Końcówka sierpnia była gorąca nie tylko na termometrach. Ustępujący zarząd Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu na zakończenie kadencji zorganizował trzy spotkania popularno-naukowe jeszcze w konwencji wakacyjnej.
Pierwsze dwa odbyły się we współpracy ojców franciszkanów OFM (reformatów) i związane były z charakterem miejsca wykładów. Z powodu koronawirusa nie wszyscy mieli okazję wybrać się na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej w trakcie trwania Wielkiego Odpustu, ale[paywall] 26 sierpnia, tj. w święto Matki Bożej Częstochowskiej, mogli się przenieść do tego niezwykłego miejsca. Stało się to możliwe dzięki dr Małgorzacie Wilguckiej, która w refektarzu zakonnym w godzinnej prelekcji próbowała uchwycić fenomem tego miejsca.
O znaczeniu pobożności maryjnej przypomniał o. gwardian Cyprian Mazurek OFM – gospodarz miejsca, który przywitał wszystkich zebranych. Po nim prowadzący spotkanie wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ,, przedstawił prelegentkę. Dr Wilgucka jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, długoletnią nauczycielką w II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu i doradcą metodycznym. Posiada dorobek naukowy i popularnonaukowy.
Nie tylko językoznawstwo i edukacja są jej pasją. O Kalwarii Pacławskiej wie więcej niż wytrawni pielgrzymi. Od lat wydeptuje to miejsce, interesuje się jego kulturą, historią, próbuje zgłębić fenomen kalwaryjskiej pobożności. Choć Kalwaria uczestnikom spotkania wydawała się bliska i znana, prelegentka potrafiła pokazać im to miejsce z wielu nowych punktów widzenia. Wystąpienie uatrakcyjniły liczne zdjęcia z Kalwarii.
Następnego dnia mgr Szymon Wilk przedstawił temat „Bernardyni przeworscy na przełomie wieków”. Spotkaniu towarzyszyła promocja książki autora pt. In servito pacis et boni. Działalność duszpasterska bernardynów w Przeworsku w latach 1884-1939. Wszyscy, których interesuje charyzmat franciszkański, mogli poznać bliżej jego charakterystyczne elementy na przykładzie jednej z rodzin Zakonu Braci Mniejszych, tj. bernardynów.
Piękna gotycka świątynia na przełomie XIX i XX w. pełniła ważną funkcję duszpasterską w Przeworsku, a bernardyni – przeżywający znaczny rozkwit w tym czasie – odgrywali znaczną rolę w promowaniu postaw religijnych w całej Europie. Spotkanie to prowadził mgr Łukasz Chrobak, a otworzył je gwardian klasztoru św. Antoniego – o. C. Mazurek.
Z kolei ostatniego dnia sierpnia w siedzibie TPN zorganizowano spotkanie w związku z setną rocznicą Cudu nad Wisłą i setną rocznicą nawiązania relacji polsko-rumuńskich. Złożyły się na nie dwa wystąpienia. Prof. Tomasz Pudłocki trochę w przewrotny sposób pokazał, dlaczego polska prawica podważała znaczenie i sens wyprawy kijowskiej i zwycięstwa Piłsudskiego.
Z kolei mgr Marcin Marynowski przedstawił temat „Bitwa Warszawska w ocenie rumuńskich i polskich mężów stanu w rumuńskojęzycznym wydaniu z 1934 roku książki Vicontele dAbernona Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”. Druga z prelekcji była okazją do podkreślenia roli stosunków polsko-rumuńskich w 20-leciu międzywojennym. Spotkanie prowadził prezes TPN mgr inż. Waldemar Wiglusz.
***
W czasach, kiedy wciąż żyjemy w atmosferze zagrożenia epidemiologicznego i obawiamy się, co przyniesie jesień, takie spotkania z zachowaniem wszystkich obostrzeń sanitarnych pozwalają na „żywy” kontakt w historią i kulturą. Pozwalają na bezpośrednią wymianę myśli.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze