głos zabierali poseł Mieczysław Kasprzak, senator Mieczysław Golba, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, wicemarszałek Piotr Pilch oraz występująca bardziej jako dyrektor podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niż radna sejmiku województwa Teresa Pamuła, a list od ministra Jarosława Gowina przeczytał Tomasz Legeny. Wszyscy oni przedstawiali działania Zjednoczonej Prawicy na rzecz rozwoju polskiej wsi, wyliczali sukcesy oraz obiecywali dalsze zmiany, takie jak np. ustalenie stałych cen skupu produktów rolnych, lepsze mechanizmy dopłat czy tzw. program 500+ do każdej krowy.
Na tym tle wyróżniał się poseł M. Kasprzak, który – używając nośnej metafory zaczerpniętej z religijnej pieśni – zachęcał, by jak ten chleb łączący złote ziarna, zjednoczyło się rolnicze środowisko. Po tej części odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych połączona z przygotowanymi przez reprezentacje poszczególnych sołectw występami folklorystycznymi. Wreszcie, gdy już i ta część dożynek się zakończyła, na scenie plenerowej wystąpili artyści z Powiatowego Ogniska Baletowego, a swoistym przedłużeniem ich pokazu była zabawa taneczna przy muzyce granej przez zespół Metro.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze