29 września br. w Urzędzie Gminy w Żurawicy odbyło się uroczyste podsumowanie projektu zatytułowanego „Moje Powstanie Styczniowe – jak je widzę i co znaczy?”. Nagrody zwycięzcom wręczył wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk wraz ze współorganizatorami konkursu – przedstawicielkami Gminnego Ośrodka Kultury w Żurawicy.
autor: mars
Żurawicki projekt na początku br. zyskał przychylność i dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa”. Udział w programie „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” wymagał jednak sporo pracy. Skierowany był do młodzieży szkolnej, która miała przedstawić swoje wyobrażenia o powstaniu styczniowym. Zainteresowanie konkursem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Oficjalną inaugurację poprzedziły spotkania tematyczne z doktorem Jackiem Magdoniem, historykiem rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiadał młodzieży o powstaniu, okraszając swoje prezentacje garścią nie wszystkim znanych ciekawostek na temat tego niełatwego dla Polski czasu.
Kilka tygodni później żurawicki GOK i urząd gminy zostały niemal zasypane pracami uczniów szkół z terenu gminy. Młodzież skupiła się głównie na pracach plastycznych – obrazach, rysunkach, komiksach i plakatach. Znalazła się i jedna perełka, nadzwyczaj dojrzała i przemyślana praca literacka.
Jury konkursu stanęło przed nie lada wyzwaniem. Po długich i burzliwych obradach udało się osiągnąć kompromis. Komisja wyłoniła dwoje zwycięzców, wyróżniła kolejnych pięcioro młodych twórców i zdecydowała, że wszyscy pozostali również zasługują na nagrody.
Laureatami konkursu zostały Natalia Kazimierz (kiedy konkurs startował, była uczennicą SP w Orzechowcach, obecnie jest pierwszoklasistką w I LO w Przemyślu) – autorka wiersza pt. „Chwała i hołd powstańcom” oraz Julia Wiśniewska (absolwentka SP nr 2 w Żurawicy; obecnie uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu), autorka obrazu „Powstaniec w lesie”. Wyróżnione zostały prace: Jagody Jaworskiej, Weroniki Bąk, Amelii Wołk, Leny Łuc oraz Aleksandry Szpindor. Wymienione artystki oraz wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali specjalne nagrody.
Wszystkie prace znalazły swoje miejsce w specjalnie wydanym folderze, a także wchodzą w skład wystawy plenerowej, którą można podziwiać do końca października br. przed UG w Żurawicy. Towarzyszą im udostępnione przez Archiwum Państwowe w Przemyślu skany unikatowych zbiorów – pocztówek, rycin czy pism z okresu powstania styczniowego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze