Reklama

Pracowita końcówka sierpnia w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Przemyślu

15/09/2020 08:12

Końcówka sierpnia była gorąca nie tylko na termometrach. Ustępujący zarząd Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu na zakończenie kadencji zorganizował trzy spotkania popularno-naukowe jeszcze w konwencji wakacyjnej.

Pierwsze dwa odbyły się we współpracy ojców franciszkanów OFM (reformatów) i związane były z charakterem miejsca wykładów. Z powodu koronawirusa nie wszyscy mieli okazję wybrać się na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej w trakcie trwania Wielkiego Odpustu, ale[paywall] 26 sierpnia, tj. w święto Matki Bożej Częstochowskiej, mogli się przenieść do tego niezwykłego miejsca. Stało się to możliwe dzięki dr Małgorzacie Wilguckiej, która w refektarzu zakonnym w godzinnej prelekcji próbowała uchwycić fenomem tego miejsca.

O znaczeniu pobożności maryjnej przypomniał o. gwardian Cyprian Mazurek OFM – gospodarz miejsca, który przywitał wszystkich zebranych. Po nim prowadzący spotkanie wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ,, przedstawił prelegentkę. Dr Wilgucka jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, długoletnią nauczycielką w II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu i doradcą metodycznym. Posiada dorobek naukowy i popularnonaukowy.

Nie tylko językoznawstwo i edukacja są jej pasją. O Kalwarii Pacławskiej wie więcej niż wytrawni pielgrzymi. Od lat wydeptuje to miejsce, interesuje się jego kulturą, historią, próbuje zgłębić fenomen kalwaryjskiej pobożności.  Choć Kalwaria uczestnikom spotkania wydawała się bliska i znana, prelegentka potrafiła pokazać im to miejsce z wielu nowych punktów widzenia. Wystąpienie uatrakcyjniły liczne zdjęcia z Kalwarii.

Reklama

 

O bernardynach przeworskich

Następnego dnia mgr Szymon Wilk przedstawił temat „Bernardyni przeworscy na przełomie wieków”. Spotkaniu towarzyszyła promocja książki autora pt. In servito pacis et boni. Działalność duszpasterska bernardynów w Przeworsku w latach 1884-1939. Wszyscy, których interesuje charyzmat franciszkański, mogli poznać bliżej jego charakterystyczne elementy na przykładzie jednej z rodzin Zakonu Braci Mniejszych, tj. bernardynów.

Piękna gotycka świątynia na przełomie XIX i XX w. pełniła ważną funkcję duszpasterską w Przeworsku, a bernardyni – przeżywający znaczny rozkwit w tym czasie – odgrywali znaczną rolę w promowaniu postaw religijnych w całej Europie. Spotkanie to prowadził mgr Łukasz Chrobak, a otworzył je gwardian klasztoru św. Antoniego – o. C. Mazurek.

Reklama

 

Cud nad Wisłą

Z kolei ostatniego dnia sierpnia w siedzibie TPN zorganizowano spotkanie w związku z setną rocznicą Cudu nad Wisłą i setną rocznicą nawiązania relacji polsko-rumuńskich. Złożyły się na nie dwa wystąpienia. Prof. Tomasz Pudłocki trochę w przewrotny sposób pokazał, dlaczego polska prawica podważała znaczenie i sens wyprawy kijowskiej i zwycięstwa Piłsudskiego.

Z kolei mgr Marcin Marynowski przedstawił temat „Bitwa Warszawska w ocenie rumuńskich i polskich mężów stanu w rumuńskojęzycznym wydaniu z 1934 roku książki Vicontele dAbernona Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”. Druga z prelekcji była okazją do podkreślenia roli stosunków polsko-rumuńskich w 20-leciu międzywojennym. Spotkanie prowadził prezes TPN mgr inż. Waldemar Wiglusz.

Reklama

***

W czasach, kiedy wciąż żyjemy w atmosferze zagrożenia epidemiologicznego i obawiamy się, co przyniesie jesień, takie spotkania z zachowaniem wszystkich obostrzeń sanitarnych pozwalają na „żywy” kontakt w historią i kulturą. Pozwalają na bezpośrednią wymianę myśli.



Tomasz Pudłocki
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama