Reklama

Premier obiecuje obwodnicę. Prezydent i starosta zaskoczeni

18/10/2019 18:00

Budowę zachodniej obwodnicy miasta zapowiedział podczas wizyty w Przemyślu premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Wojciech Bakun i starosta Jan Pączek przyznają, że są zaskoczeni tą wiadomością, ale trzymają kciuki za zrealizowanie inwestycji.

– Dzisiaj chciałbym powiedzieć o tym, że chcemy, żeby powstała zachodnia obwodnica Przemyśla. Będzie to bardzo korzystne dla wszystkich, którzy będą się przemieszczali na południe, będą chcieli korzystać z uroków Bieszczad i przy okazji również zwiedzić oczywiście Przemyśl – powiedział szef polskiego rządu. M. Morawiecki zaznaczył, że inwestycja miałaby zostać zrealizowana w ramach nowego programu budowy 100 obwodnic.

Zachodnia obwodnica miasta nie jest pomysłem nowym. Już kiedyś mówiło się o nowej drodze, która omijałaby nie tylko Przemyśl, ale i Żurawicę. Jej dokładny przebieg nie został ustalony, ale zakładał przecięcie dróg wojewódzkich nr 881 Kańczuga – Żurawica i 884 Domaradz – Przemyśl oraz krajowej nr 28 Przemyśl – Sanok, a także stworzenie mostu na Sanie.

Reklama

O zapowiadanej przez premiera trasie wiemy jeszcze mniej. Obwodnica równie dobrze mogłaby się rozpoczynać w okolicach Zadąbrowia, Duńkowiczek, czy Żurawicy i kończyć w Hermanowicach, gdzie łączyłaby się z planowaną przez zarząd województwa szybką trasą w Bieszczady.

 

Kibicujemy temu projektowi

– Przyznam, że jako włodarz miasta i jako urząd, zostaliśmy zaskoczeni tą zapowiedzią, bo wcześniej informacji o takim projekcie nie mieliśmy. Ale jak najbardziej kibicujemy temu projektowi – powiedział Wojciech Bakun, zapytany przez nas o deklarację premiera.

Prezydent zaznaczył, że urząd[paywall] nie ma żadnej informacji o przebiegu, kosztach i partycypacji miasta w tym projekcie. – Myślę, że na to przyjdzie jeszcze czas. Na pewno będziemy rozmawiać, pilotować ten projekt i oczywiście zgłaszać swoje uwagi z punktu widzenia mieszkańca – dodał.

Reklama

W. Bakun podkreślił, że niemożliwe jest, aby budowa rozpoczęła się w przyszłym roku. Jak określił, wtedy mogą się co najwyżej rozpocząć prace planistyczne, co potrwa ok. 3 lat. – Jak najbardziej wszelkie inwestycje, które nie obciążą dodatkowo budżetu miasta, są przez nas jak najbardziej popierane – zaznaczył.

Starosta przemyski Jan Pączek: – O zachodniej obwodnicy Przemyśla mówi się już od lat. Deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego nieco nas zaskoczyła, ale jeżeli miałaby przyspieszyć prace nad sfinalizowaniem tej inwestycji, to bardzo się cieszę.

Reklama

J. Pączek zaznaczył, że drogownictwo jest jednym z priorytetów samorządu powiatu przemyskiego, a sukces w tej dziedzinie osiąga się dzięki współpracy różnych podmiotów – samorządów wszystkich szczebli oraz administracji rządowej. – Jesteśmy gotowi do współdziałania. A dowodem naszej kompetencji są udane przedsięwzięcia drogowo-mostowe zrealizowane wspólnie przez powiat i samorządy gminne z wykorzystaniem środków zewnętrznych, w tym funduszy unijnych – powiedział.

 

Rozbudowa terminala kolejowego

Podczas wizyty w Przemyślu M. Morawiecki zapowiedział także rozbudowę terminala kolejowego PKP Cargo, dzięki czemu „powstanie kilkaset nowych miejsc pracy dla techników i dla inżynierów”. Zaznaczył, że rząd chce doprowadzić do realizacji programu „tiry na tory”, dzięki któremu kolej będzie potrzebować jeszcze więcej pracowników.

Stwierdził też, że Przemyśl – jako miasto leżące blisko granicy z Ukrainą – „ma korzystać na handlu międzynarodowym”. – Jesteśmy przekonani o tym, że stworzenie tutaj wielkiego centrum logistycznego będzie na pewno służyło mieszkańcom regionu – powiedział.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-10-18 18:56:21

    Obiecać można wszystko.Jeżeli jest to wydanie kabaretowe to traktujmy je z przymrużeniem oka.A teraz zastanówmy sie i wymieńmy co nam naszemu miastu i regionowi obiecał PiS.Oczywiście żadna ale to żadna z tych obietnic w tym kilka sztandarowych nie została zrealizowana. Taki jest urok PiS-u.Obiecanka,cacanka a głupiemu radość.To na nieszczęście w naszym regionie zawsze się sprawdza.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    abc - niezalogowany 2019-10-18 19:05:57

    To może przyPOmnij te obietnice a później pisz bztety

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kuchta - niezalogowany 2019-10-18 19:49:46

    Pinokio obiecał. Nosa mu zabraknie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama