Reklama

Prezydenci Polski i Węgier w Przemyślu [ZDJĘCIA, WIDEO]


Dzisiaj, 23 marca br., gościli w Przemyślu prezydenci Polski – Karol Nawrocki i Węgier – Tamás Sulyok. Obaj wzięli udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Ta impreza z kolei to jeden z punktów programu trzydniowej 41. Konferencji „Europa Karpat”, która od 22 do 24 marca br. trwa nad Sanem.


Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej to polskie i węgierskie święto państwowe obchodzone 23 marca od 2007 r. Za pomysłodawców ustanowienia święta uważa się ówczesnych prezydentów Polski i Węgier: Lecha Kaczyńskiego oraz László Sólyoma. 12 marca 2007 r. parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Za było 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację polski Sejm.

Obaj prezydenci zostali oficjalnie powitani na przemyskim Rynku, tuż obok magistratu. Obecna była m.in. wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun i wielu, wielu innych oficjeli i samorządowców. Następnie K. Nawrocki i T. Sulyok spotkali się w dużej sali Urzędu Miejskiego w Przemyślu na rozmowach plenarnych, by finalnie w budynku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej złożyć wspólne oświadczenie.

Reklama

Prezydent Polski jeszcze tego samego dnia udał się do stolicy Węgier Budapesztu na spotkanie z premierem tego kraju Viktorem Orbanem.

Szerzej w papierowym wydaniu ŻP.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/03/2026 11:55
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama