20 prac malarskich Wiktorii Szajnik – prawnuczki Sybiraka, poświęconych zesłańcom Sybiru, wystawionych zostało w siedzibie rzeszowskiego IPN, na wystawie zatytułowanej „Sybir”. Jej prezentacja miała miejsce 6 lutego, a sama autorka odznaczona została w tym dniu „Medalem za zasługi dla Rzeszowskiego Oddziału Związku Sybiraków”, ustanowionym w 35. rocznicę jego powstania.
Wiktoria Szajnik na co dzień uczy się w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie, w klasie przygotowania wojskowego. Temat zesłańców Sybiru jest bliski jej sercu – sama jest prawnuczką Szczepana Szajnika, zesłańca wywiezionego z Dynowa na Sybir w marcu 1945 roku i więzionego w łagrze Bajdajewka koło Nowokuźniecka. Jej twórczość jest więc niejako świadectwem pamięci i wdzięczności młodego pokolenia wobec losów polskich zesłańców na Sybir. Mimo młodego wieku temat wymagający empatii i historycznej wrażliwości autorka w swoich pracach podjęła bardzo dojrzale.
„Prezentowane na wystawie obrazy są replikami i autorskimi interpretacjami dzieł o tematyce sybirackiej. Choć stanowią odtworzenie znanych ikonografii, niosą ze sobą świeżość spojrzenia, poruszającą skromność oraz głęboką potrzebę zachowania i przekazania pamięci. Poprzez sztukę Wiktoria podejmuje ważną misję – przypomina o tych, którzy zostali wywiezieni, o ich codziennym zmaganiu, o wierze i nadziei, które pozwoliły im przetrwać” – możemy przeczytać w relacji rzeszowskiego oddziału IPN.
Reklama
Wystawę, zorganizowaną przez Oddział Związku Sybiraków w Rzeszowie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, można oglądać do końca lutego br. Uzupełnił ją okolicznościowy akcent muzyczny w postaci...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 31% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze