Narodowe Święto Niepodległości w Birczy uczczono podwójnie. Oprócz tradycyjnych uroczystości pod pomnikiem w Rynku, przy pamiątkowej tablicy oraz na cmentarzach, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, wyjątkową rocznicę podkreślono, dekorując budynek miejscowej instytucji kultury biało-czerwonymi sercami i portretami niegdysiejszych mieszkańców Birczy, którzy na przełomie 1918 i 1919 roku zjednoczyli się w celu ochrony lokalnej społeczności i zapewnienia jej pokoju.
Tradycyjnym punktem rocznicowych obchodów była msza św. w miejscowym kościele odprawiona przez ks. prałata Stanisława Kota, a także złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku w Rynku, pamiątkowej tablicy i na birczańskich cmentarzach. Odbyły się one z udziałem delegacji władz samorządowych i powiatowych, przedstawicieli[paywall] Nadleśnictwa Bircza, Ochotniczej Straży Pożarnej, a także sołtysów, przedstawicieli szkół, harcerzy i samych mieszkańców Birczy. Niepodległościowe obchody uświetnił także okolicznościowy koncert rzeszowskiego chóru Alba Cantans.
Drugim ważnym akcentem nawiązującym do Święta Niepodległości, obok którego nie sposób przejść obojętnie, jest dekoracja tutejszego Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki.
W roku ubiegłym z tej okazji front budynku ozdobiono niemal tysiącem biało-czerwonych serc. W tym te same serca ułożono w widoczny już z daleka napis „Jeszcze Polska nie zginęła”. Wokół niego widnieją fotografie przedstawiające twarze dawnych mieszkańców gminy, którzy byli świadkami końca I wojny światowej.
Kim są ci ludzie?
Historia przedstawionych zdjęć jest nadzwyczaj ciekawa. Jak podkreśla Anna Rudy z birczańskiego GOKSiT, zostały one udostępnione dzięki uprzejmości Stowarzyszenia ,,Tworzymy lepszą przyszłość”, które w 2019 r., przy współpracy Szkoły Podstawowej w Birczy, Urzędu Gminy w Birczy, i birczańskiej instytucji kultury właśnie, zrealizowało projekt pod nazwą ,,Tolerancja i Niepodległość”.
Jak możemy przeczytać na stronie stowarzyszenia, chodziło w nim o przywrócenie lokalnej społeczność pamięci o wydarzeniach z Birczy i jej okolic z okresu odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku (powstanie Tymczasowej Komisji Rządzącej, złożonej z przedstawicieli narodowości polskiej, ukraińskiej i żydowskiej, zainicjowane dzięki mieszkańcowi Birczy Stanisławowi Szuberowi).
Jego elementem była wystawa przygotowana przez Grzegorza Piwowarczyka i Karolinę Kowalską, prezentująca wizerunki mieszkańców sprzed stu lat, pochodzące ze zdjęcia wykonanego w Birczy 3 maja 1917 roku, które do dziś znajduje się w miejscowej kronice parafialnej. I to właśnie zdjęcia tamtych mieszkańców oglądać możemy dziś na budynku GOKSiT.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze