Pożegnanie zmarłego odbyło się dzisiaj, tj. 30 stycznia 2024 o g. 12 w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki w Birczy.
„Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, Wieloletni Przewodniczący Rady Gminy Bircza, Syn Hubalczyka Tomasza Bobowskiego, Wielki Patriota, Społecznik, Samorządowiec, Strażnik tragicznej historii Birczy, Oddany „swojej” małej ojczyźnie” Wojciech Bobowski – jak w skrócie opisywał nekrolog – zmarł w piątek, 26 stycznia 2024. Miał 71 lat.
Po mszy świętej w żałobnym kondukcie został odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku – cmentarz w Birczy.
– Nie da się mówić krótko o kimś tak wybitnym…
– zaczął swoją przemowę burmistrz miasta i gminy Bircza Grzegorz Gągola.
– W sercu Wojciecha szczególne miejsce zajmowała Bircza i jej mieszkańcy. Wojciech nigdy nie odmówił nikomu pomocy. (…) Dla każdego znalazł czas i nie zostawił nikogo w potrzebie. (…) Serce Wojciecha było wielkie ale i ono 15 grudnia ubiegłego roku powiedziało stop. Żałuję, że nie mogłeś zobaczyć na własne oczy tego, jak Bircza staje się miastem
– mówił m.in. burmistrz.
Słowa pożegnań spłynęły też z Egeru, gdzie mieści się Komitat Heves, z którym jako przewodniczący rady powiatu, śp. Wojciech Bobowski ściśle współpracował.
Sekretarz Powiatu Przemyskiego Jerzy Góralewicz również nie szczędził słów współczucia dla wszystkich, którzy w swoim sercu zapisali postać śp. Wojciecha Bobowskiego.
– Nie było osoby znającej zmarłego, która nie wypowiedziałaby dobrych słów na jego temat i nie miała nadziei na powrót do zdrowia
– przybliżył reakcję społeczności, gdy gruchnęła wiadomość o bardzo ciężkim stanie zdrowia przewodniczącego.
– Mamy świadomość tego, że wszyscy żyjący zmierzają w stronę śmierci, ale jakże często ta śmierć przychodzi nie w porę, puka za wcześnie
Reklama
– mówił dalej. Podkreślił również owego „społecznego ducha” zmarłego.
– Zawsze był doskonale przygotowany, skoncentrowany na tym, co robić. Cechował go przede wszystkim spokój, szacunek do innych i uprzejmość. (…) Świetnie potrafił wykorzystywać ojczysty język w swoich wypowiedziach. Pewnie przysłuchuje się teraz tam, z Góry naszym – może nie tak doskonałym jak jego, ale od serca
– opisywał dalej. Zwracając się bezpośrednio do zmarłego śp. Wojciecha Bobowskiego powiedział
– Odszedł pan cicho, bez pożegnania, ale zostanie pan w naszej pamięci jako człowiek życzliwy, uczynny, głęboko zaangażowany w pracę na rzez powiatu a szczególnie miasta i gminy Bircza. Był pan skromny, pełen taktu, koleżeński. Trudno uwierzyć, że już pan nie zadzwoni, że nie zobaczymy się na zebraniu, że nie obdarzy nas pan swoim łagodnym, delikatnym i spokojnym uśmiechem. (…) Dziś w tak smutnym dla nas dniu ostatniego pożegnania pragniemy panu podziękować za to godne ziemskie pielgrzymowanie. U kresu ziemskiej wędrówki kłania się rodzina, współpracownicy, liczne grono przyjaciół, znajomych, sąsiadów. (…) Żegnamy się ze smutkiem, ale i z nadzieją, że dobry i miłosierny Bóg za dobre czyny, które idą za człowiekiem poza granicę życia, przyjmie pana do wiecznego królestwa obdarzając wiekuistą nagrodą
Reklama
– konkludował.
W imieniu społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy mowę pogrzebową wygłosiła jej dyrektor Magdalena Tyczyńska.
– To, że patronem naszej szkoły – Szkoły Podstawowej w Birczy, w miejscowości, która nigdy się nie poddawała i nawet w najtrudniejszych wojennych czasach nie składała broni jest mjr Henryk Dobrzański Hubal, zawdzięczamy śp. Wojciechowi. To właśnie syn Hubalczyka Tomasza Bobowskiego w czasie, gdy poszukiwaliśmy patrona, który stałby się wzorem do naśladowania dla naszych uczniów skierował nasze myśli ku pierwszemu partyzantowi Rzeczpospolitej – temu, który nigdy się nie ugiął i walczył do końca. (…) Jeszcze 14 grudnia ubiegłego roku pan Wojciech był naszym gościem na Hubalowej Wigilii. Przyniósł by pokazać kolejnym pokoleniom uczniów szablę swojego ojca. Przekazał ją w ręce naszych uczniów, by poczuli, że walka o Ojczyznę jest ciężka i wymaga wyrzeczeń. (…) Nie wiedzieliśmy wtedy, że to nasze ostatnie spotkanie
Reklama
– opisywała dyrektor birczańskiej podstawówki. Swoje przemówienie zakończyła parafrazując „Hubalową Legendę” będącą hymnem SP im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Przydworzycach:
„Wojciechu, posłuchaj, dla Ciebie świat lepszy kreować będziemy. Jak ptaki szybujące po niebie do celu wędrówki dojdziemy. Młodością, nauką i pracą spełniamy dziś Twoje marzenia. Ty wskazuj nam drogę ku gwiazdom – pójdziemy tam wnet, bez wytchnienia”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze