W poniedziałek, 13 października, w ramach wojewódzkich obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wręczyła odznaczenia państwowe przedstawicielom grupy zawodowej stojącej na straży bezpieczeństwa zdrowia mieszkańców. Wśród uhonorowanych byli m.in. pracownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.
Na miejsce obchodów wybrano siedzibę Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Zanim jednak odbyła się część oficjalna uroczystości, w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie odprawiona została msza św. w intencji wszystkich współtworzących system Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Z okazji święta wojewoda T. Kubas-Hul skierowała do osób, które na co dzień uczestniczą w misji ratowania zdrowia i życia ludzkiego, szczere gratulacje i jednocześnie złożyła im podziękowania.
– W minionym roku zespoły ratownictwa medycznego w naszym regionie podjęły ponad 163 tysiące interwencji, niosąc pomoc mieszkańcom Podkarpacia i osobom przebywającym na jego terenie. Dyspozytorzy medyczni odebrali około 240 tysięcy połączeń. W bieżącym roku system został dodatkowo wzmocniony – od 1 stycznia w województwie podkarpackim rozpoczęły działalność trzy nowe podstawowe zespoły ratownictwa medycznego: w Głogowie Małopolskim, Przecławiu i Szyperkach. Wydłużono także czas pracy zespołów w Dębicy i Sieniawie. To realne wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu – powiedziała. – Nikt z nie ma wątpliwości, że ratownicy medyczni to bohaterowie dnia codziennego. To Wy jesteście pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscu zdarzenia, kiedy liczy się każda sekunda – dodała.
Niejako potwierdzeniem tych słów było oficjalne wręczenie odznaczeń państwowych nadanych postanowieniem prezydenta RP, czyli złotych, srebrnych oraz brązowych Medali za Długoletnią Służbę – przyznanych za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków i zaangażowanie w służbę społeczeństwu. Dodatkowo wojewoda uhonorowała też przedstawicieli Państwowego Ratownictwa Medycznego grawertonami okolicznościowymi, wręczając je jako wyraz uznania i podziękowania za profesjonalizm, poświęcenie, a także szerzenie wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu systemu.
Jeśli chodzi o załogę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, szczególne wyróżnienia odebrali: starszy ratownik medyczny Wojciech Sawka (uhonorowany Złotym Medalem za Długoletnią Służbę), st. ratownik medyczny Rafał Gudz, st. ratownik medyczny Witold Mełech i st. pielęgniarka koordynator ZRM Agnieszka Ziółkowska (Srebrny Medal za Długoletnią Służbę) oraz st. ratownik medyczny Michał Ciepła, st. ratownik medyczny Michał Kitela i st. pielęgniarka Katarzyna Korman-Zawadzka (Brązowy Medal za Długoletnią Służbę).
– System Państwowego Ratownictwa Medycznego to suma poświęceń, wysiłku, wyrzeczeń i codziennego trudu wszystkich osób, które go tworzą, także tych, których na co dzień nie widać w karetkach, ale bez których te karetki do pacjenta by nie dotarły. Ratownictwo to praca zespołowa, a każdy sukces to sukces całego zespołu ludzi – podsumował dyrektor WSPR w Przemyślu Rafał Kijanka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze