Po Ruchu Samorządowym „TAK! Dla Polski”, w szeregach których znalazł się burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, kolejnym ugrupowaniem, które rozpoczęło tworzenie swoich struktur w naszym regionie i na Podkarpaciu, jest Federacja Bezpartyjni Samorządowcy. W obu przypadkach pod kątem wyborów parlamentarnych i samorządowych. Na spotkaniu organizacyjnym tego drugiego ugrupowania pojawił się m.in. prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Czy to coś znaczy?
Federację lub inaczej mówiąc ruch społeczny pod nazwą „Bezpartyjni Samorządowcy” założyli przed wyborami samorządowymi w 2014 r. prezydent Lubina Robert Raczyński, prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz kilkunastu innych samorządowców. Powstał na zasadzie kontry na zawarcie koalicji z Platformą Obywatelską przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, pełniącego wówczas funkcję prezesa stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk. Jako bezpartyjni wystartowali samodzielnie w wyborach do sejmiku wojewódzkiego i zdobyli cztery mandaty[paywall].
Obecnie do „Bezpartyjnych Samorządowców” należy wielu znanych polityków. Wśród nich m.in. marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, który podczas otwarcia kwietniowej konwencji Ogólnopolskiej Federacji Bezpartyjni i Samorządowcy powiedział m.in.: – Jako marszałek Dolnego Śląska, jednego z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej, mówię cztery razy dość! Dość wojny PiS – PO! Dość skłócania Polaków! Dość napuszczania jednych na drugich! Dość wojny polsko-polskiej!
Konwencja była wstępem, zarzewiem do rozszerzenia działalności federacji o inne regiony Polski, w tym również Podkarpacie. Kilkanaście dni temu pełnomocnikiem podkarpackich struktur „Bezpartyjnych Samorządowców” został dr Paweł Frankiewicz z Muniny w gminie Jarosław.
– Moim głównym zadaniem jest przekonanie osób do włączenia się w nasze struktury i na ich bazie stworzenie list do wyborów zarówno jesiennych, jak i przyszłorocznych wiosennych. Nie chcemy tworzyć murów, chcemy budować mosty. Celem jest stworzenie ruchu, który połączy ludzi o różnych przekonaniach politycznych, ale zjednoczonych w dążeniu do wspólnego dobra i rozwoju naszego województwa. Nasza federacja jest otwarta na wszystkich, którzy chcą działać dla dobra społeczności lokalnej. Chcemy stworzyć ruch, który będzie sprzyjać wymianie poglądów, dialogowi i współpracy między różnymi grupami społecznymi i partyjnymi – stwierdził P. Frankiewicz.
Nowe struktury mają się składać z samorządowców i przedsiębiorców z naszego regionu. Jak zaznaczył P. Frankiewicz, cała inicjatywa ma się opierać przede wszystkim na bezstronności politycznej.
– Podkarpacie jest matecznikiem obecnej partii rządzącej. Stąd też wielu obchodziło te tereny bokiem, bojąc się zaproponować jakieś inne rozwiązanie. Kiedy ukazała się informacja, że tworzymy tutaj swoje struktury, rozdzwoniły się telefony. Dzwonią do mnie ludzie z różnych partii politycznych, pytając o możliwość zgłoszenia się, zapisania. To cieszy, bo chcemy być alternatywą dla znanych, ale niekoniecznie lubianych. Ludzie często chcą iść do polityki, mimo że nie zgadzają się z głoszonymi przez takie czy inne ugrupowanie tezami. Idą, bo chcą stanowiska. To u nas nie przejdzie – zdradził P. Frankiewicz.
Na spotkaniu organizacyjnym pojawił się m.in. prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. – Pan prezydent Bakun nie jest członkiem federacji, ale wspiera jej działania w tym regionie. Nic mi nie wiadomo, aby zechciał wystartować w wyborach parlamentarnych pod naszą egidą. Z tego co wiem, znacznie mu bliżej do ponownego startu na prezydenta Przemyśla.
Obecność na tym spotkaniu prezydenta W. Bakuna była póki co zupełnie towarzyska, wręcz kurtuazyjna.
– Nie jest żadną tajemnicą, że znamy się od dłuższego czasu. Czasami współpracowaliśmy, jak choćby na początku wojny w Ukrainie, kiedy organizowaliśmy kolejowy transport dla uchodźców na Dolny Śląsk. Nie widzę więc nic złego, aby skorzystać z zaproszenia. Byłem tam wyłącznie kurtuazyjnie i nie ma co wyciągać z tego powodu jakiś dalekoidących wniosków – krótko skonkludował W. Bakun.
KiB
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze