Gmina Miejska Jarosław realizuje projekt „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia” w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej”. Na 2022 rok miasto otrzymało dotację w kwocie 99 tys. 976 zł. Na co przeznaczono fundusze?
Program „Razem Bezpieczniej” skupia się na zagospodarowaniu przestrzeni publicznej na terenie miasta oraz modernizacji założeń mających zapewnić bezpieczeństwo jarosławianom. Jest to jeden z celów szczegółowych projektu. W mieście realizację programu rozpoczęto od zbadania potrzeb mieszkańców oraz oceny poziomu bezpieczeństwa[paywall] Badanie przeprowadził ratusz we współpracy z PWSTE. Wykazało ono, że dla mieszkańców miasta duży problem stanowi brak nowoczesnego monitoringu i dostępu do edukacji w zakresie bezpieczeństwa i zapobieganiu przestępczości.
W związku z rozstrzygnięciem konkursu na dofinansowanie projektów łącznie wskazano ich 135, co dało kwotę niemal 12 mln zł. Jarosław dzięki subwencji zaopatrzył się w: nowy serwer obsługujący monitoring miejski, nową kamerę mobilną, dwa głośniki zewnętrzne montowane przy kamerach, a ponadto osiem tablic informacyjnych „Miasto monitorowane” do zamontowania na wjazdach do niego oraz dwie tablice edukacyjne skierowane do najmłodszych mieszkańców.
Tablice zostały ustawione na placach zabaw przy ul. Legionów i ul. Orkana. Równolegle zrealizowano działania edukacyjno-profilaktyczne, między innymi w szkołach i przedszkolach na terenie miasta. Były to między innymi zajęcia z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Dzięki subwencji przebudowano także przejścia dla pieszych w centrum miasta.

fot.www.wikipedia.pl
Patronem programu jest zmarły w Smoleńsku Władysław Stasiak, w latach 2007 – 2009 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w latach 2009 – 2010 szef Kancelarii Prezydenta RP.
Już od wielu lat wśród jarosławian słychać głosy, że monitoring sam w sobie nie zdaje egzaminu. Przykładem może być park „Baśki” Puzon, który mimo że naszpikowany kamerami, wciąż wydaje się dla wielu niebezpieczny, ze względu na odbywające się tam spotkania, a nawet libacje alkoholowe. Same kamery nie zniechęcają uczestników zgromadzeń.
Podobny problem pojawił się ostatnio, kiedy niezidentyfikowany, chociaż widoczny w oku kamery wandal wykradł jedzenie z Lodówki Pełnej Dobra. Mimo śledzenia przez obsługę monitoringu nie udało się go złapać ani nawet rozpoznać, co jednoznacznie wskazuje, że nowoczesny monitoring to dopiero pierwszy rok do poprawy bezpieczeństwa w mieście.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze