Reklama

Powstanie styczniowe widziane oczami młodzieży [ZDJĘCIA]

12/10/2023 09:25

29 września br. w Urzędzie Gminy w Żurawicy odbyło się uroczyste podsumowanie projektu zatytułowanego „Moje Powstanie Styczniowe – jak je widzę i co znaczy?”. Nagrody zwycięzcom wręczył wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk wraz ze współorganizatorami konkursu – przedstawicielkami Gminnego Ośrodka Kultury w Żurawicy.

autor: mars

Żurawicki projekt na początku br. zyskał przychylność i dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa”. Udział w programie „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” wymagał jednak sporo pracy. Skierowany był do młodzieży szkolnej, która miała przedstawić swoje wyobrażenia o powstaniu styczniowym. Zainteresowanie konkursem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Oficjalną inaugurację poprzedziły spotkania tematyczne z doktorem Jackiem Magdoniem, historykiem rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiadał młodzieży o powstaniu, okraszając swoje prezentacje garścią nie wszystkim znanych ciekawostek na temat tego niełatwego dla Polski czasu.

Reklama

Kilka tygodni później żurawicki GOK i urząd gminy zostały niemal zasypane pracami uczniów szkół z terenu gminy. Młodzież skupiła się głównie na pracach plastycznych – obrazach, rysunkach, komiksach i plakatach. Znalazła się i jedna perełka, nadzwyczaj dojrzała i przemyślana praca literacka.   

Twardy orzech do zgryzienia dla jury

Jury konkursu stanęło przed nie lada wyzwaniem. Po długich i burzliwych obradach udało się osiągnąć kompromis. Komisja wyłoniła dwoje zwycięzców, wyróżniła kolejnych pięcioro młodych twórców i zdecydowała, że wszyscy pozostali również zasługują na nagrody.

Reklama

Laureatami konkursu zostały Natalia Kazimierz (kiedy konkurs startował, była uczennicą SP w Orzechowcach, obecnie jest pierwszoklasistką w I LO w Przemyślu) – autorka wiersza pt. „Chwała i hołd powstańcom” oraz Julia Wiśniewska (absolwentka SP nr 2 w Żurawicy; obecnie uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu), autorka obrazu „Powstaniec w lesie”. Wyróżnione zostały prace: Jagody Jaworskiej, Weroniki Bąk, Amelii Wołk, Leny Łuc oraz Aleksandry Szpindor. Wymienione artystki oraz wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali specjalne nagrody.

Wszystkie prace znalazły swoje miejsce w specjalnie wydanym folderze, a także wchodzą w skład wystawy plenerowej, którą można podziwiać do końca października br. przed UG w Żurawicy. Towarzyszą im udostępnione przez Archiwum Państwowe w Przemyślu skany unikatowych zbiorów – pocztówek, rycin czy pism z okresu powstania styczniowego.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama