Reklama

Pracownicy pogotowia docenieni za profesjonalizm, poświęcenie i wysiłek


W poniedziałek, 13 października, w ramach wojewódzkich obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wręczyła odznaczenia państwowe przedstawicielom grupy zawodowej stojącej na straży bezpieczeństwa zdrowia mieszkańców. Wśród uhonorowanych byli m.in. pracownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.


Na miejsce obchodów wybrano siedzibę Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Zanim jednak odbyła się część oficjalna uroczystości, w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie odprawiona została msza św. w intencji wszystkich współtworzących system Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Z okazji święta wojewoda T. Kubas-Hul skierowała do osób, które na co dzień uczestniczą w misji ratowania zdrowia i życia ludzkiego, szczere gratulacje i jednocześnie złożyła im podziękowania.

– W minionym roku zespoły ratownictwa medycznego w naszym regionie podjęły ponad 163 tysiące interwencji, niosąc pomoc mieszkańcom Podkarpacia i osobom przebywającym na jego terenie. Dyspozytorzy medyczni odebrali około 240 tysięcy połączeń. W bieżącym roku system został dodatkowo wzmocniony – od 1 stycznia w województwie podkarpackim rozpoczęły działalność trzy nowe podstawowe zespoły ratownictwa medycznego: w Głogowie Małopolskim, Przecławiu i Szyperkach. Wydłużono także czas pracy zespołów w Dębicy i Sieniawie. To realne wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu – powiedziała. – Nikt z nie ma wątpliwości, że ratownicy medyczni to bohaterowie dnia codziennego. To Wy jesteście pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscu zdarzenia, kiedy liczy się każda sekunda – dodała.

Reklama

Niejako potwierdzeniem tych słów było oficjalne wręczenie odznaczeń państwowych nadanych postanowieniem prezydenta RP, czyli złotych, srebrnych oraz brązowych Medali za Długoletnią Służbę – przyznanych za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków i zaangażowanie w służbę społeczeństwu. Dodatkowo wojewoda uhonorowała też przedstawicieli Państwowego Ratownictwa Medycznego grawertonami okolicznościowymi, wręczając je jako wyraz uznania i podziękowania za profesjonalizm, poświęcenie, a także szerzenie wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu systemu.

Ratownictwo to praca zespołowa

Jeśli chodzi o załogę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, szczególne wyróżnienia odebrali: starszy ratownik medyczny Wojciech Sawka (uhonorowany Złotym Medalem za Długoletnią Służbę), st. ratownik medyczny Rafał Gudz, st. ratownik medyczny Witold Mełech i st. pielęgniarka koordynator ZRM Agnieszka Ziółkowska (Srebrny Medal za Długoletnią Służbę) oraz st. ratownik medyczny Michał Ciepła, st. ratownik medyczny Michał Kitela i st. pielęgniarka Katarzyna Korman-Zawadzka (Brązowy Medal za Długoletnią Służbę).

Reklama

– System Państwowego Ratownictwa Medycznego to suma poświęceń, wysiłku, wyrzeczeń i codziennego trudu wszystkich osób, które go tworzą, także tych, których na co dzień nie widać w karetkach, ale bez których te karetki do pacjenta by nie dotarły. Ratownictwo to praca zespołowa, a każdy sukces to sukces całego zespołu ludzi – podsumował dyrektor WSPR w Przemyślu Rafał Kijanka.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/10/2025 09:50
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama