Ruch dla Podkarpackiej Trasy Wschodniej skierował do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego pismo w sprawie budowy tzw. szprychy podkarpackiej szybkich kolei (250 km/h) z Centralnego Portu Komunikacyjnego do Przemyśla przez Leżajsk, Przeworsk i Jarosław. Załącznikami są podpisy prawie trzech tysięcy mieszkańców naszego terenu, popierających ten pomysł.
Od zarania intencją Ruch dla Podkarpackiej Trasy Wschodniej jest wykorzystanie szansy, jaką daje planowana kluczowa inwestycja Polski – budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), największego lotniska w Europie Centralnej. Zamiarem inicjatorów jest, by Przemyśl, Jarosław, Przeworsk i Leżajsk – miasta leżące na najkrótszej trasie między Lwowem (przez Medykę) a Drohobyczem (przez Malhowice) oraz planowanym CPK, miały dostęp do nowoczesnych, szybkich połączeń kolejowych z innymi miastami Polski i sąsiednich państw[paywall]. Niestety, te miasta nie zostały uwzględnione w obecnych planach rządu. Te mówią o tym, że linia kolejowa, znana jako szprycha podkarpacka nr 6, ma omijać miasta naszego regionu, prowadząc przez Stalową Wolę do Łętowni koło Nowej Sarzyny, a stamtąd nową linią kolejową przez Sokołów Małopolski, Rzeszów, Brzozów do Sanoka.
Ruch nie sprzeciwia się budowie trasy Łętownia – Sokołów Małopolski – Rzeszów – Brzozów – Sanok, ale słusznie domaga się równoległej, utrzymanej w tym samym standardzie linii kolejowej do Przemyśla, poprzez modernizację linii kolejowej nr 68 na odcinku od Łętowni do Przeworska i linii kolejowej nr 91 na trasie od Przeworska do Przemyśla. Podkarpacka Trasa Wschodnia Łętownia – Leżajsk – Przeworsk – Jarosław – Przemyśl pozwoli na skomunikowanie tych miast z CPK najkrótszą drogą, jednocześnie ożywiając węzły kolejowe w Przemyślu i Przeworsku.
W celu wsparcia tych działań członkowie tej społecznej inicjatywy rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją skierowaną do rządu. 7 lipca skierowali do premiera M. Morawieckiego pismo w tej sprawie, dołączając podpisy prawie trzech tysięcy (dokładnie 2 tys. 947) mieszkańców naszego terenu. W Internecie zbiórka podpisów trwa nadal. W tej spontanicznej akcji wzięli udział mieszkańcy wszystkich czterech powiatów z naszego regionu. Mieszkańcy Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa i Przeworska oraz gmin: Bircza, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, Medyka, Orły, gminy Przemyśl, Stubno i Żurawica z terenu powiatu przemyskiego. Z powiatu jarosławskiego mieszkańcy: Radymna oraz gmin: Chłopice, gminy wiejskiej Jarosław, Laszki, Pawłosiów, Pruchnik, Rokietnica, Roźwienica i Wiązownica. Z powiatu przeworskiego mieszkańcy Kańczugi i Sieniawy oraz gmin: Gać, Jawornik Polski, gminy wiejskiej Przeworsk, Tryńcza i Zarzecze. Z terenu powiatu lubaczowskiego zaś mieszkańcy Cieszanowa, Oleszyc, Narola oraz gmin: Cieszanów, Horyniec Zdrój, gminy wiejskiej Lubaczów, Oleszyce i Wielkie Oczy.
Swoje podpisy pod petycją złożyli także mieszkańcy m.in.: Baranowa Sandomierskiego, Ćmielowa, Gdańska, Gdyni, Koprzywnicy, Krakowa, Krosna, Lublina, Łańcuta, Mielca, Niska, Ożarowa, Piaseczna, Rudnika nad Sanem, Sandomierza, Tarnobrzega, Torunia, Warszawy czy Wrocławia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze