Pielgrzymowanie to wyjątkowe doświadczenie, wymagające jednak odpowiedniego przygotowania fizycznego. Oto kilka wskazówek, które pomogą w przygotowaniach do pielgrzymki.
Wielki Odpust Kalwaryjski to spore wyzwanie uczestników kilkudniowych uroczystości na Kalwarii Pacławskiej. Warto zadbać o swój organizm, który narażony jest w tym czasie na wzmożony wysiłek, jak i przygotować się z rozmysłem do trudów pielgrzymowania.
Jakich błędów nie popełniać i co robić w sytuacji kryzysowej? Oto podstawowe wskazówki, które zebraliśmy razem z Łukaszem Szarugą, szefem Grupy Ratownictwa PCK w Przemyślu, który pielgrzymki zabezpiecza od ponad 20 lat.

Po pierwsze, warto pamiętać o tym, że niewprawionym pielgrzymom dróżki mogą sprawić o wiele więcej problemów, niż zakładali. Dotyczy to szczególnie osób, które na co dzień wszędzie przemieszczają się samochodem i trafiając na pielgrzymkę, zderzają się z ograniczeniami własnego organizmu.
Po drugie, mierzmy siły na zamiary. Przed uczestnictwem w odpuście odpowiedzmy sobie na pytanie, na ile możemy sobie pozwolić i dostosujmy swój stan zdrowia i aktualną kondycję do punktów pielgrzymkowego programu. W razie ograniczeń zawsze możemy wziąć udział w stacjonarnych elementach programu, jak choćby msza na galerii.
Po trzecie, dobrzy przygotowany pielgrzym to taki, który ma ze sobą odpowiedni ekwipunek i jest przygotowany na zmiany warunków atmosferycznych. Co koniecznie powinniśmy zabrać do plecaka? Przede wszystkim odpowiednią odzież, która uchroni nas przed słońcem i deszczem, ale też leki (dotyczy to szczególnie osób, które przyjmują je na stałe). Na Kalwarii nie ma bowiem punktu aptecznego, a w punkcie medycznym czy karetkach są jedynie leki ratujące życie. Osoby uczulone na jad owadów koniecznie powinny zapakować do plecaka tzw. ampułkostrzykawki z preparatem niwelującym objawy wstrząsu anafilaktycznego. Warto też poinformować idące razem z nami osoby, jaki jest nasz stan zdrowia, jakie leki przyjmujemy i gdzie je mamy schowane. To ułatwi ewentualną pomoc.
Po czwarte, pamiętajmy o regularnym nawadnianiu. Dzięki temu unikniemy odwodnienia i przegrzania organizmu i związanych z nim objawów typu zmęczenie, ból głowy, drżenie rąk i nóg.
Po piąte, weźmy ze sobą drugą, zapasową parę skarpet, przez co unikniemy odparzeń czy pęcherzy, o które nietrudno, jeśli stopy będą spocone. Przyda się też płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy – najlepiej kapelusz, dobrze sprawdzają się luźne przewiewne koszule, które będą zakrywały nasze ręce i ramiona, co pozwoli uniknąć oparzeń słonecznych. Podstawa to również wygodne, solidne buty, stabilizujące staw skokowy.
Po szóste, pilnujmy swoich rzeczy, nie zostawiajmy ich bez nadzoru, a portfel i dokumenty trzymajmy w miejscu, z którego osobie postronnej trudno będzie je wyciągnąć. Pamiętajmy też, że będziemy w strefie przygranicznej, w razie kontroli przyda nam się dokument tożsamości. Dorośli powinni szczególną uwagę zwracać na dzieci. W razie zagubienia dziecka czy innej kryzysowej sytuacji, należy skontaktować się z jakąkolwiek służbą, bo wszystkie zabezpieczające pielgrzymkę ze sobą współpracują i dzięki temu szybko udaje się pomóc w takich sytuacjach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze